770

اگر می توانید بصورت موثر زمانتان را مدیریت کنید, پس به احتمال قوی به رازهای مدیریت زمان پی برده اید. مدیریت موثر زمان به این معنی است که می توانید کارهای بیشتری را تکمیل بکنید, و احتمالا به اهداف تان سریع تر دست پیدا کنید.

ادامه مطلب را پی پیگیری کنید تا از 7 راز مدیریت زمان مطلع شوید.

1. اول فضایی برای وظایف مهم تان ایجاد کنید.

آیا کارهایی هستند که باید اول از همه تکمیل کنید؟ آیا چیزی است که باید اول انجام شود تا صرف زمان اضافی همراه با نگرانی در مورد آن بعدا نداشته باشید. همچنین, انجام دادن کارهای سخت در ابتدا به این معنی است که می توانید زمان بیشتری را بعدا برای استراحت صرف کنید چونکه می دانید که کارهای سخت را دیگر از سر راه برداشته اید. همیشه کارها بیشتر از زمانی که انتظار می رود وقتگیر است و اگر کارهای مهم تر را اول از همه انجام دهید, اینکار باعث می شود که وظایفی که فوریت کمتری دارند به تعویق بیافتند نه وظایفی که فوریت بیشتری دارند.

2. برنامه ریزی کنید.

بدون برنامه زمانبندی, دشوار خواهد بود که مدیریت زمان موثری داشته باشید. وقتیکه قصد دارید کارهای متفاوتی را انجام بدهید برنامه زمانبندی شده داشته باشید. همچنین, مطمئن شوید که برنامه ای برای اینکه هر وظیفه چه موقع باید تکمیل شود و اینکه چه چیزی باید دقیقا تکمیل شود داشته باشید. اگر این برنامه نوشته شده باشد می تواند کمک خوبی برایتان باشد چونکه دیگر زمان را صرف نگرانی در مورد اینکه چیزی فراموش شده است و یا خیر تلف نخواهید کرد.

3. حساب شبکه های اجتماعی تان را غیر فعال کنید.

اگر مانند من هستید, پس احتمالا یک حساب کاربری فعال بروی فیسبوک و یا تویتر دارید. اگر فکر می کنید مدام به این شبکه های اجتماعی سر می زنید و به ذهنتان می زند که, هر چند ثانیه یکبار حساب کاربری فیسبوک تان را برای مشاهده آخرین تغییرات چک کنید,” لطفا از این شوخی دست بردارید. فقط یک پیغام چت ساده در شبکه های اجتماعی می تواند به گفتگویی چند ساعته تبدیل شود. اینکار واقعا اتلاف زمان است. از اینکه حساب های رسانه های اجتماعی تان را مدام مورد بررسی قرار دهید اجتناب کنید. اگر حساب های رسانه های اجتماعی تان را کاملا وقتی که کار می کنید ببندید, قادر خواهید بود که وظایف بیشتری را انجام بدهید.

4. خودتان را از کارهایی که امکان دارد وقت تان را تلف کند جدا کنید.

احتمالا چیزهای زیادی در زندگی وجود دارد که زمان تان را تلف می کند. برخی اوقات وقتیکه باید کارهایم را تکمیل کنم تمایل دارم که غذا بخورم, تلویزیون تماشا کنم و یا این چنین کارهایی را انجام بدهم. بطور کامل خودتان را از این شرایط خارج کنید. معمولا دفتر کاری معین (فرق نمی کند در خانه تان باشد و یا دفتری که به شما در اداره واگذار شده است) برای خودتان تعیین کنید, راه های زیادی برای رهایی از این نوع اتلاف زمان ها وجود دارد.

5. یاد بگیرید که بگویید “نه.”

اگر باندازه کافی خودتان کار دارید, پس باید یاد بگیرید که بعضی اوقات “نه” بگویید. باید سبک و سنگین کنید و ببینید کاری که به شما پیشنهاد می شود را می توانید انجام بدهید یا خیر. بله, شاید قبول کردن یک کار بیشتر مزایای خودش را برایتان داشته باشد. بهر حال, اگر دارید از کیفیت کارتان می زنید تا کارهای بیشتری را قبول کنید, پس نیاز دارید که برنامه هایتان را مجددا ارزیابی کنید و ببینید که واقعا این روش برای شما جوابگو است یا خیر.

6. به دیگران اجازه بدهید تا به شما کمک کنند.

اگر بیش از اندازه کار دارید که در واقع به آن رسیدگی کنید, پس ممکن است که بخواهید از دیگران کمک بگیرید. همه کارها نباید کاملا توسط خودتان انجام شود. می توانید از دیگران درخواست کنید که به شما کمک کنند, یا حتی اگر برایتان از لحاظ مالی امکان پذیر است می توانید یک دستیار استخدام کنید.

7. بروی چند وظیفه همزمان تمرکز نکنید.

برخی افراد در انجام چند کار همزمان عالی هستند, اما برخی دیگر نه. اگر از آن دسته افرادی هستید که انجام چند کار همزمان برایتان دشوار است, پس باید اینکار را متوقف کنید و یاد بگیرید که چطور تمام وقت تان را فقط در آن واحد بروی یک وظیفه اختصاص بدهید بطوریکه بتوانید کارها را با سرعت بیشتری انجام بدهید.