7

بسیاری از خانواده ها بر این عقیده هستند که یک فرزند کافی نیست. اما بسیاری نیز نظری بر خلاف این حرف دارند ، رسانه ها و مجلات نیز افراد را به داشتن یک فرزند تشویق می کنند زیرا فرزند بیشتر برای والدین استرس بیشتری به همراه خواهد داشت. زن و مرد زمانی باید اقدام به آوردن بچه ی دوم کنند که آمادگی کامل داشته باشند.


سیلویا هـ، طراح جواهرات و مادر نیک ۶ ساله، می گوید: «داشتن فرزند دوم فقط به این بهانه که فرزند اول تنها نباشد، وحشتناک است. هیچ وقت نخواسته ام فرزند دیگری داشته باشم. نیک کودک بی نظیری است. خوب می خوابد، با استعداد و باهوش است. نظر من را بخواهید، بعد از اولی دیگر بچه‌دار نشوید. ما هم از سبک زندگی مان راضی هستیم، هم آن را تحت کنترل داریم.  قبول چنین چیزی به این خاطر که بسیاری از مردم این طور فکر نمی‌کنند، کار دشواری است. دیگران فکر می کنند که ما خود خواه هستیم.» سیلویا در مورد مسئله هم بازی می گوید که نیک ارتباطات زیادی با دوستان، عمو زاده ها و همکلاسی هایش دارد. به کسانی که فکر می‌کنند سیلویا از لذت داشتن خواهر و برادر بی خبر است، باید بگویم که خودش چهار خواهروبرادر داشته و آنها هنوز به هم خیلی نزدیک هستند.
به نظر می رسد که نتیجه تحقیقات نیز از نظر سیلویا حمایت کند. طبق گفته بیل مک کیبن، نویسنده شاید یک فرزند: مباحث فردی و محیطی درباره خانواده های تک فرزند، تحقیقات نشان می‌دهد که عملکرد تک فرزندها در مدرسه به ویژه در علوم، ریاضیات و ادبیات بهتر است؛ آنها دوستان بیشتری دارند و نسبت به نقش های جنسیتی در مقایسه با کودکانی که در خانواده های بزرگ‌تر زندگی می کنند، انعطاف پذیری بیشتری دارند. بنابراین اگر فکر می کنید که می خواهید همان یک فرزند را داشته باشید و دوست دارید با برخی از والدین هم عقیده با خود صحبت کنید، به تابلو اعلانات مربوط به والدین تک فرزند مراجعه و نظر خود را درباره سوال «چند فرزند می خواهید داشته باشید»، بیان کنید.
اگر مطمئن نیستید که می خواهید چند فرزند داشته باشید، بخش آیا آمادگی بچه دیگری را دارید؟ را بخوانید.