9698598

جداکردن زباله ها چه کمکی به ما میکند چه فایده ای برای محیط زیست ما دارد و چه تاثیراتی روی زندگی شهری میگذارد،در این زمینه توضیحاتی آورده ایم با ما همراه باشید

برنامه جداسازی زباله های آبی/سبز راهی ساده برای ساکنین است که زباله ای که راهی اماکن دفن می کنند کم نمایند.برنامه جداسازی راهی برای جداسازی ضایعات شما در دو طبقه آب و سبز است که بازیافت یا کمپوست خواهند شد.زباله های سبز در داخل کیسه های شفاف سبز رنگ قرار داده می شوند و شامل محصولات قابل کمپوست شدن هستند که عموما از عناصر تر و خاکی تشکیل شده اند.ضایعات آبی در کیسه های آبی قرار می گیرند و شامل عناصر خشکی هستند که ممکن است قابل بازیافت باشند یا نباشند.

چرا جداسازی زباله ها اجباری شد؟
شهر مونکتون برنامه جداسازی زباله های آبی/سبز را در 1999 بصورت اختیاری صورت داد.
به علت تعهد جامعه ما به محیط زیست و به ویژه بازیافت ,جداسازی اجباری در اول اکتبر سال 2006 مورد تصویب قرار گرفت.برنامه جداسازی اجباری زباله های ساکنین موفقیت عظیمی بود و اکنون می توانیم بابت میزان مشارکت های مردمی 99.9 درصد به خود افتخار کنیم.

مزایای این برنامه انکار ناپذیر هستند.مشارکت جامعه ما در جداسازی زباله های تر و خشک عمر مکان دفن وست مورلند-آلبرت را زیاد کرد و به گونه ای شگفت انگیز مقدار موادی که مورد استفاده مجدد و بازیافت قرار می گیرند را بیشتر نمود.این امر نه فقط تولید گازهای گلخانه ای را کم می کند بلکه هزینه های جمع آوری زباله ها را هم کاهش می دهد.امروزه بیش از 51 درصد زباله های جمع آوری شده از منازل مسکونی یا بازیافت می شوند و یا تبدیل به کمپوست می گردند.

در حقیقت در سال 2007 بود که برنامه های جداسازی اجباری زباله های تر و خشک شهر مونکتون به بازیافت بیش از 11000 تن از ضایعات وست مورلند-آلبرت کمک کرد و در میان زباله های بازیافتی می شد موادی از قبیل کارتن, کاغذ,کارتن های شیر, پلاستیک,ضایعات الکترونیکی, مواد فلزی و حتی کفش کتانی های کهنه را دید.

چطور زباله های خود را جداسازی نمایم؟
برای این کار یک برنامه دو مسیره ساده وجود دارد:کیسه های سبز برای زباله های قابل کمپوست شدن و کیسه های آبی برای زباله های قابل بازیافت.

سبز
اگر زباله چسبناک,آلوده,کثیف یا خاکی باشد,آن را در کیسه سبز بگذارید.زباله های سبز شامل تمامی عناصر غذایی, بسته بندی های غذایی آلوده, محصولات بهداشتی,ضایعات باغی, حوله های پارچه ای و الیافی و دیگر عناصر آلوده ای هستند که مواد قابل بازیافت را آلوده خواهند نمود.

آبی
زباله خشک را در کیسه آبی بگذارید.زباله های آبی زباله هایی هستند که تر یا آلوده نیستند.این زباله ها چیزهایی هستند که یا راحت آبکشی می شوند و یا بصورت خشک تمیز می گردند.مواد قابل یا غیر قابل بازیافت, تمام انواع کاغذ, کارتن,بطری ها, قوطی ها و غیره زباله های آبی هستند.

فهرست کامل زباله های تر و خشک در بسیاری از سایت ها آمده است.فهرست شامل عناصری است که باید در هر کیسه گذاشت.فهرست ها را شهرداری ها هم دارند و به علاوه از طرف خیلی از شرکت های خصوصی هم می توانند در اختیار قرار گیرند.

آیا کیسه های مورد استفاده محدودیت وزن و اندازه دارند؟
وقتی کیسه ها خیلی سنگین باشند برای شما,اعضای خانواده یا جمع کننده مخاطرات ایمنی ایجاد می نمایند.در یک روز معمولی جمع کننده زباله شما 10 تن متریک آشغال را که معادل دو فیل است بلند می کند.بار خودتان و دیگران را با اطمینان از اینکه هیچ کیسه ای وزن بی از 20 کیلوگرم ندارد کاهش دهید.به عنوان قاعده ای سر انگشتی کیسه باید بتواند توسط یک دست برداشته شود.

آیا من می توانم دو ظرف داشته باشد و یکی را بصورت سبز و دیگری را بصورت آبی علامت گذاری نمایم؟
ظروف زباله می توانند برای ذخیره زباله های داخل کیسه تقسیم شده مورد استفاده قرار گیرند ولی به دلایل تندرستی و ایمنی زباله هایی که داخل کیسه نیستند,از داخل ظروف جمع نخواهند گردید.

در یک روز معمولی جمع کننده زباله شما 10 تن متریک زباله که معادل دو فیل است را بلند می کند.اگر شما کیسه هایتان را داخل زباله دان یا ظروفی دیگر قرار دهید, وزن آن موقع پر بودن نباید بیش از 15 کیلوگرم باشد.ظروف زباله مشکل تر از کیسه ها بلند می شوند و باید سبک تر باشند تا جلوی خیلی سنگین بودن برای پرسنل بلند کننده را بگیرند.

آیا من می توانم نوع دیگری از کیسه ها را داشته باشم و آن ها را به آبی یا سبز علامت گذاری نمایم؟
خیر!تمامی زباله ها باید در کیسه های مناسب شفاف سبز یا آبی قرار داده شوند.به دلایل ایمنی بازیافت نمی تواند در مورد کیسه های غیر شفاف فرآیند شود.گروه جمع آوری باید بتواند داخل کیسه ها را ببیند و بتواند به سادگی هر خطر بالقوه همانند شیشه های شکسته, مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نماید.

چرا کیسه ها مجبورند شفاف سبز یا آبی باشند؟
شفافی این کیسه ها یک ملاحظه مهم شهری است:ایمنی ساکنین و گروه جمع آوری.شفافیت کیسه ها به گروه جمع آوری کمک می کنند که هر خطر بالقوه همانند شیشه های شکسته, مواد نوک تیز یا مواد کوچک خطرناک را شناسایی نمایند.رنگ های سبز و آبی کمک می کنند که زباله های تر و خشک براحتی شناسایی گردند و نیاز به آنالیز محتویات در پیاده روها یا تاسیسات بازیافت وجود نداشته باشد.

چطور زباله های حیاط را دور بریزم؟(برگ ها,هرس شده های باغچه,ترکه ها و شاخه ها و …)
ضایعات باغی قابل کمپوست شدن هستند و زباله تر به حساب می آیند.این زباله ها در کیسه های سبز شفاف قرار می گیرند و یا در حیاط خلوت تبدیل به کمپوست می شوند.

آیا من می توانم از کیسه های روشن برای برگ ها استفاده کنم؟
خیر!به منظور نگهداری دوام و بقا, تنها کیسه های مجاز زباله سبزها و آبی های شفاف هستند.برگ ها نیاز دارند که در سبزهای شفاف ریخته شوند.کیسه های سبز شفاف در دسترس هستند و می توانند از مغازه های خرده فروشی خریداری گردند.

آیا من می توانم شاخه ها را بدون قرار دادن در کیسه های شفاف سبز دور بریزم؟
بله!شاخه ها می توانند بدون قرار گرفتن در کیسه های شفاف سبز دور ریخته شوند.شاخه ها باید در پیاده رو و در دسته هایی که بیش از 60 سانتیمتر طول و 60 سانتیمتر عرض ندارند ریخته شوند(دو فوت طول و دو فوت عرض)

آیا تمامی کارتن ها نیاز دارند که در کیسه آبی شفاف قرار داده شوند؟
تکه های بزرگ و حجیم کارتن ها نیاز ندارند که در کیسه های بقدر کافی بزرگ قرار گیرند.بنابراین لزومی نیست که آن ها تخت و دسته بندی شوند و به ابعادی (طول,عرض و ارتفاع) که بیش از 60 سانتیمتر یا دو فوت نیست در بیایند!تکه های کوچک کارتن ها نیاز دارند که در کیسه های شفاف آبی واقع شوند.

از کجا می شود کیسه های مناسب را خریداری نمود؟
کیسه های شفاف سبز و آبی در اغلب خرده فروشی ها موجودند.آن ها بنا بر نیاز مصرف کننده ها دارای تنوع اندازه هستند.

آیا من هنوز می توانم از کیسه های پلاستیکی خوار و بار فروشی ها برای ریختن زباله ها استفاده کنم؟
زباله ها باید در کیسه های شفاف سبز یا آبی ریخته شوند.ماشین ها و ابزار آلات جور کننده قادر نیستند کیسه های در بسته کوچکتر همانند کیسه های پلاستیکی خوار و بار فروشی ها را باز کنند.بنابراین در عمل مقدار موادی که می تواند جور و بازیافت شود کاهش پیدا می کند. بهترین کار خالی کردن محتویات سطل زباله دارای کیسه کوچکتر به داخل کیسه شفاف سبز یا آبی است و پس از آن کیسه خالی شده از محتویات برای بازیافت به داخل کیسه آبی شفاف انداخته می شود.

اگر شما می خواهید کیسه های خوارو بار فروشی اضافی را دفع و بازیافت نمایید, آن ها را برای بازیافت در کیسه های شفاف آبی قرار دهید.اغلب مغازه های خوار و بار فروشی سطل هایی دارند که شما می توانید به قصد بازیافت کیسه های خوار و بار فروشی پلاستیکی را به آن ها برگردانید.از این گذشته امروزه کیسه های قابل استفاده مجدد به فروش می رسند که سالانه چندین میلیون کیسه پلاستیکی را دور از اماکن دفن نگاه می دارند.

آیا زباله های من در ماشین های جمع آوری زباله جدا نگه داشته می شود؟
بله!زباله های جور شده شما در ماشین های جمع آوری جدا نگاه داشته می شود.تمامی کامیون های جمع آوری زباله دو بخشی هستند که در کنار هم واقع شده اند!بخش هفتاد درصدی به جمع آوری زباله های خشک و بخش سی درصدی به جمع کردن زباله های تر اختصاص دارد.تمامی زباله های تر و خشک در جای مخصوصشان در کامیون بارگیری می شوند و جدا نگهداری می گردند.هر طرف کامیون جمع آوری می تواند جداگانه باز شود و زباله های تر و خشک را در جای ویژه شان که مثلا تاسیسات بازیافت است تخلیه نماید.

آیا آپارتمان ها و اماکن تجاری مجبورند که زباله هایشان را جدا کنند؟
وفق قانون اول اکتبر 2006 آپارتمان های با 5 واحد یا کمتر ملزم به جداسازی زباله ها هستند.تا این زمان آپارتمان هایی با واحدهای بیشتر و اماکن تجاری الزامی به جداسازی زباله ندارند.بخش خصوصی در قبال جمع آوری این زباله ها متعهد هستند.خیلی از آپارتمان ها و اماکن تجاری به طور داوطلبانه در برنامه های جداسازی تشریک مساعی می نمایند.

مجازات حرف گوش نکردن و عدم اجابت درخواست مسئولین چیست؟
شهر مونکتون سیستمی دارد که ترکیبی از گام های زیر است.این اختیارات فقط برای اینکه شهر را تمیز و بهداشتی نگه دارند به عنوان آخرین دسته بندی مورد توجه واقع شده اند.

اولین بار که فرد یا صاحب خانه زباله اش را در جای غیر مجاز پیاده رو می گذارد, زباله اش در پشت سر یک برچسب نارنجی قرار می گیرد که متذکر می گردد که او باید زباله اش را بردارد,به درستی تفکیک نماید و در هفته بعدی دوباره سر جای مقرر بگذارد.

اگر 24 ساعت بعد از برچسب زنی کماکان زباله در جای غیر مجاز قرار داشت,متخلف به میزان 100 دلار جریمه خواهد گردید.
در این باره یک شماره تلفن 24 ساعته وجود دارد که ساکنین را قادر می سازد ضمن مطرح ساختن سوالات, مسئولین را از دارا بودن همسایه های متخلف که زباله های خود را در جای بدی می گذارند آگاه نمایند.
منبع:یاشار بوم راشین