1
سرعت سوخت و ساز بدن تعیین کننده سلامتی است .  سوخت و ساز  به کاهش وزن  و حفظ سلامتی کمک میکند. هنگامی که سوخت و ساز بدن  سریع تر باشد بدن  مواد غذایی را به راحتی  هضم میدهد. این مانع از رسوب چربی در بدن میشود .میزان سوخت و ساز بدن برای کسانی که می خواهند لاغر شوند از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما  بتوانید سوخت و ساز بدن خود را افزایش دهید،  چربی به راحتی میسوزد این در دستیابی به کاهش وزن سریع تر کمک خواهد کرد. اگر چه ورزش مهم ترین روش برای افزایش سوخت و ساز بدن است ،  همچنین  نوع غذایی که می خوریم  برمیزان سوخت و ساز تاثیر می گذارد. آیتم های خاص مواد غذایی است که میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد
بسیاری از مردم معتقدند که مصرف حتی یک عدد کالری نیز موجب چاقی می گردد و حذف هر چه بیشتر کالری موجب کاهش وزن می شود. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف برخی از مواد غذایی معین موجب افزایش متابولیسم و سرکوب اشتها و در نتیجه کاهش وزن می گردد.

 

در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چگونه مصرف برخی از مواد غذایی موجب کالری سوزی بیشتری هنگام هضم غذا می شود. در واقع ، تنها جویدن مواد غذایی افزایش دهنده متابولیسم ، مانند میوه ها ، سبزیجات ، غلات سبوس دار و تکه گوشت های بدون چربی می تواند کالری سوزی را تا 30 درصد افزایش دهد.

 

در این مقاله ، مواد غذایی را به 4 دسته تقسیم می کنیم :

 

•    مواد غذایی جویدنی (Chewy Foods)
•    مواد غذایی دلچسب و مقوی (Hearty Foods)
•    مواد غذایی انرژی زا (Energizing Foods)
•    مواد غذایی با طبع گرم (Warming Foods)

 

در ادامه به بررسی هر چهار گروه و خاصیت آنها در افزایش کالری سوزی می پردازیم.
مواد غذایی جویدنیگوشت بدون چربی ، آجیل ، میوه و سبزیجات در این دسته قرار دارند. کالری این مواد غذایی موجب افزایش متابولیسم بدن می شود. برای جویدن بیشتر ، میوه را به صورت کامل بخورید ، نه به صورت پوره. برای مثال ، به جای پوره سیب ، سیب کامل میل کنید. مصرف مواد غذایی غنی از پروتئین ، بهترین روش برای کاهش وزن است زیرا جویدن و هضم این نوع مواد بیشتر طول کشیده و در نتیجه شما وقت بیشتری برای غذا خوردن و درک اینکه سیر شده اید را دارید.
مواد غذایی دلچسب و مقویاین دسته شامل میوه ها ، سبزیجات ، برنج قهوه ای ، غلات سبوس دار و غلات مخصوص صبحانه می شود. این غذاها علاوه بر جویدنی بودن ، حاوی فیبر بسیار زیادی هستند که در مقایسه با مواد غذایی دیگر با همان مقدار کالری ، فضای بیشتری را در معده اِشغال کرده و موجب می شوند در معده تان جای خالی برای دسر و یا پرس دوم نباشد. غذاهای جویدنی موجب می شوند دهانتان بیشتر کار کرده و کالری سوزی تا 10 درصد افزایش یابد. همچنین ، غذاهای جویدنی موجب افزایش میزان انرژی مورد نیاز برای هضم ، جذب و پخش مواد مغذی می گردند.

 

مواد غذایی انرژی زا

قهوه ، چای سبز ، چای مشکی و شکلات تلخ در این دسته جای دارند. کافئین موجود در قهوه و چای مشکی موجب افزایش متابولیسم بدن می گردد ، اما سعی کنید از اضافه کردن شیر ، خامه و یا شکر به قهوه و یا چای مشکی اجتناب کنید. کافئین محرک سیستم عصبی مرکزی است و مصرف آن موجب افزایش 5 تا 8 درصدی متابولیسم بدن ، یعنی در حدود 80 تا 128 کالری در روز ، می شود. میزان کافئین موجود در چای سبز بسیار کم است ، اما چای سبز حاوی کاتشین ، نوعی آنتی اکسیدان قوی ، است که متابولیسم در حال استراحت بدن را تا 4 درصد ، یعنی حدود 80 کالری در روز ، افزایش می دهد. شکلات تلخ دارای کافئین و کاتشین است ، اما برای اجتناب از چربی و کالری زیاد ، روزانه تنها 30 گرم شکلات تلخ مصرف کنید.
مواد غذایی با طبع گرماین دسته شامل فلفل ، دارچین ، زنجبیل ، سیر ، میخک ، خردل و سرکه می شود. برای فعال کردن کامل کالری هر وعده غذایی ، از مواد غذایی با طبع گرم استفاده کنید. فلفل دارای ترکیبی بنام کپسایسین (capsaicin) است که مزه تند و طبع گرم فلفل به خاطر آن است. تحقیقات نشان داده است که مصرف این ماده موجب دو برابر شدن مصرف انرژی تا چند ساعت پس از غذا می شود. حتی فلفل ملایم نیز حاوی ترکیباتی است که به گیرنده های عصبی چسبیده و پیام های مربوط به چربی سوزی را به مغز می فرستند و در نتیجه موجب سوزاندن 100 کالری در روز می شوند. دارچین ، میخک ، برگ بو و سیر نیز در افزایش متابولیسم کمک شایانی می کنند.

پیروی از رژیم غذایی حاوی مواد غذایی ذکر شده بسیار آسان است و به احتمال زیاد قبلاً نیز هر روز از این مواد مصرف کرده اید. سعی کنید مواد غذایی ذکر شده را جایگزین تنقلات کنید. اگر مصرف کالری روزانه خود را در حدود 1500 کالری نگه دارید ، در عرض یک ماه ، 6 کیلو وزن کم خواهید کرد.