رييس انجمن علمي گوارش کودکان گفت: استفاده از شربت «روي» که اخيرا براي درمان اسهال کودکان توصيه مي‌شود، طول دوره اسهال و همچنين حجم مدفوع را در آنها کاهش مي‌دهد.
دکتر « غلامرضا خاتمي »، فوق تخصص گوارش اطفال در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين که خانواده‌ها بايد در هنگام مواجه با اسهال کودکانشان، راهکارهاي لازم را بدانند، اصلاح آب و املاحي را که از بدن کودک بيمار دفع مي شود، ادامه تغذيه کودک براي جلوگيري از کاهش وزن پس از اصلاح اسهال و همچنين استفاده از شربت «روي» را از اهم درمان اسهال کودکان عنوان کرد.

دکتر خاتمي ادامه داد: اگر چه بيماري اسهال معمولا فصلي بوده و متعاقب باکتري‌ها ايجاد مي‌شود، اما اکنون نيز با هجوم ويروس مواجه هستيم و اگر چه در فصل زمستان به سر مي‌بريم ولي هم اکنون بسياري از کودکان دچار اسهال و استفراغ هستند.

وي در خصوص علت انتخاب اين بيماري‌ها به عنوان محورهاي همايش، گفت: اين دو بيماري از بيماري‌هاي شايعي است که هيچ خانواده‌اي از آنها در امان نيست.

وي، هدف از اين همايش را بررسي اطلاعات جديد در مورد بيماري‌هاي شايع گوارشي و قرار دادن آنها در اختيار پزشکان عمومي، متخصصان اطفال و خانواده‌هاي ايراني دانست و ادامه داد: ما بر اين تصوريم که بحث و گفت وگو در اين دو مورد کمک زيادي به بهداشت خانواده‌ها و سلامت کودکان خواهد کرد.

دکتر خاتمي همچنين در خصوص دل درد کودکان گفت: تاکيد ما در درمان دل درد، جلوگيري از خود درماني است.

وي با بيان اين که دل درد کودکان، بيش از 100علت دارد، گفت: تعدادي از اين علت‌ها به پزشکان متخصص و عمومي مرتبط بوده و تعدادي نيز نياز به راهنمايي جراح دارند.