9

اگر شما نیز از دسته کسانی هستید که به انگشتر و سنگ های زینتی علاقه مند هستید ، باید برایتان جالب باشد که این سنگ ها برای بدن خاصیت های گوناگونی دارند. توانایی برخی از این سنگ ها در درمان برخی بیماری ها به حدی استکه در بسیاری از مواقع پزشکان از آنها استفاده می کنند.

اگر هنرمند هستید «زمرد» می تواند در افزایش ادراكات شهودی شما موثر باشد و نبوغ هنریتان را افزایش دهد. اگر خلبان یا مهماندار هواپیما هستید و یا به هر علتی مدام در سفرهای هوایی هستند «فیروزه» كه به سنگ حامی هم معروف است می تواند به شما احساس امنیتی بیشتر از شركت های بیمه معتبر اعطا كند و حتی اگر به هر جور اعتیادی مبتلا شده اید، سنگ «اونیكس» بیش از سایر درمان های ضداعتیاد به یاریتان می آید. باور كنید سنگ درمانی برای هر مشكلی چاره ای دارد. تا آنجا كه این باور وجود دارد به گردن آویختن یاقوت قرمز، پیوندهای زناشویی را محكمتر می كند.

علم گمشده

«علم گمشده» نامی است كه سنگ درمانگران و گوهرشناسان بر علم ریشه شناسی، طبقه بندی و خواص درمانی سنگ ها گذاشته اند. سنگ درمانی كه مدتی است در اروپا، آمریكا و خاورمیانه دوباره متداول شده است ریشه ای شش هزار ساله دارد. منابع مكتوب زیادی از سابقه آن در دست نیست چرا كه عالمان اصلی این علم كه كاهنان مصری و دانشمندان هندی و چینی بوده اند از ترس آنكه مبادا نسخه های جادویی این روش درمانی به دست اغیار بیفتد و حق انحصاری آنها از بین برود، منابع مكتوب را از میان برده اند و كشف رازهای این علم را به عهده بشر امروزی نهاده اند. اكنون به غیر از اطلاعاتی مبهم، تكه تكه و ناقص از این رشته درمانی چیز بیشتری در دست نیست اما ذهن جست وجوگر و نیاز هر دم فزاینده انسان به علوم ماوراءالطبیعه و افزایش جنبه های رمزآلود زندگی برای مقاومت در برابر توسعه و رواج تكنولوژی و مكانیزه شدن آن موجب شده است او با عزمی جزم دوباره به سوی كشف رازهای ناشناخته علوم و درمان های قدیمی برود و بیش از هر چیز «علم گمشده» را احیا كند.

گردنبندی از یاقوت كبود

«رامش پیروز» گوهرشناس و طراح جواهر است. او از پنج سال پیش فعالیت در این رشته را از موسسه(gia) وابسته به وزارت صنایع و معدن آغاز كرده و اكنون برای ساخت جواهرات سفارش می گیرد. یك تكه سنگ بزرگ «كوارتز» بر میز كارش جلوه می فروشد. «كوارتز كریستال طبیعی و تسكین دهنده سیستم عصبی است. این سنگ نیروهای اخلالگر محیط را از بین می برد و باعث آرامش انسان می شود. اگر یك كوارتز در اتاقی كه در آن زندگی می كنید داشته باشید انرژی منفی محیط را می گیرد و به شما آرامش می دهد.» پیروز، سنگ ها را بنا بر منشاء به وجود آمدن آنها تقسیم بندی می كند. مثلاً عقیق و كهربا سنگ هایی هستند كه در اثر ذوب شدن «ماگما» یا گدازه های آتشفشان به وجود آمده اند. گاهی اوقات این گدازه ها روی گیاهان جاری شده و در همان حال به سرعت سرد شده اند. عقیق های خزه دار از جنس این نوع سنگ ها هستند كه باقی مانده گیاهان در آنها دیده می شوند. «كارتیه» طراح و جواهرساز مشهور فرانسوی هر وقت شماره جدیدی از مجله مربوط به نوآوری های خودش در حوزه جواهر را منتشر می كند حتماً طرحی با استفاده از «عقیق یمنی» در آن می گنجاند. این سنگ محبوب ترین سنگ طراح بزرگ جواهرات است. به غیر از سنگ های آتشفشفانی، سنگ های كریستالی هم در طبیعت وجود دارند كه تحت شرایط خاص فشار و دما در اعماق زمین كریستال شده اند مثل انواع سنگ های كوارتز، سنگ آماتیست، زمرد و توپاز.

هر ماه، یك سنگ و چندین تاثیر

می گویند در اروپا كه تمایل به خرافات دوباره رواج یافته است در روزهای اواسط ماه ناگهان اخبارگو به شنوندگان توصیه می كند: «فردا ماه كامل است. لطفاً به اعصابتان مسلط باشید!» در ایران هنوز به پدیده سنگ ها و سنگ درمانی به شكل یك قضیه تفننی نگاه می شود. هرچند آخرین خبرها حاكی است كه یك كلینیك سنگ درمانی در تهران افتتاح شده است. در بیشتر كتاب های طالع بینی برای متولدین هر ماه نام سنگ مخصوصی آمده است. گوهرشناس ما كه متولد آبان ماه است گردن بندی از یاقوت كبود به گردن دارد. این سنگ دارای خاصیت شفابخشی است و روی سلول های پوست، مو و ناخن اثر مثبت می گذارد. یاقوت كبود درد را كاهش می دهد و برای بیماری های مزمنی چون روماتیسم و نقرس به كار می آید. «پیروز» در عین حال كه به تاثیر قطعی و پایدار سنگ درمانی با تردید نگاه می كند اما استفاده از این روش را بی ضرر ارزیابی می كند.به گفته او و طبق آنچه در منابع غیر ایرانی خوانده است ابن سینا هم در درمان كسانی كه تمایل به خودكشی داشتند از سنگ كریستالی زرد رنگ «سیترین» استفاده می كرده است. سیترین به همراه یاقوت قرمز، سنگ مخصوص آبانی هاست. این سنگ ضد افسردگی و نگرانی است و عوارض دیابت را از بین می برد. علاوه بر این ها سوخت وساز سلولی را هم افزایش می دهد، بنابراین استفاده از آن برای افراد چاق توصیه می شود! برای انتساب هر سنگ به یك ماه خاص، در اندك منابع باقی مانده از گذشته چیزی یافت نمی شود. «رامش پیروز» معتقد است آنچه محرز است اینكه صحت این انتساب در طول زمان و بر اثر آزمون های مختلف و بی شمار از سوی پزشكان و درمانگران سایر علوم درمانی به اثبات رسیده است.الماس كه یكی از قویترین سنگ هاست، سنگ فروردینی هاست و با هر سنگ دیگری استفاده شود قدرت آن سنگ را افزایش می دهد. الماس روی اختلالات كلیه و مثانه اثر می گذارد و باعث تنظیم فعالیت آنها می شود. زمرد به متولدین اردیبهشت ماه اختصاص دارد. این سنگ، متعادل كننده روح و جسم است و بر روی تیروئید و تصلب شرائین اثر مثبت می گذارد. جالب است كه از این سنگ برای درمان بیماران مبتلا به پاركینسون هم استفاده می شود.

زمرد از نظر روانی الهام بخش است و یوگی ها را در حال مدیتیشن به سوی تمركز بهتر راهنمایی می كند. اونیكس كه اعتیاد را درمان می كند سنگ سیلیكاتی طبیعی و متعلق به متولدین مرداد ماه است. از آنجا كه در شش هزار سال پیش هم اعتیاد به الكل و آبجو وجود داشته است كاهنان مصری استفاده از این سنگ را به معتادان توصیه می كردند. اونیكس از لحاظ روانی باعث هماهنگی روحی انسان می شود و دلگرمی به زندگی را افزایش می دهد. به نظر می رسد این سنگ با بالا بردن خودباوری و اعتماد به نفس موجب درمان اعتیاد می شده است. فیروزه یا«سنگ حامی» به متولدین آذرماه تعلق دارد. فیروزه بر عملكرد نادرست كبد اثر می گذارد و فعالیت آن را تصحیح می كند. قدرت و سوی چشم را هم افزایش می دهد. یكی از جالب ترین موارد وضعیت اهالی دی ماه است. آنها هیچ سنگ به خصوصی ندارند و در عین حال تمام سنگ ها برای آنها مفید هستند. متولدین اسفند می توانند از «مرجان» استفاده كنند. مرجان سنگی است كه از گیاهان دریایی به دست می آید و چون منشاء آن از كلسیم است بر روی استخوان ها و بخصوص بیماری راشیتیسم تاثیر مثبتی دارد. علاوه بر این به این افراد كمك می كند تا بتوانند انعطاف پذیری خود را افزایش دهند و از این طریق بیشتر با محیط خود كنار بیایند. آماتیست سنگ متولدین بهمن ماه است. این سنگ ضد اضطراب و كابوس است و به كسانی كه بدخواب یا مضطربند توصیه می شود.

فیروزه نیشابوری و طلسم خوشبختی

دامنه و گستره تاثیرات سنگ ها بسیار بیش از این هاست. تقریباً تمام سنگ های آتشفشانی و كریستالی در ایران یافت می شوند. منشاء ظهور برخی از آنها هم منحصراً در ایران است. مثل فیروزه نیشابوری كه از نظر رنگ و قطر سنگ در دنیا بی نظیر است. به فیروزه نیشابوری كه سطح صاف و بدون رگه ای دارد «عجم» می گویند در حالی كه فیروزه رگه دار سایر نقاط را به نام «شجر» می شناسند.به غیر از فیروزه، كهربا هم در شمال ایران تولید می شود. در ایران معمولاً رسم نیست مردها به خود جواهر بیاویزند اما «پیروز» از سفارشی از مشهد یاد می كند كه مردی از او سنگ «توپاز آبی» خواسته بود. آن هم برای اینكه این سنگ، جوان كننده روح است و نیروی حیات را افزایش می دهد. یوگی ها هم بیشتر كوارتز سفارش می دهند چون دنبال آرامش و تمركز هستند. اوپال هم كه از خانواده عقیق است، سنگی متعلق به كشور استرالیاست و بر اساس مفاد طالع بینی ها به ماه مهر تعلق دارد. این سنگ فشار خون را افزایش می دهد و افسردگی را از بین می برد به همین دلیل به «طلسم خوشبختی» معروف است و طرفداران فراوانی دارد. شما چه نوع سنگی به كارتان می آید.