86544908

آهسته دویدن  یک سرعت آرام تر است، اما هنوز هم می تواند یک فعالیت بدنی مهمی باشد . اگر به طور مداوم به مدت 21 روز و یا حتی چند بار در هر هفته  بدوید، بهبود در کارکرد قلبی عروقی، تناسب اندام و حتی تغییرات در ترکیب بدن را مشاهده میکنید.تناسب اندام قلب و عروق با آهسته دویدن بهتر میشوند شاید روزهای اول سخت باشد چون ضربان بالا میرود  اما پس از 21 روز تاثیرات آن را مشاهده خواهید کرد

دویدن ورزش ساده است که نیاز به امکانات زیادی ندارد، انجام آن تنها نیاز به اراده و پشتکار دارد. انجام مداوم این ورزش فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.
.
پایگاه اینترنتی انرژیکا، فایده اصلی و مهم دویدن را برشمرده است. می‌دانیم که ورزش برای سلامتی بسیار مفید است. از میان تمام ورزش‌ها، دویدن یکی از متداول‌ترین آن‌هاست که برای تناسب اندام و قوی‌شدن بدن توصیه شده است. آشنایی با فواید این رشته شاید به تنهایی گویای این باشد که چرا دو و میدانی را مادر ورزش‌ها نامیده‌اند.اگر بطور مداوم بدوید پس از 21 روز نتیجه آن را خواهید دید

دویدن 10 فایده مهم برای سلامتی دارد:
.
1- وزن بدن را کنترل می‌کند
خیلی از افراد برای کنترل وزن بدن‌شان می‌دوند. هنگامی که می‌دوید کالری‌های ذخیره شده در بدن را می‌سوزانید بدین ترتیب چربی‌های بدن برای جبران انرژی از دست رفته سوزانده می‌شود. دویدن یکی از ورزش‌های موثر در سوزاندن کالری است. یک دونده در هر ساعت حدود 50 کالری می‌سوزاند.
.
2- ساختن ماهیچه‌ و استخوان
رابطه مستقیم بین فعالیت و ساختن استخوان و ماهیچه وجود دارد. با زندگی ساکن از میزان ماهیچه‌ها و استخوان‌های بدن کاسته می‌شود. یکی از راه‌حل‌های این مشکل، دویدن است که تاثیر زیادی بر استخوان و ماهیچه‌ها دارد. دویدن باعث تراکم استخوان می‌شود و ماهیچه‌ها را قوی می‌کند.
.
3- تاثیرات قلبی عروقی و خونی
با دویدن ضربان قلب منظم‌تر می‌شود و فشار خون کاهش می‌یابد. همچنین دویدن میزان کلسترول خون را کاهش می‌دهد و احتمال لخته شدن خون در رگ‌ها و حملات قلبی را کم می‌کند.
.
4- کاهش استرس
دویدن استرس را کاهش می‌دهد و احساس عصبانیت و نارضایتی را کم می‌کنند. دویدن به مدت طلواین باعث می‌شود نگرانی‌های خود را فراموش کنید و آرام‌تر شوید. دویدن باعث مثبت‌گرایی و خوش‌اخلاقی می‌شود.
.
5- بالا بردن اعتماد به نفس
افرادی که می‌دوند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. با کم کردن وزن، افزایش حجم ماهیچه‌ها و سالم‌تر شدن، اعتماد به نقس نیز افزایش می‌یابد.دویدن به طور مداوم احساس بهتری نسبت به خودتان را ایجاد می‌کند.
.
6- کند شدن روند پیری
همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکم‌تر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن می‌شود. بدین شکل بدن در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌شود و دیرتر نشانه‌های پیری مشاهده می‌شوند.
.
7- افزایش اراده
دویدن به طور مداوم آسان نیست. به همین دلیل خیلی از افراد پس از مدتی دویدن، این عادت را کنار می‌گذارند. با ادامه دویدن و غالب شدن بر تنبلی، اراده افزایش می‌یابد.
.
8- بالا رفتن ایمنی بدن
دویدن میزان گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. این گلبول‌ها برای ایمنی بدن ضروری هستند. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه دیابت و پوکی استخوان می‌شود.
.
9- بالا رفتن هماهنگی بدن
با وجود اینکه دویدن ورزش ساده است، هماهنگی اعضای بدن را زیاد می‌کند. به خصوص اگر این دویدن در زمینی با موانع کوچک انجام شود.
.
10- خواب بهتر
اینکه چه قدرت و چطور می‌خوابیم به سلامتی مربوط است. بعد از یک ورزش شدید مانند مانند دویدن بدن شما نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد. بعد از دویدن بدن خسته می‌شود و می‌توان خوابی عمیق داشت. دوندگان معمولا سریع‌تر به خواب می‌روند و خواب عمیق‌تری نسبت به افراد عادی دارند.

مطالعات محققان امريكايي نشان مي دهد دويدن با قاعده و صحيح مي تواند باعث كاهش تاثيرات افزايش سن بر افراد شود. افراد مسني كه راهپيمايي مي كنند يا مي دوند 50درصد كمتر از ساير همتايان خود به خاطر سرطان جان خود را ازدست مي دهند. اين افراد در عين حال ناتواني هاي جسمي كمتري خواهند داشت و از زندگي سالم تري هم برخوردار خواهند بود.
به گفته كارشناسان اين يافته ها اهميت ورزش منظم در افراد مسن را مشخص مي كند. دراين مطالعه وضعيت 500نفر از افرادي كه براي بيش از 20سال به صورت منظم دويده بودند بررسي شده است. اين افراد ازسن 50سالگي دويدن را شروع كرده بودند. دراين تحقيق مشخص شد تنها
15 درصد افرادي كه دويده اند تا قبل از رسيدن به 90سالگي مرده اند اما آنهايي كه ندويده اند
34 درصد تا قبل از رسيدن به 90سالگي جان خود را ازدست داده اند. درعين حال ناتواني هاي جسمي 16سال زودتر در افرادي كه ندويده اند بروز كرده است. به گفته كارشناسان افراد مسني كه مي دوند كمتر بر اثر عواملي چون سرطان، بيماري هاي عصبي و عفوني جان خود را ازدست مي دهند. بسياري از افراد مسن به خاطر ترسي كه از آسيب ديدن دارند كمتر ورزش مي كنند. آمارها نشان مي دهد
90 درصد افراد بالاي 75 سال در انگلستان استانداردهاي جهاني ورزش كردن براي افراد مسن را رعايت نمي كنند و به گفته پزشكان افراد مسن بايد روزي نيم ساعت و حداقل پنج بار در هفته فعاليت متوسط فيزيكي داشته باشند.
گوردون ليشمن يكي از كارشناسان اين مطالعه مي گويد؛ «اين تحقيق فوايد ورزش كردن براي افراد مسن را ثابت مي كند. قلبي سالم، وزني متعادل و خواب بهتر از ديگر فوايد ورزش براي افراد مسن است.»