33

امروزه، عصاره دانه انگور به عنوان  درمان های سنتی برای بیماری  قلب و عروق ، از جمله آترواسکلروز (سخت شدن سرخرگها)، فشار خون بالا، کلسترول بالا، و گردش خون ضعیف استفاده می شود؛ عوارض مربوط به دیابت، از جمله به عنوان عصب و آسیب چشم، مشکلات بینایی، مانند دژنراسیون ماکولا (که می تواند به کوری منجر شود)، تورم بعد از  جراحی، پیشگیری از سرطان و بهبود زخم استفاده میشود

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

عصاره ي هسته ي انگور ، يک مکمل نسبتاً جديد در ايالات متحده است، اگرچه در اروپا براي سال هاي متمادي استفاده شده است .

عصاره ي هسته ي انگور از فشردن و تصفيه هسته ي انگور تازه تهيه مي شود.

عصاره هسته انگور غني از پرو آنتي سيانين (PCO ) ، يک آنتي اکسيدان بسيار قوي است که مي تواند جلوي تخريب هاي سلولي در اثر راديکال هاي آزاد را بگيرد و بافت هاي پيوندي را تعمير و تقويت کرده و به فعاليت آنزيم ها کمک کند.

PCO پاسخ هاي آلرژيک و دستگاه ايمني بدن را با کاهش توليد هيستامين ، تسکين مي دهد.

آنتي اکسيدان ها

حتماً مي دانيد که آنتي اکسيدان ها سلاح مبارزه با راديکال هاي آزاد هستند. راديکال هاي آزاد بمب هاي تخريب کننده اي هستند که سلول ها خصوصاً سلول هاي ديواره رگ ها را تخريب مي کنند.

اين بمب هاي تخريبي در اثر بسياري از مواد آلوده کننده مثل مواد شيميايي ، الکل ، داروها ، دود سيگار ، خوردن چربي خصوصاً روغن هاي جامد ، فعاليت ميکروب ها و ويروس ها در بدن ، حتي برخورد اشعه خورشيد به پوست ، برخورد اشعه X به بدن و سوختگي بوجود مي آيند که در رگ ها حرکت مي کنند و سلول ها را مي کشند. آنچه اين مولکول هاي مضر را تخريب مي کند، آنتي اکسيدان هايي مثل ويتامين C ، ويتامين E ، بتاکاروتن (در سبزيجات فراوان است)، سلنيوم ، بيوفلاوونوئيد و بيوفلاوانول است.

PCO چيست؟

يک نوع بيوفلاوونوئيد است که ماده طبيعي گياهي است و بافت هاي زنده را تقويت مي کند. اين ماده از سال 1950 مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته و فوايد بسياري از آن بدست آمده که از نظر علمي هم ثابت شده است ، از آن جمله :

• افزايش استحکام رگ ها که مانع از بروز سکته و بيماري هاي قلبي مي شود. از عوارضي مثل کبودي ، ادم ناشي از ضربه يا تصادف ، واريس ، ورم پاها و مشکلات عروق چشم جلوگيري مي کند.

• سطح ايمني بدن را بالا مي برد.

• بينايي چشم را بهتر مي کند .

• گردش خون محيطي را بهبود مي بخشد.

• پاسخ هاي ايمني و آلرژيک بدن را کاهش مي دهد.

• فرايند پيري را کند مي کند و پوست را شاداب نگه مي دارد.

اخيراً به اين نتيجه رسيده اند که اثر PCO در بدن ، 20 برابر ويتامين C و 50 برابر ويتامين E است.

منابع غذايي PCO

PCO در بسياري از مواد غذايي وجود دارد ، ولي به مقدار بسيار کم . بهترين منابع غذايي آن انگور ، تمشک ، آلبالو ، گيلاس و آلو است و معمولاً در پوست و دانه آنها موجود است. از اين رو چون انگور را با دانه اش ميل مي کنند ، منبع خوبي از PCO است و بالاترين مقدار آن با غلظت 95 درصد ، در هسته انگور موجود است. PCO ضد حساسيت و زخم است.

اثر هسته انگور در بهبود بسياري از بيماري ها مشخص شده است که ما به ترتيب آنها رابراي شما بيان مي کنيم.

بيماري هاي قلبي و عروقي : مي دانيد که اکسيداسيون LDL – کلسترول يا کلسترول بد عروق را سفت مي کند و احتمال سکته را به شدت بالا مي برد و حتماً شنيده ايد که ويتامين E ضد سکته است . اثر عصاره هسته انگور 50 برابر ويتامين E است. با مصرف عصاره هسته انگور کلسترول کاهش مي يابد و فشار خون نيز کم مي شود.

سرطان: عصاره هسته انگور درمان سرطان نيست. تحقيقات بسياري نشان داده که آنتي اکسيدان ها ضد سرطان اند و از بروز همه نوع سرطاني جلوگيري مي کنند. تحقيقات نشان داده افرادي که ويتامين E و سلنيوم کمتري مصرف مي کنند ، يازده برابر بيشتر در معرض سرطان هستند. PCO موجود در هسته انگور خيلي مفيدتر از ويتامين E است و در عين حال از تخريب DNA سلولي هم جلوگيري مي کند.

دندان ها و لثه ها : طبق گزارش دندانپزشک ها مصرف انگور و عصاره هسته انگور در سلامت دندان و لثه ها بسيار مؤثر است ، زيرا آنتي اکسيدان موجود در آن از خرابي دندان جلوگيري مي کند و موجب مي شود لثه ها سفت و صورتي رنگ باقي بمانند. پس مصرف انگور در مبتلايان به عفونت هاي دهان بسيار مفيد است.

حتي اخيراً ثابت شده است که مصرف کشمش از پوسيدگي دندان ها جلوگيري مي کند ، زيرا داراي موادي است که تعداد ميکروب هاي مولد پوسيدگي را کاهش مي دهد.

چشم ها : تحقيقات نشان مي دهد PCO موجود در هسته انگور از اثر تخريبي راديکال ها جلوگيري کرده و موجب سلامت پروتئين کلاژن سلول هاي بينايي مي شود. مصرف PCO به شدت موجب بهبود افراد مبتلا به هر نوع عارضه سلول هاي بينايي خصوصاً تحليل لکه چشم مي شود . از اين رو عصاره هسته انگور در درمان آب مرواريد و آب سياه موثر است.

پوست : نکته مهم در سلامت پوست جلوگيري از پيرشدن آن است که با حفظ تناسب پروتئين هاي کلاژن و الاستين ( پروتئين هاي موجود در پوست ) امکان پذير است. عصاره هسته انگور، پوست را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشيد محافظت مي کند و از چروک شدن و ايجاد سرطان در آن جلوگيري مي کند. اين ماده موجب تقويت بافت پيوندي پوست و حفره هاي چربي شده و موجب جواني پوست مي شود. افرادي که از اين عصاره استفاده کرده اند، گفته اند که موجب پرشدن پوست و کاهش اثر زخم هاي قديمي و ترک هاي حاصل از لاغر شدن بعد از چاقي و گلوله هاي چربي خصوصاً در ران ها شده است.

سيستم عصبي : بعضي از پزشکان عقيده دارند مصرف PCO موجب بهبود بيماران مبتلا به MS مي شود و جلوي پيشرفت عوارض MS را مي گيرد. PCO اين قابليت را دارد که از مرز خوني مغز عبور کند و به سلول هاي مغزي وارد شود . با مصرف PCO بيماران ابراز مي دارند که نظم ذهني بهتري دارند.

ريه ها : مصرف عصاره هسته انگور در بهبود آسم و آمفيزم مؤثر است. همچنين گزارش شده مصرف PCO موجود در عصاره هسته انگور عفونت هاي تنفسي ، سرفه و خلط سينه را بهبود مي بخشد.

مقدار مصرف:

عصاره ي هسته ي انگور عموماً به فرم کپسول هاي 50 تا 100 ميلي گرمي موجود است. مناسب ترين دوز( مقدار ) آن براي افراد بالغ 150 تا 200 ميلي گرم (50 ميلي گرم به ازاي هر 35 کيلو از وزن بدن) در روز مي باشد. در اروپا OPCS عموماً به صورت کپسول هايي تا 300 ميلي گرم در روز براي درمان ادم، آلرژي ، التهابات ، پيري پوست و اختلالات عروق تجويز مي شود. اين عصاره يک ساعت پس از مصرف به طور کامل جذب مي شود و نيمي از مقدار اوليه آن تا 7 ساعت پس از مصرف همچنان در بدن عمل مي کند.

ملاحظات و تداخلات :

تاکنون هيچ واکنش مسموميت زا ، جهش ژني ، سرطان زا يا اختلالات جنيني ناشي از مصرف اين عصاره گزارش نشده است، اگر چه به دليل نفوذپذيري بالاي OPCS از جدار رگ هاي خوني، احتمال دارد مصرف اين عصاره به همراه داروهاي رقيق کننده خون مثل آسپرين، باعث خونريزي شود.

در افراد حساس به فرآورده هاي انگور حالت تهوع ، اختلالات معده و کهير موقت در پوست ، از عوارض جانبي احتمالي اين عصاره است. نظر به اين که هيچ مدرک باليني دال بر خاصيت درماني قطعي از عصاره ي هسته ي انگور در دست نيست لازم به نظر مي رسد که بيماران مبتلا به سرطان ، ديابت ، امراض قلبي- عروقي و … تنها با مشورت با پزشک معالج خود اقدام به جايگزيني اين عصاره با داروهاي مصرفي خود کنند.