ways-to-celebrate-your-weight-loss

یکی از راه های موثر برای از دست دادن وزن آهسته غذا خوردن است.اگر سرعت غذا خوردن پایین بیاید  مواد غذایی کمتر مصرف می شود. برخلاف باور رایج، سیری از معده نمی آید، بلکه یک احساس است که مغز دستور می دهد. هنگامی که  مواد غذایی به اندازه کافی خورده میشود، مغز یک سیگنال را از بدن دریافت میکند و آن  احساس سیری باعث میشود که دیگر غذا نخوریم

تحقیقات اخیر مربوط به کاهش وزن نشان داده است که مدت زمانی طول می کشد تا مغز پیام مربوط به سیری را دریافت کند . بنابراین اگر شما خیلی سریع غذایتان را بخورید به مغز فرصت دریافت پیام سیر شدن نداده اید و بیشتر از حد معمول غذا می خورید و قبل از رسیدن پیام سیری به مغزتان کالری بیشتری را دریافت کر ده اید و باعث چاقی خودتان به مرور زمان شده اید. نتیجه آزمایشات محققان ثابت کرده است که با آهسته غذا خوردن,شما کمتر غذا می خورید و لاغرتر می شوید.

کاهش وزن با آهسته غذا خوردن

روش ۱: مرحله اول برای آهسته غذا خوردن

۱-شما باید بدانید که می توانید یک شیوه جدید و سالم را جایگزین یک روش نادرست کنید:

اگر شما معمولا پانزده دقیقه را صرف خوردن ناهار,ده دقیقه را صرف نوشیدن قهوه و پنج دقیقه را صرف استراحت بین غدا می کنید, باید این عادت قدیمی را ترک کنید و مدت زمان صرف غذا را دست کم تا بیست دقیقه افزایش دهید.

۲-برای غذاخوردن منتظر نمانید: اجبار خود, برای آهسته غذاخوردن در زمانی که شدیدا” گرسنه هستید تقریبآ غیر ممکن است. اگر برنامه معمول زندگیتان اجازه می دهد سعی کنید و عده های غذایی خود را به چند وعده کوچکتر تقسیم کنید و در فواصل زمانی بیشتر بخورید. این کار شما را ازگرسنگی زیاد که مانع از آهسته خوردن میشود,باز می دارد.

۳-مقدار کالری مصرفی را مدنظر داشته باشید: حتی اگر عادت سریع غذا خوردنتان را ترک کنید ,باز هم نباید با تصور اینکه خوردن یک تکه شکلات (حتی اگر برای خوردن آن زمان زیادی راصرف کرده باشید) فکر کنید که کالری کمتری را وارد بدن خود کرده اید.

۴-غذاهای دارای فیبر بالا و مایع را انتخاب کنید: از آنجا که هدف شما احساس سیری قبل از دریافت کالری بیشتربه بدن است ,بنابراین غذاهای دارای فیبر بالا که سریعتر به شما احساس سیری می دهند را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

۵- میان وعده های خود را عاقلانه انتخاب کنید: از نظر اصول تغذیه,میان وعده ها نقش اساسی در رساندن مواد مغذی به بدن و سلامت  آن  رابه عهده دارند .سعی کنید غذاهای ناسالم(هله هوله) را از وعده هایتان حذف کنید. آنها نه تنها کالری های اضافه به بدن وارد می کنند بلکه فاقد ارزش تغذیه ای لازم برای بدن هستند.

روش۲:راهکارهایی برای آهسته غذاخوردن:

۱-تا جایی که برایتان مقدور است,زمان صرف غذایتان را طولانی تر کنید.در دنیایی که مشغله های زیادی ما را احاطه کرده است ,این کار کمی مشکل به نظر می رسد. اما  برای رسیدن به هدف مورد نظر باید نهایت تلاشمان را به کار بگیریم.

۲-برای همه مراحل مربوط به فرآیند خوردن ,وقت تعیین کنید. هر مرحله خوردن را آهسته انجام دهید.

۳-بعد از خوردن  اولین لقمه,قاشق و چنگال خود را دوباره داخل بشقاب بگذارید.

۴-مقدار غذای کمتری را داخل بشقاب بریزید و لقمه های کوچکتری بردارید. هنگامی که غذا را در دهانتان گذاشتید, زمانی را نیز برای پاک کردن دهانتان با دستمال به آرامی صرف کنید.

۵-به آرامش غذا را بجوید و سعی کنید قبل از بلعیدن آن را به تکه های کوچکتر خرد کنید.همه این کار های به ظاهر ناچیز زمان صرف غذا را طولانی تر می کند.

۶-نوشیدن مایعات  را در بین لقمه هایتان جای دهید. بعد از بلعیدن هر لقمه جرعه ای آب بنوشید.

۷-زمانی را نیز به ذائقه خود اختصاص دهید. از طعم و بوی هر لقمه ای که در دهانتان می گذارید لذت ببرید.

روش۳: استفاده از روش حواس پرتی برای کند کردن روند غذا خوردن:

۱-به خاطر داشته باشید که استفاده از روش حواسپرتی  زمانی کاربرد دارد که هدف اصلی آن که طولانی تر کردن زمان خوردن است فراموش نشود.در صورتی که  زمان را نادیده گرفتید بهتر است به این روش ادامه ندهید.

۲-.جستجو کردن مطالب مورد علاقه در مجلات نیز روش دیگری برای طولانی تر کردن زمان صرف غذا می باشد. در فاصله بین خوردن لقمه ها غرق در خواندن یک یا دو صفحه از مجله شوید.

۳-حل کردن جدول و معما نیز گزینه مناسب دیگری است.بین لقمه ها سعی کنید یک یا دو ستون از جدول راحل کنید.

۴-گوش فرادادن به یک موسیقی ملایم وآرامش بخش نیز برای افزایش زمان خوردن مورد مناسب دیگری است.البته این نکته را فراموش نکنید که افزایش مدت زمان خوردن بیش از حد تعیین شده ممکن است  نتیجه معکوس داشته باشد.

۵-نور محیط راکم کنید.هر مقدار که نور محیط کمتر باشد آرامش درونی فرد بیشترمی شود  که به نوبه خود باعث کاهش  سرعت خوردن می شود.