13

 

چرا اینگونه بنظر می رسد که زمان خیلی زود می گذرد؟ ما هفته را آغاز می کنیم و قبل از اینکه متوجه شویم آخر هفته فرا می رسد. چطور می توانید بهترین خروجی را هر روز هفته داشته باشید؟ من می خواهم این توانایی را داشته باشید که به بهره وری کامل هر روز خودتان دست پیدا کنید. حتی در طول روز که استراحت می کنید, می خواهم که از تمام لحظات تان لذت ببرید.

وقتی موقع بدست آوردن پتانسیل بالقوه تان فرا می رسد, همه چیز دیگر به برنامه ریزی بستگی دارد. اگر برنامه ریز خوبی نیستید, باید شروع به یادگیری کنید! معمولا تجربه نشان داده است که کسانی که برنامه ریزی خوبی دارند می توانند روز پر کاری را ساماندهی کنند.

بیایید راهکارهایی را که می تواند پتانسیل کامل روزانه را به شما بدهد بررسی کنیم.

1.  بروی تصویر نهایی (پنداره) تمرکز کنید

“مثبت فکر کنید چونکه افکارتان آغازگر کلمات و سخنان تان هستند. کلمات مثبت استفاده کنید چونکه این کلمات رفتارتان را شکل می دهند. رفتار مثبت داشته باشید چونکه آنها عادت هایتان را شکل می دهند. عادات مثبت داشته باشید چونکه آنها به ارزش هایتان تبدیل می شوند. ارزش های مثبت داشته باشید چونکه آنها سرنوشت تان را رقم می زنند.”

-Mahatma Gandhi

در جامعه ما گمراهی های زیادی وجود دارد, به همین دلیل, خیلی راحت دچار استرس و نا امیدی می شویم.  بروی تصویر نهایی تمرکز کنید. با وجود این همه گمراهی که وجود دارد, خیلی مهم است که بروی چیزی که می خواهید تمرکز کنید. بروی اینکه تصویر نهایی تان چه شباهتی به شما دارد و چه شکلی است, چه اهدافی دارید که می خواهید تکمیل کنید؟ وقتی زمان آن فرا می رسد که به پتانسیل هر روزتان دست بیابید, خیلی مهم است که بدانید تصویر نهایی تان چه شکلی دارد.

چرا کارهایی را که مد نظرتان است انجام می دهید؟ چه دلیلی دارد که به سر کار بروید و به خانه بازگردید و برای خانواده تان شام درست کنید؟ وقتیکه هدف و دلیلی برای زندگی دارید, توانایی بیشتری دارید که برای کارهایتان با پتانسیل کامل بیرون بروید. اگر بتوانید که آن تصویر نهایی را در زندگی تان ببینید, مجبور نیستید که فقط روزمرگی داشته باشید. وقتیکه هدفتان را می شناسید, انگیزه خواهید داشت که هر روز با پتانسیل کامل زندگی کنید.

2. برنامه ریزی کنید!

“زندگی کردن بدون برنامه ریزی مثل این است که تلویزیون تماشا کنید در حالیکه کنترل در دست کس دیگری است.”

– Peter Turla

برنامه ریزی کردن برای هر روز زندگی تان کلید دستیابی به پتانسیل کامل روزانه است. بدون برنامه ریزی, تحت فشار خواهید بود و جهتی در زندگی ندارید. دستیابی به پتانسیل روزانه به این مربوط می شود که روزتان را در راستای چیزهایی که برایتان اهمیت دارد برنامه ریزی کنید. بروی چیزی که در زندگی برایتان مهم است تمرکز کنید. حالا می تواند آن صرف وقت با اعضای خانواده و یا همسرتان باشد. وقتیکه این توانایی را بدست آورید که در راستای چیزهایی که برایتان اهمیت دارد زندگی کنید, به پتانسیل کامل روزانه تان دست خواهید یافت.

هر جمعه عصر برای هفته ای که در پیش دارید برنامه ریزی کنید. با این روش, قبل از اینکه هفته خودتان را آغاز کنید چشم اندازی از برنامه هفتگی تان خواهید داشت. مطمئن شوید که زمان شروع و پایان را در برنامه ریزی تان اضافه می کنید. این برای شما مهم خواهد بود که بدانید چه زمانی وقت پایان کار است و چه زمانی را به خانواده تان اختصاص می دهید. همچنین مهم است که چه موقع هفته پیش رویتان را برنامه ریزی می کنید, و برای انجام دادن کارهایی که قصد دارید انجام بدهید باید واقع گرایانه باشید. خودتان را در موقعیت پیروزی فرض کنید و نه شکست. لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را عصر هر جمعه درست کنید. در حدود 4-5 وظیفه هر روز برای تکمیل داشته باشید. اگر پروژه بزرگی دارید, فقط باید هر روز 2-3 کار داشته باشید. کاری که به من کمک کرد تا به پتانسیل روزمره خودم دست پیدا کنم این بود که هر کاری که می کردم یک تیک جلوی آن می گذاشتم. اینکار حس خوبی می دهد وقتی بدانم که در آخر روز, این توانایی را داشتم که کارهای لیستم را به پایان برسانم. بخاطر داشته باشید که, خودتان را در موقعیت موفقیت و پیروزی فرض کنید! مطمئن شوید بعد از یک روز کاری طولانی و پر کاری که داشتید به خودتان پاداش بدهید.

3. مدیریت زمان داشته باشید

“تا زمانیکه برای خودتان ارزش قائل هستید, هیچ ارزشی برای زمانتان قائل نیستید. تا وقنتیکه برای زمانتان ارزش قائل باشید, آنرا بیهوده هدر نمی دهید.”

-M. Scott Peck

برنامه ریزی کردن و داشتن مدیریت ترکیبی است که شما را برای دستیابی به پتانسیل روزانه تان هدایت می کند. زمانیکه این توانایی را دارید که روزتان را برنامه ریزی کنید و بدانید که چطور می خواهید روزتان را سپری کنید, نه تنها کارهای بیشتری را انجام می دهید بلکه زمان اضافی برای انجام دادن کارهایی که از آن لذت می برید هم خواهید داشت. مهم است که داشتن مهارت مدیریت زمان را یاد بگیرید چونکه وقتیکه برای خودتان ارزش قائل باشید, برای نحوه گذراندن وقت تان هم ارزش قائل خواهید بود.

4. نگرش مثبت داشته باشید

“افکار مثبت و منفی هر دو مسری هستند.”

-Stephen Richards

وقتی می خواهید به پتانسیل کامل روزانه تان دست پیدا کنید, خیلی مهم است که نگرش مثبت داشته باشید. وقتیکه نگرش منفی دارید, خودتان و زندگی تان را منفی می بینید. چگونه می توانید به پتانسیل واقعی تان دست پیدا کنید وقتیکه نگرش منفی درباره خودتان دارید؟ همه چیز به دیدگاهتان و اینکه چطور خودتان و زندگی را می بینید بستگی دارد. برای داشتن یک روز پربار, باید نگرش مثبت داشته باشید. با نگرش مثبت, این توانایی را خواهید داشت که بروی کاری که می خواهید هر روز انجام بدهید تمرکز داشته باشید.

5. بروی کاری که در دست دارید تمرکز داشته باشید

“داشتن بهره وری تصادفی نیست. آن همیشه نتیجه تعهدی عالی, برنامه ریزی فوق العاده و تلاش متمرکز است.”

-Paul J. Meyer

متمرکز ماندن نیازمند نظم و تعهد می باشد. با گمراهی های زیادی که وجود دارد, کارها را نیمه رها کردن و به انتها نرساندن راحت است. به همین دلیل متمرکز بودن بروی کاری که باید بانجام برسانید کلید رسیدن به پتانسیل کامل است. اگر حواس تان با موبایل تان پرت می شود, زمانیکه در حال انجام کاری هستید, مطمئن شوید بروی حالت بی صدا قرار دهید. اینکار نه تنها شما را منظم تر می کند, بلکه کار بیشتری هم انجام می دهید! هر کاری که حواس تان را از تکمیل کارتان پرت می کند باید کنار گذاشته شود.

6. هدف داشته باشید!

“با داشتن هدف نیمی از راه را طی کرده اید.”

-Zig Ziglar

اگر می خواهید به پتانسیل روزانه خودتان دست پیدا کنید, باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید. تکه ای کاغذ بردارید و کاری را که می خواهید اکنون یا در آینده انجام دهید را بنویسید. این هم باز بر می گردد به مسئله برنامه ریزی کردن. اهداف و تاریخ اتمام آنها را داشته باشید.  سپس باید برنامه ریزی کردن همه روزه به قدمی ضروری برای انجام دادن هدف هایتان تبدیل شود. همه چیز به داشتن هدف و دنبال کردن آن بر می گردد.

7. ساده سازی داشته باشید

“خودتان را از پیچیدگی های زندگی تان رها کنید! زندگی ساده و شاد منتظر شماست.”

-Steve Maraboli

زمانیکه می خواهید به پتانسیل روزانه خودتان برسید, کارهایی را که می خواهید انجام بدهید قبل از آغاز روز ساده سازی کنید. کاری که به من کمک کرد تا در وقت صرفه جویی کنم این بود که وسایلم را از شب قبل مرتب کنم. با این روش, احساس تعجیل در صبح ها ندارم. برنامه روتین صبحگاهی تان را ساده کنید. اگر می توانید راههای متفاوتی برای صرفه جویی پیدا کنید و زندگی تان را ساده تر کنید, در نتیجه قادر خواهید بود که بر پتانسیل روزانه خودتان تمرکز کنید. وقتیکه در تمام مکان ها حضور دارید و زندگی تان از آن حالت سادگی دور شده است, استرس و نا امیدی را هر روز تجربه خواهید کرد. زندگی تان را ساده کنید!

8. شارژ مجدد کنید

“زمانی را صرف بازیابی انرژی تان بکنید. اگر بخواهید بجایی بروید که نور چراغ کم باشد به سختی می توانید دید داشته باشید.”

-Robert H. Conelly

می توانید به پتانسیل کامل تان دست پیدا کنید اگر زمانی را به استراحت و شارژ مجدد اختصاص بدهید. وقتیکه دائما بدون هیچ استراحتی کار می کنید, در نهایت از دست خواهید رفت. زمانی را برای استراحت و بازسازی ذهنی اختصاص بدهید, بدن و روح تان به شما این اجازه را می دهند که برای روز بعدی تان انرژی داشته باشید. از استراتژی های متفاوتی که کمک می کند آرامش داشته باشید استفاده کنید. مراقبه و یوگا را امتحان کنید. فقط از لحاظ ذهنی مهم نیست که انرژی بگیرید بلکه بدن تان هم به انرژی نیاز دارد. رسیدن به پتانسیل کامل روزانه اگر زمانتان را بخوبی مدیریت نکنید می تواند استرس زا باشد. زمان بگذارید و به این فکر کنید که چطور می توانید خودتان را شارژ کنید. می تواند گذراندن وقت با همسرتان باشد و یا یک پیاده روی ساده در پارک. هر کاری که تصمیم گرفتید انجام بدهید, مطمئن شوید که از انجام دادنش لذت می برید. خیلی آسان است که ذهنتان سرگردان شود, پس وقتیکه دارد خودتان را شارژ می کنید تمام حواس تان به همین کار باشد!

9. از هر لحظه لذت ببرید

“برای بدست آوردن آنچه که از زندگی می خواهید, باید زمان مان را عاقلانه به خدمت بگیریم, هیچگاه برای متوقف کردن و یا چشیدن طعم زندگی عجله نداشته باشید, در عین حال هم هیچگاه حتی یک لحظه از زندگی تان را هدر ندهید.”

-Robert Updefraff

با اتفاق هایی که هر لحظه می افتد, خیلی راحت است که فقط برویم, برویم, و برویم بدون آنکه زمانی برای بو کردن گل ها اختصاص بدهیم. از تمام لحظات هر روز زندگی تان لذت ببرید. این به شما کمک خواهد کرد که بابت هر چیزی که در زندگی دارید سپاسگزار و قدردان باشید. از چیزهای کوچک زندگی تان لذت ببرید مانند اینکه سقفی بالای سرتان است و این توانایی را دارید که برای خانواده تان خوراک تهیه کنید. همچنین بهره وری بسیار مهم است, لذت بردن از تمام لحظه های زندگی تان هم نیز خیلی مهم می باشد.

منبع-http://genie.ir