reasons-why-exercise-may-be-as-good-as-medicines

ورزش  گاهی اوقات بهترین دارو است. بنابراین  ورزش روزانه، ، زندگی سالم  وطولانی را تضمین میکند. مطالعات ثابت کرده است که ورزش روزانه، کلسترول LDL را کنترل میکند.  کلسترول بد و مسدود کردن سرخرگ ها  منجر به حمله قلبی می شود. سطح فشار خون  را کاهش می دهد و در نتیجه باعث کاهش استرس در قلب می شود. گردش خون از لخته شدن خون جلوگیری کرده وهمچنین  باعث بهبود کار ماهیچه های  قلب می شود. بنابراین، حتی  ورزش منظم روزانه از بیماریهای قلبی جلوگیری میکند

ورزش و فعاليت هاي بدني علاوه بر حفظ سلامت جسماني سلامت رواني را نيز تضمين مي نمايد.
ورزش اضطراب و افسردگي را كاهش و اعتماد به نفس را افزايش مي دهد.

شركت و حضور در فعاليت هاي ورزشي به اجتماعي شدن افراد، كسب مهارت و نيز در ارتباط سالم با همسالان كمك مي كند و جوانان نيز معتقدند كه ورزش آنها را از اعتياد به الكل و مواد مخدر باز مي دارد.

در جريان فعاليت هاي ورزشي شديد ميزان ترشح اندورفين افزايش پيدا مي كند و به همين دليل ورزشكاران پس از انجام تمرين ها احساس لذت و آرامش خاصي مي كنند.

با توجه به شباهت بين اندورفين و تركيبات افيوني، ورزش كردن مي تواند جايگزين سو مصرف مواد مخدر در معتادان شود در نتيجه تمرين هاي ورزشي ميزان جريان خون در مغز افزايش مي يابد و اين جريان موجب اكسيژن رساني و تغذيه بهتر نرون هاي مغز شده و از تنگ شدن عروق مغز جلوگيري مي كند اين تاثيرات ورزش موجب پيشگيري از فراموشي و زوال تووانمندي هاي ذهني در سالمندي مي شود تمرين هاي ورزشي موجب آزاد سازي نوعي فاكتور رشد مي شود كه مي تواند نرون ها را در مقابل آسيب و صدمه مقاوم نموده و از بروز بيماري هاي آلزايمر و پاركنيسون تا حدود زيادي جلوگيري كند در دنياي كنوني بيماري ايدز مصرف دخانيات نبود ترك و ورزش خشونت و سو تعذيه سلامتي بشر را تهديد مي كند.

اگر ورزش در زندگي امروزي افراد نقش و اهميت خودش را پيدا كند اين عارضه هاي ناخوشايند شايد از بين بروند يا كم رنگ تر شوند زيرا شخص ورزشكار معمولا سيگاري نيستند به تغذيه سالم اهميت مي دهند از اعصاب آرام تري برخوردارند، انرژي خود را درست مصرف و كمتر اهل خشونت و عصبانيت هستند.

علاوه بر اين تاثيرات ورزش باعث زياد شدن توده عضلاني شده و حجم چربي در بدن را كاهش مي دهد كه در نتيجه فرد چاق بيمار نمي گردد.

ورزش پير شدن و سالمندي را به تاخير مي اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زيبايي بدن افراد مي شود.
از پوكي استخوان جلوگيري و سيستم اسكلتي بدن را تقويت مي نمايد.
ورزش حتي براي بيماراني كه به ديابت مبتلا مي شوند مفيد است.

فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي و سكته هاي مغزي را كاهش مقدار گردش خون در بدن را افزايش و از لخته شدن خون در سياهرگ عمقي پا جلوگيري و دستگاه قلبي عروقي دستگاه تنفس و ايمني بدن را تقويت مي كند.
اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نبايد ناديده گرفت.

در نهايت ورزش و فعاليت هاي بدني از مبتلا شدن به آلودگي هاي اجتماعي مثل سيگار كشيدن مواد مخدر مصرف الكل و … حلوگيري مي كند ذهن را تقويت مي نمايد و با انديشه اي قوي مي توان بر مشكلات و معضلات خانوادگي و اجتماعي بهتر فائق آمد

منبع- باشگاه خبرنگاران جوان