یک گروه حمایت از مصرف‌‌کنندگان از قانونگذاران ٱمریکا خواست هشدارهای بهداشتی بر روی داروی بوتوکس، سمی که برای صاف کردن چروک‌های پوست میلیون‌ها نفر به کار رفته است, تشدید شود
به گزارش دکتر سلام به نقل ازخبرگزاری فرانسه گروه Public Citizen که نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا، رالف نادر آن را بنیانگذاری کرد، از سازمان غذا و داروی آمریکا ‍(FDA) خواسته است: “به فوریت هشدارها در مورد استفاده از سم بوتولینوم را تشدبد کند” زیرا “واکنش‌‌های جانبی وخیمی از جمله مرگ در رابطه با این دارو گزارش شده است.”

اما نه شرکت Allergen که بوتوکس را تولید می‌کند و می‌فروشد و نه انجمن جراحان پوست آمریکا اعتقادی به لزوم هشدارهای بیشتر ندارند.

توکسین بوتولینوم یک سم طبیعی ست که در غذاهای فاسدشده تشکیل می‌شود و 40 میلیون بار قوی‌تر از سیانور است.

هنگامی که مقادیر کم این سم را به درون عضله تزریق می‌کنند، عضله فلج می‌شود و بین 4 تا 6 ماه از انقباض آن جلوگیری می‌شود؛ چنین وضعیتی برای از بین‌بردن موقتی چروک‌های صورت ایده‌آل است.

این  توکسین با نام‌های تجارتی بوتوکس یا ویستابل (ساخت شرکت Allergen)‍  و میوبلوک یا نورو بلوک ساخت شرکت Solstice Neurosciences و دایسوپورت ساخت شرکت Ipsen به فروش می‌رسد.

Public Citizen یادآور می‌شود که ابن توکسین برای “شمار محددوی ار کاربردهای درمانی، ار جمله انقباضات کنترل نشدنی عضلات شانه و گردن، لوچی چشم، پلک زدن ناشی از گرفتگی عضلات و تعریق بیش از حد زیر بغل مورد تایید قرار گرفته است.”

این گروه می‌افزاید: “تنها استفاده تایید شده آرایشی این ماده صاف کردن موقتی چین‌های ابرو است. اغلب استفاده‌های زیبایی دیگر سم بوتولینوم تایید نشده هستند.”

به گفته این گروه در مواردی این توکسین : “به سایر نقاط بدن پخش شده است و پیامدهای وخیمی از جمله فلج عضلات تنفسی و اشکال در بلع ایجاد کرده است که احتمالا می‌تواند به ورود مواد غذایی و مایعات به درون مجاری تنفسی و ریه‌ها و در نهایت ذات‌‌الریه ناشی از آن بینجامد.”

بر اساس گزارش این گروه در فاصله سال‌های 1997 تا 2006 شانزده مرگ در میان 658 نفر افرادی که دچار عوارض وخیم ناشی از تزریق سم بوتولینوم شده‌اند، گزارش شده است.

انجمن جراحی پوست آمریکا در واکنش به این درخواست اعلام کرد که برچسب فعلی –  “تنها برای استفاده پزشکان تعلیم‌دیده”-  را کافی می‌داند.

مدیر پزشکی ارشد شرکت آلرژن، سازنده بوتوکس، نیز گفت: “تا به حال بیش از یک میلیون نفر با بوتوکس برای مقاصد زیبایی درمان شده‌اند و حتی یک مورد مرگ و میر وجود ندارد که رابطه سببی آن با بوتوکس ثابت شده باشد.”