images.jpg1545.
 با چه نشانه هایی می توانیم مهر و محبت همسرمان را نسبت به خود بیشتر کنیم تحریک عشق و علاقه همسر با چه روش هایی امکانپذیر است

 اگر ازدواج کرده و متاهل شده باشید حتما یادتان هست که در دوران مجردی و حتی نامزدی نسبت به شریک زندگی تان چه احساسی داشته اید. واضح است که قدرت و توان مندی این احساس به واسطه روحیه لطیف در خانم ها بیشتر از آقایان دیده می شود خصوصا در دختران رویا پردازی که دفترخاطرات شعرهای عاشقانه شان شهره خاص وعام بوده است.
همین حالا هم اگر به دوران مجری تان رجوع کنید ، دفترچه شخصی که از دوران نوجوانی و جوانی همراهیتان کرده است خودنمایی خواهد کرد.
اما جدا از بحث مرورخاطرات ، دختران جوانی که پس از گذشت بیست سال و اندی از زندگی و رسیدن به مرحله ای که نیازمند همراه و همدلی شخصی به جز پدر و مادرشان هستند ، همگی با آرزوی خوشبخت شدن قدم در خانه بخت می گذارند. خانه ای که اگرچه ممکن است کوچک و نقلی باشد اما گرمای محبت و احساسی که به مرور به وجود می آید همان خانه را به مامنی آرامشی تبدیل می کند که برای بازگشت به آن هرجا که باشند لحظه شماری می کنند.
مهرش به دلت افتاد دگر کار تمام است!
بستن یک پیوند زناشویی تنها امضای چند برگه کاغذ و حلقه به دست شدن نیست بلکه دختر و پسر در آرزوی  رسیدن به آرامش و عشق و عاطفه ای وصف ناشدنی که همانند آن را تا به حال تجربه نکرده اند پای سفره عقد می نشینند.
اگر از نوعروسانی که در اطرافتان هستند بپرسید که آیا قبل از ازدواج به همسرشان علاقه داشته اند یانه غریب به اتفاق می گویند “مهرش که به دلت بیفتد به مرور زمان به همسرت علاقه مند میشوی!” اما گفتن و شنیدن این جمله هم گاهی می تواند علامت سوال بزرگی  را در ذهن ها پدید آورد که آیا این مهرو محبت دو طرفه است یا خیر؟
حمیدرضارحمانی روان شناس و مشاورخانواده گفت: اساس عشق به طورکلی یک طرفه بودن آن است که این موضوع در دیوان شاعران مختلف نیز به راحتی قابل درک است. علاوه بر آن زمانی که  یک شخص دل در گرو فرد دیگر داشته باشد ، در شرایط سختی فراهم کردن آسایش و آرامش شخص مورد علاقه اش را در اولویت قرار می دهد.
وی افزود زمانی که زن و مرد به یکدیگر علاقه مند باشند در شرایط تلخ و شیرین زندگی همراه و هم قدم یکدیگر هستند. همچنین در صورتی که افراد بدون در نظر گرفتن منافع شخصی به یکدیگر محبت کنند عشق معنای حقیقی خود را پیدا می کند که از جمله بهترین موارد آن می توان به عشق مادر و فرزند اشاره کرد.
کاشانه ای که مامن آرامش روحتان میشود
در سویی دیگر و جدا از بحث مادر و فرزندی، محبت بین زن وشوهر از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، چرا که هر دو طرف پس از قرار گرفتن در زیر یک سقف مشترک ، آرزوها ، شادی ها و غصه هایشان مشترک می شود.اما زیبایی این زندگی زمانی آشکار می شود  که زن و مرد طعم شیرین محبت وعلاقه دو طرفه را زیر زبانشان احساس کنند.آنجاست که دیگر حتی لحظه ای طاقت دوری و بی خبری از یکدیگر را ندارند.
درست است این احساس در اوایل زندگی بیش از هر زمان دیگری دیده می شود اما با کمی درایت می توان آن را برای همیشه در بطن زندگی مشترک ماندگار کرد.
رحمانی با بیان این که نوعی دیگری از علاقه وجود دارد که با ابراز محبت شدید با قابلیت دوطرفه بودن در دنیای امروز گسترش یافته است اظهار کرد :این مهر ومحبت متقابل تا زمانی که زن ومرد در برآورده کردن خواسته ها و تمایلات یکدیگر اهتمام جدی داشته باشند پایدار و استوار خواهد بود.
وظایف همسرانه تان را فراموش نکنید
وی ادامه داد :ازدواج در واقع امری طرفینی است به طوریکه هم مرد و هم زن نسبت به یکدیگر دارای وظایفی تعریف شده و مشخص هستند.البته زندگی زناشویی چندان هم با شراکت های مالی بی شباهت نیست . زیرا داشتن یک حساب بانکی مشترک برای دو شریک کاری امری عادی است که در آن هر دو طرف از یکدیگر توقع امانت داری و اعتماد دارند.
مشابه چنین احساسی در زندگی زناشویی نیز با رنگ و لعاب بیشتری خودنمایی می کند چرا که زن و مرد از یکدیگر توقع برآورده شدن خواسته های کوچک و بزرگ و محبت و احترام متقابل را دارند. اما همین خواسته ها گاهی آنچنان حد ومرز خود را رد می کند که ابراز علاقه جای خودش را به وظیفه می دهد. خدا نیاورد روزی را که خانم یا آقای خانه نتواند درخواست های همسرش را آن طور که باید برآورده کند ،آنجاست که علاقه دو طرفه روز به روز کمرنگ تر از قبل می شود ،آنقدر که حسرت داشتن زندگی دیگران هرچند ساده تبدیل به یک آرزو شده و موریانه های جدایی پایه های زندگی زناشویی را سست می کنند.
این روان شناس و مشاور خانواده بیان کرد: زن و مرد وظیفه دارند نسبت به یکدیگر محبت دو طرفه و بی کم و کاستی داشته باشند زیرا بده بستان های زندگی زناشویی نیز همانند شراکت های اقتصادی باید دریافت و پرداخت یکسان داشته باشد . علاوه بر آن زن و شوهر باید تحت هر شرایطی سهم عاطفی یکدیگر را در نظر بگیرند.
در حضور خانواده شریک زندگیتان را نادیده نگیرید
رحمانی تصریح کرد :این موضوع  می تواند در مهمانی های خانوادگی بیش از هر زمان و مکان دیگری در بهبود روابط بین عروس و داماد با خانواده همسرشان موثر باشد.
زمانی که یک مرد دربرابر خانواده خودش نسبت به حضور همسرش اهمیت قائل شود و سهم او را در مقابل خانواده اش مد نظر قرار دهد ، طبیعتاهم مهر و محبت زناشویی پررنگ تر می شود و هم می تواند در روابط خانوادگی و از بین بردن سوتفاهم های احتمالی اثربخشی قابل توجهی داشته باشد. البته ناگفته نماند این رفتار نیز مانند سایر وظایف زناشویی باید به صورت دوطرفه انجام شود.
از کجا بفهمم دوستم دارد؟
زمانی که همراه دوست صمیمی تان وارد جمعی غریب می شوید، طبیعتا دوست دارید دوستی که با او هم قدم شده اید تنهایتان نگذارد.زندگی زناشویی هم به همین صورت است.دخترو پسری که سال ها در خانواده ای متفاوت با عقاید و رفتارهایی متفاوت رشد کرده و پرورش یافته اند با ورود به خانواده جدید احساس تنهایی می کند اما در این میان تنها کسی که می تواند از بین برنده این احساس تلخ باشد همسرش خواهد بود.
مادامی که مرد یا زن در برابر خانواده خود نسبت به همسرش اهمیت قائل شود و در مواجهه با آنها او را به حال خودش رها نکند، در گذر زمان علاوه بر آن که بذر محبت در دل هردو ریشه گرفته، عشق و علاقه بین دو طرف چند برابر می شود.
گزارش از فرزانه فدوی
انتهای پیام/