16

در مطالب قبل در رابطه با استرس صحبت کردیم. استرس موضوعی است که عده ی معدودی هستند که می توانند کنترلش کنند. بسیاری از افراد با مسئله ی استرس مشکل دارند. در این مطلب قصد داریم 10 راهکار برای رهایی از استرس را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

۱ با راه رفتن و پیاده روی استرس را از خود دوركنید: طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده تركیب ورزش سبك با دوش آب داغ آشكارا باعث كم شدن نگرانی و پایین آمدن فشارخون می شود. شما هم این ورزش را انجام دهید و اگر مفید واقع نشد، از ورزش های سبك دیگر استفاده كنید مثلاً اگر دوچرخه ثابت دارید چند دقیقه با آن پا بزنید.

همچنین پژوهشگران معتقدند شناورشدن در آب نمك همراه با شنیدن موسیقی آرام و ملایم روشی بسیار مفید برای از بین بردن استرس می باشد زیرا در حالت شناور هیچ تحریك و واكنشی در مغز پدید نمی آید.

۲ برای نگرانی زمان خاصی در نظر بگیرید: با انجام این كار متوجه می شوید كه همیشه نگران نیستید زیرا زمان معینی برای نگرانی در نظر گرفته اید. البته این راه حل زمانی نتیجه ای مفید خواهد داشت كه شما برای برطرف كردن مشكلات و نگرانی های خود راه حل درستی پیدا كنید.

در جایی به آرامی بنشینید و فهرستی از عواملی كه شما را نگران كرده است تهیه كنید. سپس فهرست دیگری كه حاوی راه حل های درست و بازدارنده نگرانی ها می باشد تهیه كنید. با انجام این اعمال، تا حد زیادی از نگرانی هایتان كاسته می شود.

۳ با درازكشیدن در وان حاوی عصاره گیاهان شفابخش، با استرس خود مبارزه كنید: سری به عطاری محل بزنید و با خرید چند نوع گیاه شفابخش، عصاره گیاهان مناسب را تهیه كنید.

می توانید با گیاهانی مانند نعناع، پونه، بابونه، بنفشه این عصاره شفابخش را تهیه كنید و ۵ قاشق غذاخوری از این گیاهان را همانند چای دم كنید. یك چهارم وان را از آب داغ پر كنید و دم كرده را با گذراندن از صافی در آب بریزید. باقیمانده سبزی ها را در یك كیسه صافی ریخته، كیسه را زیر آب داغ قرار دهید تا اسانس گیاهان كاملاً وارد آب شود سپس به اندازه دلخواه آب سرد اضافه كنید. بعد حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر تا گردن در وان فرو بروید و چشمان خود را ببندید.

۴ در روزهای تعطیل تا حد امكان زمینه های بروز استرس را از بین ببرید و بكوشید در این ایام از درگیری های ذهنی و جسمی دوری كنید.

۵ همه چیز را تمام و كمال نخواهید: مثلاً خانه شما نباید همیشه بدون نقص و مرتب به نظر برسد. زمانی كه بچه ها در منزل هستند به زحمت می توان خانه را مرتب نگاه داشت بنابر این خود را بابت به هم ریختگی و مسایلی از این قبیل دچار استرس نكنید.

۶ از كنار یكدیگر بودن لذت ببرید: سعی نكنید یك خانم خانه دار خارق العاده باشید. هر نوع دور هم بودن كه نباید منجر به پخت و پز بیش از حد شود! غذای ساده ای درست كنید. همچنین كارهایی از قبیل دیدن فیلم های جذاب و تفریحات سالم و بدون دردسر می تواند كاملاً سرگرم كننده باشد. بدین ترتیب متوجه خواهید شد تا حد زیادی از استرس شما كاسته شده است.

۷ در زمان خرید هدیه به بودجه خود توجه كنید و همیشه این امر را مورد توجه قرار دهید: پول می تواند به خصوص هنگام فرا رسیدن سال نو، عاملی استرس زا باشد.

۸ با خوردن ویتامین ها و مواد معدنی با استرس بجنگید: وقتی مردم دچار استرس می شوند، میزان قند خون آنها پایین می آید و این امر سبب می شود كلسیم، منیزیم و ویتامین های B در بدن جذب نشوند و بدن به تدریج فاقد این مواد می شود. اگر این فقدان بلافاصله با خوردن غذاهای حاوی این مواد یا قرص های جانشین این غذاها از بین نرود، بدن با عوارض شدیدتری مواجه خواهد شد.

۹ به زندگی به دیده مثبت بنگرید و همواره مثبت فكر كنید.

۱۰ درمان استرس در ۶ ثانیه:وقتی احساس تنش و استرس می كنید، بكوشید عضلات صورت خود را شل كنید و هیچ حالتی به آن ندهید. لبخند بزنید و مجسم كنید كه این لبخند در تمام صورت و حتی در چشمان شما پخش شده و همه صورت شما در حال خندیدن است. بعد به خود بگویید: «چشمان من می درخشند» و در عین شادمانی و آرامش، یك نفس عمیق بكشید و چشم خود را ببندید و مجسم كنید كه هوا از كف پای شما وارد پاهایتان می شود و از آنجا به طرف شكم و قفسه سینه می رود؛ بدین ترتیب هوا را به طرف بالا بكشید. سپس عمل بازدم را انجام دهید و در این حالت تجسم كنید كه هوا از همان مسیر به طرف پایین برمی گردد و به طرف پاهایتان رانده می شود و از كف پاهایتان خارج می گردد.

در همین لحظات به چانه، زبان و شانه هایتان آرامش دهید و آنها را به حالت استراحت نگه دارید. این روش را امتحان كنید و مطمئن باشید كه در چند ثانیه استرس شما برطرف می شود.