sars_virus

 

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

ویروس سارس یک بیماری تهدید کننده زندگی ناشی از SARS مرتبط با عفونت ویروسی است. اولین شیوع بیماری سارس در سال 2003 رخ داده است و بیش از 8000 نفر در آسیا، اروپا و جنوب امریکا بیمارشدند.تعداد انگشت شماری از افراد آلوده در ایالات متحده در طی شیوع بیماری SARS از سفر به کشورهابه وجود آمد.عفونت از طریق تماس نزدیک،  از طریق قطرات معلق در هوا، و همچنین بزاق و سایر ترشحات  تماس مستقیم با ویروس بوجود می آید. علائم 2 تا 10 روز پس از عفونت  با شروع سردرد، دردهای عضلانی عمومی و درد مفاصل، درد گلو و تب بوجود می آید.

 

بیماری بسیار شدید تنفسی (Severe Acute Respiratory Syndrome) که اصطلاحا سارس خوانده می شود تاکنون جان بیش از 500 نفر را در سراسر جهان
گرفته و بیش از 7300 نفر را مبتلا کرده است.این عفونت مرگبار سازمان بهداشت جهانی را واداشته است هشداری سراسری برای پزشکان و دولت ها صادر کند.

منشا عفونت :

نخستین گزارش های مربوط به آلودگی به ویروس سارس ، در پی مرگ یک بازرگان آمریکایی در اواسط ماه مارس در بیمارستانی در هنگ کنگ منتشر شد.
وی به چین و ویتنام سفر کرده بود. به دنبال آن سفر، شماری از کارمندان بیمارستانی آن کشورها و همچنین کارمندان هنگ کنگی بیمار شدند.با این حال، گمان می ورد سرمنشا این ویروس استان جنوبی گوانگدانگ چین در ماه اوت بوده که در ماه نوامبر توسط مسافران هوایی در جهان منتشر شده است.

نشانه های بیماری :

کارشناسان معتقدند که پس از ورود ویروس سارس به بدن، احتمالا تا ده روزطول می کشد تا علائم بیماری ظهور کند. نشانه های شناخته شده بیماری مانند نشانه هایآنفولانزا از جمله تب شدید، سردرد، گلودرد و سرفه است.بیمارانی که اخیرا از کشوری که سارس در آن شیوع یافته بازگشته اند یا گمان می کنند در تماس با یک فرد آلوده قرار گرفته اند، باید در صورت بروز این علائم به پزشک مراجعه کنند.در ابتدا اعلام شده بود که نرخ مرگ و میر 4 درصد است ،یعنی 4 نفر تلفات در هر 100 مورد بیماری، ولی نتیجه تحقیقات اخیر نشان می دهد که نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری هفت تا 13 درصد در میان جوانان و تقریبا 50 درصد در میان افراد 60 ساله و بالاتر است.با این حال، این نسبت می تواند با توجه به کیفیت مراقبت های بهداشتی متغیر باشد.

واکسن یا درمان سارس :

سارس واکسن ندارد. همچنین معالجه ضد ویروسی خاصی برای مقابله با سارس موجود نیست. با این حال، به نظر می رسد ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و ضدویروس ها در صورت درمان در مراحل اولیه موثر باشد.در برخی موارد سارس به ذات الریه منجر می شود و تنفس را برای بیمار به شدت دشوار می سازد. برخی از این بیماران به تنفس مصنوعی در بیمارستان نیاز پیدا می کنند.

عامل عفونت :

دانشمندان اکنون بر این باورند که عامل عفونت را پیدا کرده اند.دانشمندان در “مرکز کنترل بیماری های آمریکا” معتقدند که ویروس کورونا (Corona)، عضوی از خانواده ویروس های سرماخوردگی است.سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که این نمونه جهشی از ویروس سرماخوردگی است که برای انسان خطرناک است.مقام های بهداشتی به ویژه نگران جهش ناگهانی شمار جوانان مبتلا به سارس هستند.بسیاری از تلفات بیماری در میان سالخوردگان روی داده است، اما بیماری همچنین جان یک مرد سالم 37 ساله در هنگ کنگ و دو نفر میانسال، حدود 55 ساله، را گرفته است.

راه های سرایت بیماری:

عفونت احتمالا از طریق مایعات بدن انسان که در اثر عطسه یا سرفه منتشرمی شود سرایت می کند. یک گزارش رسمی درباره شیوع گسترده آن در یک مجتمع مسکونی در هنگ کنگ نتیجه گیری کرد که ویروس از طریق لوله فاضلاب منتشر شده است. سازمان بهداشت جهانی احتمال سرایت آن از طریق تماس با اشیا را رد نمی کنند.دولت هنگ کنگ به مردم توصیه کرده است از اماکن پرازدحام و بسته بپرهیزند.مسافران هوایی این ویروس را به آمریکا و اروپا منتقل کرده اند.خطوط هوایی اصرار می ورزند که یک فرد آلوده نمی تواند بیماری را در داخل هواپیما منتشر کند. با این حال، سازمان بهداشت جهانی می گوید که افرادی که حداکثر دو ردیف آن طرف از فرد آلوده نشسته اند در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

راه های محافظت از بدن در مقابل آلودگی :

برخی از مردم در شرق آسیا ماسک به صورت می زنند، اما معلوم نیست این ماسک ها واقعا چه تاثیری در محافظت از بدن در مقابل ورود ویروس دارد.
پروفسور جان آکسفورد ، ویروس شناس کالج کوئینزمری در لندن،گفت: “کارهای زیادی نیست که شخص بتواند بکند، مگر آنکه برود در انزوا زندگی کند.”

اقدامات دولت ها و خطوط هوایی برای جلوگیری از انتشار بیماری:

هشدارهای سازمان بهداشت جهانی واکنش هایی را در میان کارشناسان بهداشتی ده ها کشور برانگیخته است.از پزشکان درخواست شده است در جستجوی موارد این بیماری، به ویژه در میان بیمارانی که به تازگی از خارج بازگشته اند، باشند و مراکز بهداشت عمومی را باخبر کنند تا بر انتشار آن نظارت شود.همچنین از خطوط هوایی درخواست شده است در جستجوی مسافرانی که به هنگام سوار شدن به هواپیما بیمار به نظر می رسند باشد.همچنین به آنها توصیه شده است هواپیماها را در تلاشی برای جلوگیری ازانتشار ویروس ضدعفونی کنند. در بیمارستان ها، به کارمندان دستور داده شدهاست برای جلوگیری از عفونت های بیشتر دقت به خرج دهند.