29-30

هفته ی 16 بارداری برای مادر دوره ای پر از استرس است ، او همیشه نگران این است که مبادا با رعایت نکردن مسئله ای باعث آسیب دیدن جنین شود و از سوی دگیر نیز نگران شرایط تناسب اندام و اضافه وزن خود است. در این دوره همسر می تواند نقش مهمی در از بین بردن نگرانی های او ایفا کند.

اگر زن باردار تا قبل از حاملگي ورزش مي‌كرده است، همسر مي‌بايست دوباره او را تشويق به ادامه فعاليت‌هاي ورزشي مناسب اين دوره كند. با اين شيوه احتمال افزايش وزن كاهش پيدا مي‌كند.
شنيدن صداي پدر و مادر
در هفته 16 بارداري جنين به اندازه 100 تا 130 گرم و اندازه او 9 تا 12 سانتيمتر است. در اين هفته استخوان‌هاي كوچك گوش مياني‌اش تشكيل شده و صداي مكالمه مادر و پدر و برخي صداهاي محيط بيرون را مي‌شنود اما هنوز دركي نسبت به تشخيص صداي مادر از ديگر صداها ندارد. در اين دوران ماهيچه‌هاي صورت و پشت او قوي‌تر شده و بيشتر خود را حركت مي‌دهد. عضلات چشم نيز نسبت به قبل قوي‌تر شده و به كناره‌ها حركت مي‌كند.
اگرچه همه دوستان، خانواده و آشنايان تشخيص جنسيت كودك با شيوه‌هاي سنتي را از قبل آغاز كرده‌اند اما هنوز با تجهيزات ساده سونوگرافي تشخيص دقيق جنسيت جنين دشوار است. البته تجربه نشان داده است جنين‌هايي كه ميزان ضربان قلبشان كمتر از 140 بار در دقيقه است پسر و جنين‌هايي كه قلب‌شان بيش از 140 بار در دقيقه مي‌تپد دختر هستند اما تا تشخيص دقيق سونوگرافي براي تعيين جنسيت جنين بايد صبر كرد.
تغييرات جسمي مادر در هفته 16
ظاهر شدن بخش زيادي از علائم در دوران بارداري ناشي از تغييرات هورموني است. يبوست يكي از علائمي است كه ممكن است از ابتداي بارداري به‌دليل تغييرات هورموني در زن وجود داشته و حتي تا پايان بارداري هم ادامه پيدا كند. بهترين راه‌حل براي رهايي از اين بحران خوردن آب زياد و سبزيجات حاوي فيبر است.
در هفته 16 بارداري احتمال واريسي شدن رگ‌ها وجود دارد خصوصاً در زناني كه قبل از بارداري گرفتار اضافه‌وزن بوده‌اند و در دوران بارداري ناگهان اضافه‌وزن پيدا كرده‌اند زيرا افزايش بار روي رگ‌هاي پا باعث اختلال در سيستم چرخش خون در بدن مي‌شود.
تغيير ديگري كه در اين دوران بر اثر تغييرات هورموني رخ مي‌دهد ورم مخاط بيني است. تورمي كه گاه باعث جاري شدن خون از بيني و حتي عطسه‌هاي انفجاري مي‌شود. البته لثه‌ها نيز در اين دوران حساس‌تر شده و التهابات، لثه زن باردار را مستعد دريافت باكتري ها و خونريزي مي‌كند. بهترين راه‌حل استفاده منظم از نخ دندان و مسواك زدن است.
هفته 17 بارداري
ممكن است در اين هفته پزشك متخصص زنان و زايمان يك بررسي سلامت جنين و سونوگرافي تجويز كند. برخي از زنان باردار تا انجام سونوگرافي دچار اضطراب مي‌شوند. در اين مرحله همسر مي‌بايست با همسر باردارش براي انجام نخستين سونوگرافي همراه شود. نخستين تصوير از جنين باور زن باردار و همسرش را نسبت به پدر و مادر شدن و پذيرش مسئوليت بالا مي‌برد زيرا تا اين زمان جنين تكان‌هاي محسوسي نداشته و بيشتر زنان باردار نسبت به مادرشدن‌شان احساس خاصي ندارند. ديدن تصوير جنين در تصاوير سونوگرافي به مرد كمك مي‌كند تا با باور بيشتري شرايط روحي و رواني همسرش را درك كند خصوصاً آنكه از سونوگرافيست بخواهند تا وضعيت فعلي جنين را برايشان توضيح دهند.
مهم‌ترين اصلي كه در دوران بارداري زن نبايد از سوي مرد فراموش شود ايجاد فضاي شاد و تفريحات نشاط‌برانگيز براي همسر است.
از بين رفتن علائم ناخوشايند سه ماهه اول بارداري در زن به معناي از بين رفتن خطرات احتمالي نيست. بنابراين انجام بازي‌ها يا ورزش‌هاي سنگين مثل كوهنوردي، دوچرخه‌سواري با سرعت بالا و… تهديدي جدي براي سقط جنين محسوب مي‌شود.
يك اتفاق غيرعادي
در هفته 17 بارداري ممكن است ناگهان اتفاقي غيرعادي رخ داده و زن باردار كه تا پيش از اين دوران با سكوت كامل به خواب مي‌رفت ناگهان دچار خروپف‌هاي شبانه شود. پزشكان علت اين پديده را عوارض جانبي تغييرات هورموني دانسته و راهكاري ساده براي درمان اين معضل اين است كه يك دستگاه بخور آب سرد در محل خواب زن باردار قرار داده شود اما در اين مورد نبايد زياد سختگيري كرد چون مهم‌ترين نكته در اين دوره اين است كه زن باردار خواب راحت داشته باشد.
در اين دوران زن باردار با افزايش اشتها روبه‌رو شده و اين حالت طبيعي است چون اين شكل گرسنگي بيانگر نياز جنين به موادغذايي لازم است پس بهتر است غذاهايي در دسترس زن قرار داده شود كه مواد مورد نياز او را تأمين كند نه اينكه او را چاق‌تر كرده و با مشكلات روبه‌رو سازد. بهترين غذاها در اين دوران سبزيجات تازه حاوي فيبر و پروتئين‌ها است.
در اين هفته ممكن است گهگاه سوزش سرمعده، نفخ نيز به چشم بخورد كه نشانگر بزرگ‌تر شدن جنين و در نتيجه وارد آمدن فشار به ناحيه معده و روده است. بهترين راهكار براي حل اين مشكل آن است كه غذا با سرعت خورده نشود. سردرد و كمردرد نيز از اختلال‌هاي شايع اين دوره است.
يكي از علامت‌هايي كه ممكن است زن باردار را به شدت دچار نارحتي كند احساس كشيدگي در عضلات شكم و كشاله ران‌ها است. اگر افزايش وزن زن باردار به صورت متعادل و معقول باشد اين كشيدگي‌ها با سرعتي يكنواخت و تدريجي صورت مي‌گيرد. در هر حال تحمل شرايط بارداري وقتي آسان‌تر است كه مادر بداند فرزندش در هفته 17 بارداري اندازه يك كف دست است و وزني معادل 130 گرم دارد. در اين هفته ضربان قلب او با فعاليت مغزي‌اش هماهنگي بيشتري داشته و جنين خود را براي زندگي پس از تولد بيشتر آماده مي‌كند. در اين هفته او مكيدن و بلع را بارها و بارها تمرين مي‌كند.