مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي بدون تجويز پزشک، منجر به سوراخ شدن سطح قرنيه، تخريب عصب بينايي و از بين رفتن چشم شده و در افراد مبتلا به آسم منجر به مرگ مي شود.

 «دکتر ابوالحسن ملک فر» متخصص چشم در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران در زمينه عوارض مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي افزود: افرادي که با جوشکاري سروکار دارند و بدون تجويز پزشک براي تسکين درد چشم از قطره‌هاي تتراکائين استفاده مي‌کنند، بيشتر در معرض خطر سوراخ شدن قرنيه چشم قرار دارند.

وي گفت: جوشکاري بدون استفاده از لوازم محافظتي چشم، سبب تابش مستقيم اشعه به چشم و سوزاندن سطح قرنيه و از بين رفتن اپيدليوم مي‌شود.

به گزارش دکتر سلام، دکتر ملک فر در مورد نقش اپيدليوم در چشم خاطرنشان کرد: اپيدليوم لايه سطحي و ورود عوامل خارجي به داخل چشم را برعهده دارد.

وي، کدر شدن، سوراخ شدن سطح قرنيه و کوري را از جمله عوارض مصرف خودسرانه قطره تتراکائين برشمرد و تصريح کرد: قطره تتراکائين مانع ترميم اپيدليوم و باعث ايجاد اثرات سمي روي سطح قرنيه شده و عوارض جبران ناپذيري را به دنبال دارد. بنابراين داروخانه‌ها نبايد بدون تجويز چشم پزشک، قطره‌هاي چشمي را در اختيار مردم قرار دهند.

وي با اشاره به مصرف قطره‌هاي آنتي بيوتيک براي تسکين درد توسط مردم و عوارض خطرناک آن افزود: مصرف قطره‌هاي آنتي بيوتيک به صورت خودسرانه و بدون تجويز پزشک موجب عفونت، زخم قرنيه، سوراخ شدن و از بين رفتن کامل چشم مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: بتامتازون و دگزامتازون قطره‌هايي با ترکيبات کورتوني هستند که در صورت استفاده طولاني مدت باعث گلوکوم، آب سياه، افزايش فشارچشم و تخريب عصب بينايي مي شوند.

وي گفت: قطره‌هاي کورتن دار در افراد حساس و آسمي نبايد مصرف شود؛ چرا که در صورت مصرف، باعث مرگ اين افراد مي‌شود.