kaheshe-feshare-khoon1

 

هورمون ها مواد شیمیایی طبیعی در یک محل هستند ، که از طریق جریان خون به سایر ارگانهای بدن  میرود.هورمونها سیستمهایی هستند که داخل بدن را کنترل میکنند.با افزایس سن تغییراتی در بدن رخ میدهد.مقدار هورمون های تولید شده نیز ممکن است تغییر کند و سرعت کنترل هورمونها کند شود

به موازات افزایش سن، سطح هورمون های داخلی بدن کاهش پیدا می کند. این امر سبب می شود بیماری بیشماری از جمله: افسردگی، پوکی استخوان، انسداد شرائین و از دست دادن میل جنسی سراغ فرد بیاید.

خطرات ناشی از کاهش هورمونها

زمانی که خانم ها به دوران یائسگی می رسند تا آن زمان دو دهه عدم تعادل هورمون ها را پشت سر گذاشته اند. پس از دوران یاسئگی زمانیکه کلیه سطوح هورمون های فرد به طور فاحش کاهش پیدا کرد، ریسک ابتلا به بیماری های جدی تر به شدت افزایش پیدا می کند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری های قلبی – میزان ناراحتی های قلبی در دوران پس از یائسگی آنقدر افزایش پیدا می کند که تقریباً با مردها هم تراز می شود. براساس اطلاعات انجمن ملی قلب امریکا یکی از علت های مرگ و میر خانم ها در امریکا بیماری های قلبی است. (انجمن ملی قلب امریکا 2004)

پوکی استخوان – کمبود هورمون ها به طور مستقیم با از دست دادن استخوان ها و پوکی استخوان در ارتباط است. این امکان وجود دارد که این بیماری در سه دهه اول زندگی خانم ها نیز روی دهد. زمانی که یک خانم به سن 50 سالگی می رسد، ریسک ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان به طور قابل ملاحظه ای  در او افزایش پیدا می کند.

آلزایمر و زوال عقل – زوال عقل ارتباط مستقیمی با تخریب سلول های عصبی و افزایش ریسک از دست دادن حافظه و حتی در برخی موارد پارکینسون دارد.

فواید ضد سالخوردگی مکمل های هورمونی

تعداد بسیار زیادی از پزشکان پذیرفته اند که کاهش سطح هورمون ها به هر حال یک فرایند غیر قابل اجتناب است و تحت هر شرایطی با بالا رفتن سن در همه افراد رخ می دهد. از جمله این هورمون ها می توان به هورمون های ضد سالخوردگی اشاره کرد. پژوهشگران معتقدند که با مشاهده علائم یائسگی باید میزان هورمون های مورد نیاز بدن را به طور مصنوعی به حدی رساند که شخص دچار اختلالاتی نظیر: پوکی استخوان، افسردگی، چاقی، افزایش وزن، و یا بیماری قلبی نشود.

در میان مهم ترین هورمونهایی که خانم ها می بایست برای آنها اهمیت فراوانی قائل باشند، می توان به استروژن، تستوسترون، و DHEA اشاره کرد.

استروژن مهمترین عامل جلوگیری از پوکی استخوان

استخوان های سالم و محکم در حالی ایجاد می شوند که بافت های کهنه استخوان ها به وسیله بافت های جدید جایگزین شوند. می توان اظهار داشت که استروژن در این فرایند نقش حائز اهمیتی دارد. البته میزان کافی پروژسترون و تستوسترون نیز در این روند مورد نیاز می باشد. ریسک ابتلا به شکستگی استخوان و پوکی آن در خانم ها پس از یائسگی چند برابر می شود چرا که میزان استروژن و پروژستون در آنها به شدت کاهش پیدا می کند. اولین راه حل برای پیشگیری از چنین عارضه ای، هورمون درمانی است. تحقیقات آماری حاکی از این امر هستند که این راه حل درمانی میتواند تا 80% از شکستگی استخوان های مهره ها و تا 50% از شکستگی استخوان لگن جلوگری کند.

استروژن می تواند شفافیت ذهنی را ارتقا بخشیده و از آلزایمر جلوگیری کند

تحقیقات متعدد اثبات کرده اند که خانم هایی که پس از یائسگی از استروژن استفاده نموده اند تا میزان بسیار زیادی از ابتلا به آلزایمر در امان مانده اند. حتی خانم هایی که به آلزایمر مبتلا شده بودند به هنگام استفاده از استروژن علائم کمتری را نشان داده و تشدید بیماری در آنها روند کند تری را دنبال کرده.

سایر تحقیقات نیز اثبات کرده اند که خانم هایی که از شیوه درمانی هورمونی بهره می بردند، نمره بهتری را در تست های حافظه کسب کرده و عملکرد کلی ذهن آنها با سرعت کمتری رو زوال رفته.

تستوسترون می تواند میزان میل جنسی و سلامت کلی بدن را ارتقا بخشد

هر چند خانم ها تنها به میزان کمی تستوسترون نیاز دارند، اما همان مقدار ناچیز از این هورمون مهم به آنها کمک می کند تا از قوت ماهیچه ای، توده استخوانی، و عملکرد جنسی سالمی برخوردار شوند. میزان تستوسترون یک خانم در سنین میانسالی به مرور کاهش پیدا می کند و پس از یائسگی تقریباً 50 درصد نسبت به سن 20 سالگی کمتر شده.

در نتیجه پژوهش هایی که در ژورنال پزشکی نیوانگلند در سپتامبر سال 2000 به چاپ رسید، مقداری تستوسترون به 75 زنی که بر اثر جراحی یائسه شده بودند و میل جنسی خود را از دست داده بودند تزریق شد. میل جنسی افراد مورد آزمایش 2 تا 3 مرتبه بیش از قبل شد، و در مقایسه با افرادیکه این کار را انجام نداده بودند نیز از تحریک جنسی بالاتری برخوردار شدند.

هورمون درمانی می تواند سبب زیبایی پوست و از بین بردن چین و چروکها شود

در زمان یائسگی میزان هورمون های موجود در تخمدان ها کاهش پیدا می کند و به جایی می رسد که به طور کلی متوقف می شود. تعجبی ندارد که بیشتر خانم ها پس از یائسگی تغییرات اساسی را در پوست خود مشاهده می کنند؛ به ویژه خشکی و چین و چروک. تحقیقات نشان می دهند که پوست به مرور زمان قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد به همین دلیل چین و چروک ها عمیق تر می شوند و پروسه تجدید سلول های پوست با سرعت کمتری پیش می رود. آمار و ارقام نشان می دهند که پوست تقریباً 39% از کلاژن های سطحی خود را در همان 5 سال اول یائسگی از دست می دهد و وضعیت پوست همچنان رو به وخیم تر شدن می رود.

دارا بودن بهترین میزان استروژن تاثیر شدیدی بر روی جلوگیری از سالخورگی پوست دارد. خانم هایی که پس از یائسگی از استروژن استفاده می کنند، پوست ضخیم تر و سالم تری خواهند داشت. دانشمندان طی تحقیقات خود که در یک ژورنال پزشکی انگلیسی به چاپ رسیده به این نتیجه دست پیدا کردند که کلاژن سطحی پوست خانم هایی که پس از یائسگی از استروژن استفاده می کنند 48% بیش از خانم هایی است که چنین کاری را انجام نمی دهند؛ و به نظر می رسد که استروژن در خانم های سالخورده همانطور که می تواند از استخوان ها محافظت کند می تواند در سلامت پوست نیز نقش مهمی را ایفا کند. همچنین استروژن بر روی میزان کلاژن و قابلیت ارتجاعی پوست نیز بی تاثیر نیست. همچنین دانشمندان به این نتیجه دست پیدا کردند که خانمهایی که علاوه بر استروژن از پروژستون نیز استفاده میکنند 48% پوست محکم تر، ضخیم تر و سالم تری نسبت به خانم هایی که از این شیوه درمانی بی بهره اند، دارا هستند.

استروژن به بقای بافت سالم واژن کمک کرده و از ادرار ناخودآگاه جلوگیری می کند.

خشکی واژن و تحلیل رفتن آن، تکرر ادرار، ناخودادراری، و عفونت های مکرر ادراری از جمله مشکلاتی هستند که تعداد بسیار زیادی از خانم ها اندکی قبل، و بعد از یائسگی با آن مواجه می شوند. زمانیکه سطح استروژن کاهش پیدا می کند، ماهیچه های درونی واژن نیز به مثانه آن ضعیف می شوند.

مکمل های استرویل تاثیر شگرف موضعی بر روی بسیاری از گیرنده های استروژن در بافت های ذکر شده دارند و می توانند در کاهش خشکی واژن و تحلیل غشای مخاطی نقش پیشگیرانه داشته باشد و ظرف چند روز آن را به حالت اولیه خود بازگردانند.

تحقیقات نشان می دهند که استرویل میزان PH واژن را کاهش می دهد، محیط را برای رشد فلور محافظ مهیا می کند و همین امر خود سبب کاهش عفونت های ادراری میشود.

DHEA – سردسته هورمون های جوانی

DHEA  هورمونی که توسط غدد ادرنالین ترشح می شود، به نام “سرچشمه جوانی” شناخته می شود، چراکه تاثیرات مثبت همه جانبه آن در نگه داشتن شادابی و جوانی، از دامنه وسیعی برخوردار است. میزان این هورمون در سن 20 سالگی به بالاترین حد خود می رسد، سپس کاهش چشمگیری پیدا می کند که سبب ضعف دستگاه ایمنی بدن، کاهش تحریک جنسی، حافظه و انرژی می شود. همچنین مقاوت بدن در ابتلا به بیماری های وابسته به افزایش سن را نیز تقلیل می دهد. DHEA  همچنین نقش مهمی در میزان استرس و تراکم مواد معدنی در استخوان ها دارد.

در حالیکه قرص های مکمل DHEA به وفور یافت می شوند و مصرف آن به افراد مسن توصیه می شود، اما استعمال بیش از اندازه آن می تواند میزان هورمون های دیگری را در بدن افزایش دهد و منجر به ایجاد نوعی عدم تعادل در هورمون ها شود. البته باید توجه داشته باشید که اگر میزان DHEA را کاهش دهید میزان هورمون های وابسته به آن نیز خود به خود پایین می آید. در آخر باید این نکته را هم ذکر کنیم که پیش از استفاده از هر گونه هورمون مکمل، باید ابتدا میزان هورمون های بدن خود را اندازه بگیرید.