معاون امور بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان كردستان، با تاكيد بر خودداري از مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيك‌ها در درمان سرماخوردگي، افزود: اين داروها در كنار بهبودي فرد، عوامل مخربي بر بدن داشته و مقاومت بدن را كاهش مي‌دهد
فرزام بيدارپور در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت:‌ با توجه به فرا رسيدن فصل سرما و به دنبال آن گسترش بيماريهاي عفوني و ميكروبي، شاهد ابتلاي تعداد كثيري از شهروندان به اين قبيل بيماريها هستيم كه بيشتر آنها جهت درمان به مراكز درماني سطح استان مراجعه مي‌كنند.

وي در ادامه توصيه كرد: قبل از مبتلا شدن به اين گونه بيماريها افراد بايد به فكر پيشگيري از آن باشند تا دچار طول درمان آن نشوند. براي اين كار استفاده از ماسك، پوشيدن لباسهاي گرم و مناسب فصل سرما، مصرف غذاهاي مقوي از قبيل سوپ، آش و ديگر غذاهاي ويتامين‌دار و پروتئين دار بسيار موثر است. در هنگام ابتلا نيز بهتر است با استراحت كامل به درمان هر چه سريعتر اين بيماري كمك كرد.

بيدار پور در خصوص مصرف داروهاي تجويزي توسط بيماران نيز گفت: بهتر است، در هنگام بيماري از مصرف بي رويه دارو از جمله آنتي بيوتيك‌ها و آموكسي سيلين جدا خودداري شود. به عنوان مثال، در هنگام مصرف دارو تعدادي از ويروس‌هاي لازم در بدن به همراه ديگر ويروسها كشته مي‌شوند كه اين خود باعث فراهم كردن زمينه‌ بيشتر بيماريهاست. از سوي ديگر، به دليل بالا بودن سن بعضي از بيماران، مصرف آنتي بيوتيك‌ها بسيار خطرناك بوده و مي‌تواند عوارض جبران ناپذيري را در بر داشته باشد.