800px-Bananas_white_background

بعنوان یکی از میوه های وافر در جهان, موز در هر جائی است! از فروشگاه های مواد غذایی تا پمپ گاز, به هر طرف که می چرخید باحتمال زیاد با این میوه رایج برخورد می کنید.

سالهای متمادی به ما گفته اند که موز منبع غنی از پتاسیم است و میوه مورد علاقه میمون ها می باشد. قابل درک است که موز وقتی کال است سبز رنگ است, و وقتی که آماده خوردن می شود زرد می شود, و هنگامی که فراموش می شود و فاسد و خراب می شود قهوه ای رنگ می شود. و می دانیم که بصورت خوشه است و بروی درخت رشد می کند, پس دیگر چه چیزی می ماند که در مورد موز بدانید؟ جزئیات! همه ما کلیاتی درباره موز را می دانیم, اما آیا مزایای باور نکردنی آنرا هم می دانیم؟ در ادامه حقایقی در مورد مزایای موز آمده است که مطئنم در موردش هیچ نمی دانید.

موز برای بدنتان مفید است

  • پتاسیم: خوب, بخاطر تان بیاورید که پدر و مادرتان به شما می گفتند که موز پتاسیم بدن را تامین می کند – اما این چه معنی دارد؟ خوب, پتاسیم برای بدنتان خوب است چونکه به تنظیم فشار خونتان کمک می کند, که باعث می شود قلب عملکرد درستی داشته باشد. بدیهی است که اینها اطلاعات مهمی است که باید بدانید چونکه موز ضربان قلب تان را حفظ می کند. همچنین پتاسیم موجود در موز برای استخوان هایتان هم مفید است. با کمک به سرکوب دفع کلسیم, موز خطر ابتلا به پوکی و شکنندگی استخوان ها را وقتیکه پا به سن می گذارید کاهش می دهد.
  • فیبر: آیا می دانستید که موز همچنین منبع بسیار غنی از فیبر است؟ برای کمک به سالم نگه داشتن دستگاه گوارش, موز کمک می کند که مواد غذایی حرکت یکنواختی از بین دستگاه گوارش تان داشته باشد, و نقش ملین را برایتان ایفا می کند. به عنوان فایده اضافی هم فیبر همچنین به تسکین علائم سوزش سر دل کمک می کند.
  • ویتامین ها و مواد معدنی: با سطح بالایی از ویتامین B6, موز برای تولید خون سالم ضروری است. نه تنها شامل سطح قابل قبولی از ویتامین C, منیزم و پتاسیم است, همچنین حاوی ترکیبی بنام cytolcin است. اعتقاد بر این است که این ترکیب توانایی بالقوه ای برای افزایش سلول های سفید خون دارد, که باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن تان می شود. در کوتاه مدت, بدنتان را با ویتامین و مواد معدنی که با تغییرات سلول های سرطانی مبارزه می کند حمایت می کند.
  • زخم معده: نه تنها موز به مبارزه با سرطان کمک می کند, همچنین به محافظت در برابر زخم معده هم بسیار کمک می کند. دیگر ترکیبات موجود در موز سد محافظتی ضخیمی را در معده در برابر اسید هیدروکلریک (hydrochloric) ایجاد می کند. موز همچنین دارای مهار کننده هایی است که باکتری هایی را که در معده وجود دارد و باعث زخم معده می شود را از بین می برد. کار درست و اخلاقی در برابر این همه مزایا چیست؟ زیاد موز بخورید تا از زخم معده پیشگیری کنید.

مزایای موز برای ذهن تان

مزایای موز فقط محدود به عملکرد داخلی بدن نمی شود. مزایای موز قسمت های بیرونی بدنتان را که گوهر بدنتان هم محسوب می شود را نیز در بر می گیرد.

  • پوست: پوست موز مفید است. می تواند برای درمان بیماری های پوستی مانند psoriasis و جوش صورت (آکنه) مورد استفاده قرار گیرد. پوست موز همچنین می تواند رطوبت کافی به موهایتان اضافه کند, و برای درخشندگی طبیعی مواد مغذی از دست رفته را به آن بازگرداند.
  • انرژی: برای اینکه بهره وری بیشتری داشته باشید و فعال تر باشید, بدن تان به انرژی نیاز دارد درست است؟ خوب, موز قطعا این انرژی را برایتان فراهم می کند. ترکیبات طبیعی موز بدن را با انرژی پایدار و ثابتی در بر می گیرد. با این ثبات, این انرژی کمک تان می کند تا بدنتان را تحریک کنید که وزنش را از دست بدهد –درست است! موز به شما کمک می کند تا وزنتان را کاهش بدهید.
  • خلق و خویتان را بهتر می کند و سطح استرس تان را کاهش می دهد: بهترین مزیت اضافی موز که در موردش چیزی نمی دانید این است که چطور سطح خلق و خویتان و استرس تان را کاهش می دهد. موز منبع غنی از تریپتوفان (tryptophan) است, ماده شیمیایی که وقتی در بدن بدن آزاد می شود تبدیل به سروتونین (serotonin) می شود. با سطحی از serotonin مناسبی که موز دارد, کمک می کند تا خلق و خویتان بهتر شود و استرس تان کاهش پیدا کند. بنابراین, خوردن موز به شما کمک می کند تا چشم انداز مثبت و بدون استرسی در زندگی داشته باشید.

نباید بخاطر تصورات رایج که موز فقط بخاطر پتاسیم موجود در آن خوب است فریب بخورید. همانطور که می بینید, مزایای موز که در مورد آن مطلع نبودید بسیار منحصر بفرد هستند. پس جای تعجب نیست که چرا میمون ها اینقدر عاشق موز هستند – موز فقط خوشمزه نیست بلکه مزایای فراوان دیگری هم دارد!

منبع- جنی