images

وقتی زنی افسرده است و رابطه او دچار مشکل شده من معمولا یکی از این دو الگو را در آنها مشاهده می کنم. هر دو زوج حجم تقاضاهای خود را کاهش می دهند غالبا هر دو شریک زندگی حجم تقاضاهای خود را در روابط شان کاهش می دهند. زن افسرده معتقد است که طرد یا ترک شدنش از طرف شریک زندگی خود امری اجتناب ناپذیر است به همین دلیل او برای جلوگیری از جریحه دار شدن احساسات خود سعی می کند از شریک   زندگی اش از نظر عاطفی فاصله بگیرد. زمانی که به راستی احساس کند که از طرف او احساساتش واقعا جریحه دار شده است به جای این که با او درباره این که چه احساسی دارد صحبت کند یا آن که با او دعوایی را آغاز کند سعی می کند از حرف زدن با او اجتناب کند.
وقتی چنین زنی احساسات آسیب پذیر خود را با شوهرش در میان می گذارد یا وقتی که خواهان آن است که از او اطمینان و آرامش دریافت کند شوهر ارامش خود را از دست می دهد. بعضی وقت ها او با گفتن این که این قدر احمق نباش زن خود را مستقیما طرد می کند. بعضی وقت ها هم موضوع را عوض می کند یا آن که به آنچه او گفته پاسخی نمی دهد. چنین رفتاری از طرف شوهر باعث
می شود که در زن افسرده این ترس تقویت شود که شوهرش بالاخره روزی او را طرد یا ترک خواهد کرد. رفتار شوهر به  این طریق به  افسردگی زن دامن می زند و آن را شدت می بخشد. چنین چیزی یک دور باطل محسوب می شود. چنین زنی ممکن است تا زمانی ک شوهرش به نیازهای عاطی و روانی او پاسخ نداده در افسردگی باقی بماند یا آن که رابطه آنها به پایان برسد.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد