30

آنتونی رابینز شخصیتی که بسیاری از افراد او را می شناسند و با کتاب ها و نوشته های او آشنایی دارند. این نویسنده در سال 1961 به دنیا آمد ، خانواده ی وی از لحاظ مالی در سطح پایینی قرار داشتند و او پس از گرفتن دیپلم مجبور به شروع کار شد. در این مطلب مروری خواهیم داشت بر زندگی او و همچنین نوشته هایش.

(آنتونی رابینز) در سال ۱۹۶۱ درخانواده ای فقیر به دنیا آمد. پس از گرفتن دیپلم متوسطه به كارهای گوناگون شبیه ظرف شویی ،كارگری و مستخدمی رو آورد. خانواده ای از هم گسیخته داشت . مادر و پدرش از هم جدا شدند،او در سن ۲۲ سالگی یك آپارتمان ۴۰ متری درمحله ای فقیرنشین اجاره كرد و زندگی مجردی فقیرانه ای داشت . به گفته خودش ناچار بودظرفهای غذای خود را در وان حمام بشوید.گذشته از فقر مالی ، براثر پرخوری و خوردن غذاهای چرب و مانده رستوران ها چاق شد ووزنش به ۱۲۰ كیلو رسید.

وی در حین چاقی ، تنبلی و فقر، آرزوهای جاه طلبانه ای داشت و در عالم خیال خود قصر زیبایی را كنار جنگلی بزرگ تصور می كرد، او سرانجام تصمیم گرفت برای رسیدن به آرزوهایش كمرهمت ببندند و با چاقی اش مبارزه كند. به همین خاطر برای رسیدن به این هدف به مطالعه چند كتاب پرداخت اما مطالب كتابها ضد نقیض بود و خودش به این نتیجه رسید كه با فكر سالم می توان بدنی سالم داشت . او توانست ۱۵كیلوگرم در مدت ۲ ماه كم كند. با این حال كه قدبلند بود اما می خواست تناسب اندام داشته باشد.او معتقد بود برای نظم بخشیدن به تفكرات باید به حفظ تناسب اندام اقدام كند.

او به كلاس های روانشناسی رفت و با این علم آشنا شد. در سال ۱۹۸۴ شیوه های تازه روانشناسی را برای تعدادی از قهرمانان ورزشی مورد آزمایش قرار داد و دستمزدی دریافت كردو به وضعیت زندگی فقیرانه اش سروسامانی داد. اوعلاقه خود را در زندگی پیدا كرده بود از این رووارد رشته روانشناسی شد و سمینارها وسخنرانی های متعددی را در شهرهای مختلف برگزار كرد.

او با شیوه های روان درمانی خاص خود به برطرف كردن مشكلات مردم از قبیل ترس ،افسردگی ، یاس و ناامیدی پرداخت …

آنتونی رابینز در سال ۱۹۸۶ در حالی كه ۲۵سال بیشتر نداشت .

حاصل اندیشه ها و تجربه های عملی خود را دركتابی با نام (بسوی كامیابی ) به رشته تحریر درآورو در آن (رازهای موفقیت ) خود و بسیاری ازافراد موفق را آشكار ساخت . این كتاب در سال ۱۹۸۷ عنوان پرفروش ترین كتاب سال جهان رابه خود اختصاص داد.

رابینز برای بهبودی عملكرد كاركنان ادارات ،نكات روانشناسی مفیدی را بیان كرد و مشاوره افراد بزرگ دنیا را در دنیای علم عهده دار شد.رابینز علاقه زیادی به كمك به افراد دارد. اومی خواهد جهان را برای زیستن بهتر سازد. اوسالهاست كه بدون چشم داشتی ، نیرو و منابع خودرا در اختیار نیازمندان گذاشته است و در سال ۱۹۹۱ بنیادی غیرانتفاعی تاسیس كرد كه هدفش كمك به كودكان عقب مانده و افراد بی خانمان ،سالمندان و زندانیان است . رابینز اكنون ۴۵ سال دارد و با همسر و دو فرزندش در (دلمای )كالیفرنیا در همان قصری كه در رویاهایش می پروراند زندگی می كند، اما از كمك كردن به دیگران دریغ ندارد و چندین بنیاد خیریه وموسسه مشاوره رایگان تاسیس كرده است .

گفتگوی كوتاه با رابینز

چند پرسش از رابینز پرسیدیم كه در ذیل خواهید خواند:

_ برای نوشتن كتاب هایتان از تجربیات شخصی استفاده می كنید و یا از آن چه در دیگركتاب ها خوانده اید بهره مند می شوید؟

رابینز: ما كارهایی كه در زندگی می كنیم ناشی از نحوه ارتباطی است كه با خودمان داریم . ماهمیشه می خواهیم خواسته های خود را عملی سازیم . من نیز زندگی سختی داشته ام . با فقر دست و پنجه نرم كرده ام در كودكی شاهد نزاع و از هم گسیختگی زندگی مشترك والدینم بوده ام . اما باپشتكار و بدون داشتن سرمایه و تنها با سعی وتحصیل و كسب تجربه توانستم كتابهایم را خلق كنم . در واقع كتاب هایم بیان كننده داستان زندگی خودم می باشد و صرفا از تجربیات خوداستفاده كرده ام .

_ درباره واژه موفقیت و خوشبختی برایمان توضیح می دهید؟

رابینز: به نظر من موفقیت جریان مداومی است كه ضمن آن مشتاق و آرزومند موفقیت های بیشتری هستم در خوشبختی فرصتی است كه به تدریج از نظر احساسی ، اجتماعی ، روحی ،جسمی و روشنفكری و وضعیت خود را توسعه دهیم و در عین حال به طریقی مثبت با دیگران همكاری كنیم . راه موفقیت همیشه در دست ساخت است . موفقیت روش رفتن است نه به نقطه پایان رسیدن ، من به تمام انسان ها می گویم :اندیشه هایتان را شكل دهید در غیر این صورت دیگران اندیشه های شما را شكل می دهند.

_ چه توصیه ای برای رسیدن به موفقیت وخوشبختی دارید؟

رابینز: شما می توانید مانند افراد موفق به سوی كامیابی گام بردارید. می توانید به همه خواسته های خود در زندگی برسید. به این صورت كه در ابتدا پدر و مادری مهربان ، دوستی صمیمی ، همسری شایسته ، بازرگانی صادق ومدیری كاردان باشید؟

ترس و نگرانی و افسردگی و یا هر نوع عادت نامطلوب را از خود دور كنید. با اراده و مصمم باشید. افكار خود را دگرگون كنید و موجب شویدكه كارها به مراد شما و نه جهت مخالف شما انجام شود. خواسته های خود را برآورده سازید وگرنه دیگران برای شما برنامه ریزی می كنند. به نظر من قدرت یعنی بدست آوردن نتیجه به دلخواه خود… البته باید در عین حال به دیگران احترام بگذارید. قدرت در این است كه بتوانید روال زندگی خود را تغییر دهید و با اعتماد به نفس باشیدمطمئنا به موفقیت و خوشبختی دست پیداخواهید كرد.