770

نوع موسیقی مهم نیست بلکه هر نوع موسیقی که باشد بر زندگی تاثیر گذار است هم بر زندگی و هم بر سلامتی انسانها نتایج مثبتی دارد این گفته خود ما نیست بلکه پژوهشگران  در نتایج خود به این نظریه رسیده اند اکنون نتیجه تحقیقات پژوهشگران را در این مورد می خوانیم

 

1. گوش دادن به موسیقی استرس تان را کاهش می دهد

بسیاری از ما وقتیکه خسته هستیم و یا در حالت فشار روحی قرار داریم مستقیما به سمت موسیقی آرامش بخش می رویم. فقط ما نیستیم که اینچنین فکر می کنیم. تحقیقات قابل توجهی این قضیه را عنوان کرده است. بطور خاص, موسیقی کلاسیک آرام و آهسته برای داشتن تاثیر بیشتر پیشنهاد می شود. اگر برای مقابله با استرس تان اوقات سختی دارید, تهیه لیست پخشی از آهنگ های کلاسیک مناسب می تواند ایده خوبی باشد. و یا گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش را امتحان کنید, یا موسیقی فیلم های کلاسیک. مطالعه ای نشان می دهد که در واقع این نوع موسیقی، اثرات قوی تری در کاهش اضطراب از داروهای ضد اضطراب دارد.

2. گوش دادن به موسیقی آستانه تحمل تان را بالا می برد

آیا شاغل هستید؟ آیا احساس می کنید وقتیکه به موسیقی گوش می کنید کارهایتان را بهتر انجام می دهید؟ شاید عجیب بنظر برسد, در واقع تحقیقات زیادی در این مورد انجام شده است. و باندازه کافی موثق, مطالعه ای نشان داد که موسیقی می تواند استقامت تان را تا میزان 15% افزایش بدهد. بنابراین اگر همیشه احساس می کردید که وقتی به موسیقی گوش می دهید توانایی کار کردن تان افزایش پیدا می کرده, حق با شما بوده است.

بعلاوه, این مطالعه نروژی نشان داد که وقتیکه سعی می کنید استقامت تان را بالاتر ببرید گوش دادن به موسیقی کلاسیک خیلی مفید است. یک نظریه این است که تداوم گوش دادن به موسیقی کلاسیک کمک می کند تا تمرکز کنید, که به نوبه خودش به شما اجازه می دهد تا پشتکار بیشتری داشته باشید. بهر حال, مطالعه دیگری ثابت کرد که نوع موزیک اهمیت ندارد, بلکه سرعت موسیقی—بیت بر دقیقه است (bpm)—که اهمیت دارد. بر طبق مطالعه ای, سرعت مطلوب موسیقی 125–140 bpm بیت در دقیقه است. jog.fm لیست موسیقی ها را بر اساس بیت بر دقیقه شان نشان می دهد. برای عملکرد بیشتر, شاید بهتر باشد قطعه ای کلاسیک انتخاب کنید, این مورد واقعا متفاوت عمل می کند.

3. می تواند باعث شود سلامت تر بشوید

برخی تحقیقات ثابت کرده است که مزایای سلامتی قابل سنجشی در گوش دادن به موسیقی وجود دارد . گوش دادن به موسیقی باعث آزاد سازی دوپامین می شود, و اغلب اثر “شیمیایی لذت بخشی,” مانند غذا خوردن و یا داشتن رابطه جنسی تولید می کند. اگر رژیم لاغری دارید این می تواند برایتان خبر خوبی باشد! می توانید همان تجربه لذت خوردن غذاهای مورد علاقه تان را با غرق شدن در موسیقی مورد علاقه تان تجربه کنید, بدون داشتن هیچ پیامد منفی بهداشتی.

4. شرکت در گروه موسیقی باعث می شود شادتر شوید

آیا تابحال دقت کرده اید افرادی را که در یک گروه کر با هم مشارکت دارند بیش از حد خوشحال هستند؟ خوب, این فقط نظر شما نیست. علم در واقع توضیح می دهد که چه چیزی باعث می شود آنها تا این حد خوشحال باشند. و بهترین بخش آن این است که, حتی اکثر غریب به اتفاق خوانندگان همان اثرات مثبت را تجربه کرده اند. این برای شما چه معنی می تواند داشته باشد؟ امیدوارم, مرتبه بعد که فرصت آواز خواندن در گروهی را داشتید, بپذیرید, فارغ از اینکه نگران باشید چطور بنظر خواهید رسید. مطالعه ای دیگری اثبات کرده است که آواز خواندن با هم رابطه ها را گسترش می دهد. نگران نباشید, اگر احساس می کنید که بیش از حد خجالتی هستید, می توانید زیر دوش حمام آواز بخوانید. فقط مطمئن شوید که اینکار را کمی بیشتر انجام می دهید.

5. نواختن آلت موسیقی در کودکی باعث می شود در آینده موفق تر بشوید

تحقیقات نشان می دهد که ارتباط معناداری بین یادگیری نواختن آلت موسیقی در دوران کودکی, و موفق شدن در مراحل بعدی زندگی وجود دارد. بنابراین اگر همیشه از دست پدر و مادرتان ناراحت بودید که شما را مجبور کردند تا ویالون بنوازید—یا مثل من, پیانو—باید از آنها سپاسگزار باشید. من از پدرم متشکرم. یکی از بزرگترین افسوس های این روزهای من این است که هرگز واقعا سعی نکردم نواختن پیانو را کاملا یاد بگیرم.

6. موسیقی باعث می شود باهوش تر شوید

به عنوان یک بزرگسال. دلگیر نشوید که چرا در دوران کودکی تان نواختن آلت موسیقی را یاد نگرفتید. یک ساز انتخاب کنید, و در آن مهارت پیدا کنید. تحقیقات نشان می دهد که اینکار می تواند ضریب هوشی تان را تا 7 امتیاز افزایش بدهد. اما اجازه بدهیم با این قضیه روبرو بشویم: ارزش اجتماعی تعریف شده ای برای کسانی که با نواختن یک آلت موسیقی آشنایی دارند در اجتماع وجود دارد, و اینکه, فقط لذت توانستن در نواختن یک ساز بخوبی. خیلی بیش از حد عالی است! لازم به گفتن نیست, خودم نواختن پیانو را مجددا شروع کرده ام.

7. موسیقی حافظه تان را تقویت می کند

بخش جالب تحقیقات این است که موسیقی باعث می شود مغزتان در زمینه های مختلف توسعه پیدا کند, یکی از مهم ترین آن بخش ها خود حافظه است. بنابراین اگر با حافظه بد خودتان مشکل دارید, نواختن یک آلت موسیقی چیزی است که باید در نظر بگیرید.

بنظر می رسد موسیقی کلاسیک بزرگترین برنده این پژوهش باشد. اگر تابحال در این مورد اقدامی صورت نداده اید, شاید زمان آن رسیده باشد که شروع به کاوش در مورد برخی از این ابزارهای موسیقی بکنید. اینکه چرا موسیقی چنین تاثیری عمیقی بروی ما می گذارد شرح داده شد, خیلی سخت است که با این واقعیت مخالفت کنید که اگر موسیقی وارد زندگی تان شود زندگی تان بهتر نخواهد شد.

منبع-http://genie.ir