21

در این مطلب قصد داریم گزیده از نکات کتاب ۱۵۰ نکته برای آسودگی خاطر اثر پاول ویلسون را برای شما عنوان کنیم. امیدواریم که استفاده از این مطلب و به کار گیری روش های ذکر شده باعث شود که شما به آرامش روحی دست یابید.

قصد داریم صدو چهل نکته را جهت رسیدن به آسودگی خاطر عنوان کنیم. امید است با بکار بستن آنها به آرامش لازم برسید . توصیه می شود این نوشته را همراه خود داشته باشید و هر وقتی که فرصت کردید و وقت آزاد داشتید یا حتی زمانی که به آرامش نیازمند و بدنبال راهکار هستید آن را بخوانید و بدان عمل کنید . اما هرگز توصیه نمی شود همه مطالب را مثل کتابهای داستان به یکباره بخوانید و آن را به کناری بیاندازید بلکه راهکارهایی که ارایه شده است برای همیشه می تواند برای شما راهگشا باشد . البته با توجه به تفاوتهای فردی تأثیر هریک از این راهکارها در افراد متفاوت خواهد بود .

اسیر نَفَسهای خود باشید*۱

وقتی به صدای تنفس خود فکر می کنید ، وقتی صدای آمد و رفت آن را می شنوید آرامش می یابید .

دوست خوب انتخاب کنید*۲

دوستی با افرادی که هیجانی هستند بسیار سخت است و گاهی باعث ایجاد فشار عصبی در شما می شود . از سوی دیگر دوستی با افراد آرام ، اگر حتی برای کوتاهترین لحظات هم باشد ، شما را آرام خواهد کرد .

همیشه ده دقیقه زودتر حرکت کنید*۳

به هر جایی که می خواهید بروید ، ده دقیقه زودتر حرکت کنید . با این کار ، نه مجبورید عجله کنید و نه دچار فشار عصبی می شوید ، به علاوه اگر همه چیز خوب پیش برود ، با ده دقیقه زودتر رسیدن فرصت خوبی برای استراحت قبل از شروع کار بعدی خواهید داشت . (از طرفی دیگر مناعت طبع خود را حفظ کرده عذر خواهی از کسی نمی کنید . همچنین به خوش قولی در بین دیگران مشهور می شوید . ن)

شکل ظرف میوه*۴

هرچه بیشتر میوه بخورید ، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد . این احساس به اندازه خوردن میوه شیرین است . اگر در انتخاب میوه و ظرفی که می خواهید میوه ها را در آن بچینید و محیطی که می خواهید میوه در آنجا بخورید زیباتر باشد ، احتمال استفاده تان از میوه بیشتر می شود و کیفیت ذخیره غذایی تان بالاتر می رود .

به وقتش نگران شوید *۵

نگرانی بسیاری از آدمها از اتفاقاتی است که در آینده قرار است بیافتد . مخصوصا ً چیزهایی که کمتر اتفاق می افتد . سعی کنید به حال بیاندیشید ، آینده را کسی ندیده است .

به مسایل کوچک توجه نکنید*۶

یکی از مهمترین مهارتها در آرام بودن ، فکر نکردن به مسایل کوچک است . دومین مهارت ، کوچک شمردن تمام مسایل است .

چای نعناع بنوشید*۷

اگر بتوانید چای نعناع را جایگزین نوشیدنیهای تحریک کننده ای مثل قهوه و چای کنید ، قدرت آرام ماندن شما چند برابر خواهد شد .

آرامش را بپذیرید*۸

اگر می خواهید ضمیر ناخودآگاه خود را برای ایجاد حس آرامش فریب دهید، این جمله

را بارها تکرار کنید : «من هر لحظه احساس آرامش بیشتری می کنم . »

برس بزنید*۹

از فرصت استفاده کنید و موهای کسی را برس بزنید . و یا حتی بهتر از آن ، موهای خود را برس بزنید و یا از کسی بخواهید که درست ، آرام و عمیق این کار را انجام دهد . این عمل به چندین نقطه آرامش در بدن پیغام می فرستد و تکرار آن باعث آرامش می شود .

کفش مناسب بپوشید *۱۰

بازتاب شناسان عقیده دارند که آرامش واقعی از پاها شروع می شود . طبیعی است اگر پا در کفش راحت باشد ، مثل این است که اصلاً کفش نپوشیده ایم و پا کاملاً راحت است و همین مسئله باعث آرامش می شود .

در همه چیز به دنبال بهترین باشید* ۱۱

تمرین کنید که در وجود مردم و در شرایط گوناگون به دنبال بهترین باشید . با این کار متوجه می شوید که این راه ساده و مثبت بودن ، مثبت بینی را تقویت می کند و هر دو آنها به آرامش منجر خواهد شد .

شما یک انسان هستید*۱۲

کامل بودن را برای دیگری بگذارید . از همان که هستید راضی باشید . در نتیجه احساس آرامش بیشتری خواهید کرد .

به آهنگهای آرام گوش کنید* ۱۳

احتمالاً قرنها طول کشیده است تا معلوم شود که آهنگهای ملایم و لالاییها آرام کننده هستند . برای همیشه از این آهنگها در لحظات سکوت خود استفاده کنید .

در هر چیزی لذتی نهفته است* ۱۴

اگر به هر چیز با دقت و با تمرکز نزدیک شوید ، متوجه می شوید که در آن لذت و پیچیدگی خاصی نهفته است . خوشه انگور ، لیوان آب ، زمین چمن و یا آسمانی ابری و … همه اینها در وجود خود زیبایی خاصی دارند که از دیدن آنها لذت می بریم و می توانند ما را به آرامش برسانند . (نقل است روزی حضرت عیسی (ع)از کنار لاشه بد بوی سگی عبور می کردند ، قبل از وی هر کس دیگری که عبور می کرد . پیف پیف کنان و با عجله گذر می کرد اما ایشان به آرامی گذر کرده و می فرمودند «به ، به» ، عجب دندانهای سفیدی خدا خلق کرده است ! پس در لاشه متعفن سگ هم می شود نقطه مثبتی را پیدا کرد . ن )

گذشته را دور بریزید* ۱۵

در پشیمان شدن از حقایق و وقایع گذشته ، دلایل منطقی وجود ندارد ، زیرا گذشته رفته و دیگر وجود ندارد و تنها خاطره آن به جا مانده است . وقتی به این باور رسیدید ، می توانید به آرامش برسید .

از کودکان درس بگیرید*۱۶

آرامش را از کودکان بیاموزید ؛ ببینید چگونه آنها درست در همان لحظه ای که هستند زندگی می کنند و لذت می برند . وانمود کنید ، شما هم می توانید مثل آنها باشید .

آرام فکر کنید *۱۷

افکار آرامی داشته باشید . مناظر آرامی را نقاشی کنید . صداهای آرامی را به یاد آورید و بعد ببینید چه احساسی پیدا می کنید .

ریخت و پاشها را مرتب کنید *۱۸

بی نظمیهای فیزیکی ، تنشهای موجود در زندگی را افزایش می دهد . ریخت و پاشها را مرتب کنید تا به آرامش برسید .

هیجان عمدی ایجاد کنید*۱۹

زمان تحریک پذیری و زمان آرامش را در خود تشخیص بدهید . هرگز خود را فریب ندهید که یک محرک می تواند آرامبخش باشد . چون این مسئله بر خلاف خاصیت محرکهاست .

از یک حیوان نگهداری کنید*۲۰

سعی کنید پرنده یا یک حیوان دیگری را نگهداری کنید و با آن مهربان باشید . این حیوان به شما کمک می کند تا زودتر به آرامش برسید .

سی ثانیه وقت آزاد کنید*۲۱

وقتی نگران کسی یا چیزی هستید به جای خلوتی بروید – حتی حمام هم مناسب است – و سی ثانیه افکار خود را متمرکز کنید و فکر کنید که چطور می توانید آرام شوید . این سی ثانیه می تواند ، مفیدترین ثانیه های یک روزتان باشد .

خطوط ریز را نخوانید*۲۲

نوشته های ریز برای اهداف خاصی چاپ می شوند . مطالعه آنها باعث خستگی زیاد می شود . اگر می خواهید آرامش خود را از دست ندهید ، این طور نوشته ها را نخوانید یا از کسی بخواهید آنها را بخواند و برای شما توضیح دهد .

همان لحظه ببخشید *۲۳

منتقل کردن یک احساس بد به یک نفر دیگر ، برای شخص فرستنده زیانبارتر است تا گیرنده . به خاطر خودتان هرچه زودتر ، حتی در همان لحظه گناهکار را ببخشید .

در را ببندید *۲۴

گاهی زمانی می رسد که احساس می کنید باید از همه مزاحمتها دور باشید و به نیازها و مسئولیتهای خود فکر کنید . دست کم روزی یک ساعت ، تنها به اتاقی بروید و در را به روی خود ببندید .

بلند شوید*۲۵

صافتر و کشیده تر از حد معمول بایستید . اصلاً فکر کنید طنابی به سر شما وصل است و شما را چند میلیمتر از سطح زمین بلند کرده است . هر چه احساس کنید بلندتر از سطح زمین هستید ، به همان اندازه احساس آرامش بیشتری خواهید کرد .

دیگران را لمس کنید*۲۶

تماس انسانی با انسان دیگر ، یکی از مطمئن ترین راهها برای رهایی از فشار روانی است ؛ مثل وقتی که والدین ، کودک غمگینی را در آغوش می گیرند و او ناراحتی را فراموش می کند و یا وقتی که یک بوسه و دست دادن ، به یک نزاع پایان می دهد . دیگران را لمس کنید و یا بگذارید که آنها شما را لمس کنند .

شهرتان را سبز کنید*۲۷

گیاهان از یک طرف اکسیژن تولید می کنند و از طرف دیگر دی اکسید کربن و آلودگیهای محیط را جذب می کنند . در محل کار و زندگی خود گیاهی نگه دارید تا اکسیژن بیشتری دریافت کنید .هر چه اکسیژن بیشتری به شما برسد ، آرامتر خواهید شد .

لذت را در آرامش بجویید*۲۸

برای پرورش عضلات ، تلاش مداوم و همراه با فشار لازم است ، اما روشهای ایجاد آرامش زمانی بهتر عملی می شوند که هیچ درد یا فشاری بر شخص وارد نشود . در حقیقت آرام بودن به نوعی به خودی خود ، یکی از بزرگترین لذتهای زندگی به حساب می آید .

به سکوت گوش کنید*۲۹

سکوت عصاره آرامش است . باید بدانید که با زور نمی توان آن را ایجاد کرد . می توانید زمانی که فرا رسید ، آن را بپذیرید . اما اگر به سکوت گوش دهید ، یعنی به راستی گوش دهید ، آن را در جاهایی می یابید که انتظارش را ندارید . به تنها چیزی که نیاز دارید ، کمی تمرکز است .

توقع کمتری از خود داشته باشید*۳۰

یکی از بزرگترین محدودیتهای زندگی ، معیارهایی است که ما در زندگی برای خود تعیین کرده ایم . سعی کنید گاه گاهی این معیارهای دست و پا گیر را فراموش کنید .

ساعت مچی دستتان نکنید*۳۱

آیا تا کنون متوجه شده اید که وقتی ساعت مچی را از دستتان باز می کنید ، چقدر احساس آرامش می کنید ؟ هر چند وقت یک بار ساعتتان را باز کنید و خود را از فشار زمان نجات دهید .

با تقویت نیروی جنسی بر فشار روانی غلبه کنید*۳۲

قرنهاست که گیاه «جین سِنگ» به عنوان یک تقویت کننده نیروی جنسی شناخته شده است و مصرف می شود . باید بدانید که اگر این گیاه به طور مداوم مصرف شود ، اثر بی نظیری برای آرام کردن سیستم عصبی دارد .

به انگشتان خود استراحت دهید*۳۳

انگشت شست و نوک انگشتهای یک دستتان را به آرامی روی انگشت شست و انگشتهای دست دیگرتان بگذارید . وقتی بین انگشتهایتان یک تماس سطحی برقرار شد ، به مدت شصت ثانیه و آرام نفس بکشید و بگذارید ، آرامش وجود شما را در بر بگیرد .

لباسهای سفید بپوشید*۳۴

لباسهایی که می پوشید ، رنگ آنها تأثیر عمده ای بر احساس شما می گذارند . انواع لباسهای راحت ، لباسهایی که پارچه آنها با الیاف طبیعی بافته شده و رنگهای روشن دارند به شما آرامش می دهند . به همین دلیل ، کسانی که «یوگا»کار می کنند ، سفید می پوشند .

از روغن گل رُز استفاده کنید*۳۵

یکی از راههای لذتبخشی که آرامش ایجاد می کند ، ماساژ دادن است . با افزودن مقدار کمی روغن گل رُز به روغن ماساژ ، می توانید این تأثیر را دو برابر کنید .

پشت خود را صاف نگهدارید*۳۶

متأسفانه بسیاری از صندلیهای راحتی غیر قابل استفاده اند . زیرا مواقع نشستن در آن فرو می روید . امروزه ثابت شده است که بهترین صندلی ، صندلی است که به شما در صاف نشستن کمک کند و بتوانید ، پشتتان را روی آن صاف نگهدارید .

وانمود کنید ، که امروز یک روز تعطیل است*۳۷

فکر کنید که هر روز ، روز تعطیل است . هر روز کار کوچکی انجام دهید تا این حس را در شما به وجود آورد . آن وقت خواهید دید که چطور نگرانیها کمرنگ تر خواهند شد .

نقش یک فرد آرام را بازی کنید*۳۸

وانمود کنید که فرد آرامی هستید و خصوصیات یک فرد آرام را بپذیرید . وانمود کنید که دیگران شما را فرد آرامی می بینند . طولی نمی کشد که آرام خواهید شد .

برای طول عمر خود بدوید*۳۹

دویدن یکی از بهترین راههای غلبه بر فشار روانی است . این کار ساده است و به هیچ آموزش ویژه ای نیاز ندارد . در ضمن با پیمودن اولین دویست متر ، اثر آن معلوم خواهد شد .

راحت بخوابید*۴۰

همه چیزهایی که در خواب شما اختلال ایجاد می کنند ، در برقراری آرامش هم اختلال ایجاد خواهند کرد . چیزهایی مثل ؛ قهوه ، کولا ، الکل و … این خاصیت را دارند . سعی کنید این چیزها را مصرف نکنید تا خواب راحتی داشته باشید .

لذت راه رفتن با قدمهای بلند*۴۱

بعضی از ورزشها ، شکنجه آور هستند . ولی راه رفتن ، ساده و لذتبخش است . هر روز مقدار معینی راه بروید ، البته نه از روی اجبار ، بلکه به دلخواه . اگر این کار با نگرشی صحیح انجام شود ، مطمئن باشید که مؤثرترین راه برای تغییر شخصیت هیجانی به یک شخصیت آرام را پیموده اید .

چند دقیقه چرت بزنید*۴۲

اگر احساس می کنید که در طول روز به چرت زدن نیاز دارید ، این کار را انجام دهید . وقتی ببینید ، پس از چند دقیقه چرت زدن ، چگونه احساس آرامش می کنید ، حتماً متعجب می شوید . حتی پشت ماشین تحریر نیز می توانید چرت بزنید .

با مواد نپخته شروع کنید*۴۳

هر وعده غذایی خود را با خوردن میوه و سبزیجات نپخته آغاز کنید . این غذاهای قلیایی نه تنها ایجاد آرامش می کنند ، بلکه نظمی خاص به یک وعده غذا می بخشند .

پاهای خود را مالش دهید*۴۴

پاهای خود را در محلول روغنهای آرامبخش و مرطوب کننده قرار دهید و آنها را مالش دهید . طولی نمی کشد که احساس آرامش می کنید .

زندگی را ساده بگیرید * ۴۵

هر چه کارهایتان کمتر باشد و هر چه مالکیت تان محدودتر و مسؤلیت تان کمتر باشد ، فشار روانی کمتری بر شما وارد می شود .

در صندلی عقب ماشین بنشینید * ۴۶

با اینکه ممکن است از رانندگی لذت ببرید ، اما رانندگی کاری است که فشار روانی زیادی ایجاد می کند .اگر خواستید به مسافرت بروید و راحت هم باشید ، در صندلی عقب ماشینی بنشینید که به رانندگی راننده آن اطمینان داشته باشید .

مؤدب باشید * ۴۷

مؤدب بودن را تمرین کنید ، نه برای خوشایند دیگران بلکه برای احترام به خودتان . مهم نیست که مخاطب شما مؤدبانه برخورد کند یا نه ، شما مؤدبانه رفتار کنید و مطمئن باشید که از این کار احساس خوبی خواهید داشت .

خواسته های دست یافتنی *۴۸

بین خواسته های معقول و دست یافتنی و خواسته های غیر معقول و دست نیافتنی خود تفاوت بگذارید . انرژی و وقت خود را صرف کارهایی کنید که قادر به انجام آنها هستید .

گرم باشید *۴۹

بدن سرد دیرتر آرامش می پذیرد . مالش شدید دستها به هم ، کمک می کند که احساس گرما کنید . همیشه آرامش به دنبال احساس گرما می آید .

شنا کردن ماهیها را تماشا کنید *۵۰

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا تماشای چند ماهی که در آب شنا می کنند ، آرامبخش است ؟جوابش خیلی ساده است ! ماهیها آرام شنا می کنند ، آرام تنفس می کنند و همین باعث ایجاد آرامش در شما می شود . تماشای ماهی مانند خیره شدن به دریاست .

آرامش با تصورات *۵۱

تصور کنید که در روستایی در جنوب جزایر اقیانوس آرام هستید . خود را روی ماسه های ساحل ببینید . به لباس خود ، به نحوه ایستادنتان ، به بادی که به موهایتان می خورد ، به آرامش و به لبخند محو صورتتان توجه کنید . تصور کنید ، اگر انجا بودید چه احساسی داشتید.

نگاهتان مثبت باشد و مثبت فکر کنید *۵۲

سعی کنید فکرهایتان مثبت باشد . موقع حرف زدن ، دقت کنید که از کلمات مثبت استفاده کنید تا احساس مثبتی داشته باشید . بعد بقیه کارها را به این احساس بسپارید .

کشف کنید * ۵۳

وقتی در حال یادگیری چیزی هستید و می خواهید اطلاعاتتان را افزایش دهید ، کمتر احساس نگرانی می کنید . شما می توانید در مکانهایی که فکرش را نمی کنید ، بیشتر از هر جا یاد بگیرید .

رابطه زناشویی داشته باشید *۵۴

آرامشی که پس از یک رابطه جنسی مشروع در انسان ایجاد می شود . در بسیاری از شرایط گوناگون مؤثرتر است . (همچنانکه قرآن کریم می فرماید : خلق لکم ازواجاً لتسکنوا الیها – همسران را برای ایجاد آرامش برای شما خلق کردیم . به نظر سهم آرامش مردان پس از رابطه زناشویی ، بیش از سهم زنان است ! ن).

انبساط عضلات * ۵۵

یک بار بعضی از عضلات خود ، مانند بازو و یا پایتان را منقبض کنید و سپس به سرعت آنها را رها کنید . تفاوت میان«انقباض»و«انبساط»معنی آرامش است . سعی کنید ، در موقع لزوم این احساس را ایجاد کنید .

از تغییر و تحول استقبال کنید * ۵۶

برای شکستن و از بین بردن الگوهایی که در طول روز باعث فشار روانی می شوند ، هیچ چیزی مثل تغییر و تحول مؤثر نیست . گهگاهی تصمیم بگیرید ، کاری انجام دهید که معمولاً انجام نمی دادید ، مثل انتخاب راههای تازه برای رسیدن به خانه . با گذشت زمان از تغییر استقبال کنید .

تسبیح در دست بگیرید *۵۷

از انرژی عصبی ای که در انگشتان و دستتان جمع شده است برای حرکت دادن دانه های تسبیح استفاده کنید .

یک بار هم که شده ، تلفن را فراموش کنید *۵۸

دست کم باید یک یا دو بار در روز ، گوشی تلفن را بر ندارید و بدانید که همیشه تماسهای ضروری تکرار خواهند شد . به این ترتیب ، یک فشار از فشارهای زندگیتان کم می شود .

برای پیروز شدن بر نگرانیهای خود برنامه ریزی کنید *۵۹

هر روز ، زمان بخصوصی را برای فکر کردن روی مسایل و مشکلات در نظر بگیرید و نگرانیتان منحصر به همان لحظه ها باشد . با گذشت آن چند دقیقه نگرانیها را هم فراموش کنید و دیگر نگران نباشید .

اعتیاد را تشخیص دهید * ۶۰

اگر تملایاتی که باعث ارضای روانیتان می شوند را در مواردی مانند ؛ نیکوتین ، شکلات ،کافئین ، الکل و یا از این قبیل ، پیدا کنید ، باید بدانید که اینها برای رسیدن به آرامش ، کمکی به شما نخواهند کرد ، بلکه فقط ایجاد عادت می کنند . اعتیاد را تشخیص دهید و جایگزینی برای آن پیدا کنید . سپس احساس آرامش کنید .

حوله مرطوب روی صورت خود بگذارید *۶۱

متخصصان زیبایی و آرایشگرهای با تجربه ، همیشه به مشتریهای خود سفارش می کنند که برای رهایی از فشار عصبی حوله گرم و مرطوب روی صورت خود بگذارند . هیچ چیز بهتر از این وسیله ، فشار عصبی را از چهره دور نمی کند . این سفارش منطقی را به کار بندید .

گیجگاه خود را ماساژ دهید *۶۲

برخی از نقطه های رهایی از فشار عصبی در ناحیه گیجگاه قرار دارند . وقتی عمل بازدم را انجام می دهید ، گیجگاه خود را کمی فشار دهید و وقتی عمل دم را انجام می دهید ، فشار را کمتر کنید .

آرام راه بروید*۶۳

سرعت حرکت شما با احساستان رابطه مستقیم دارد . آرام راه بروید و حرکات بدن خود را آرامتر کنید ، طولی نمی کشد که آرام خواهید شد .

در همه کارهایتان به دنبال اعجاز باشید *۶۴

شکی نیست که کسانی بیشترین بهره را از زندگی خود می برند که در همه کارها ، حتی کارهای کوچک به دنبال اعجاز هستند . این مهارت را پرورش دهید ، حتماً نتیجه آن آرامش و رضایت است .

آب گرم بنوشید *۶۵

یک لیوان آب سرد می تواند بیش از هر نوشیدنی دیگری به شما آرامش بدهد . باید بدانید که یک فنجان آب گرم ، حتی از آن هم بیشتر مؤثر است و زودتر شما را آرام می کند .

به دور دستها نگاه کنید *۶۶

بهترین زمان برای آرامش چشمها زمانی است که به دور دستها نگاه می کنند ، مخصوصاً نگاه کردن به مناظر طبیعی . وقتی چشمها در آرامش باشند ، بدن آرام خواهد بود .

لبخند بزنید *۶۷

لبخند ، تمام عضلات اصلی صورت را آرام می کند . همچنین لبخند باعث می شود که زنجیره ای از واکنشهای احساسی ایجاد شود و احساس خوشایندی به شما دست دهد .

تنها یک مهلت را قبول کنید *۶۸

قراردادها و نگرانی از پایان یافتن مهلت آنها ، ریشه بسیاری از فشارهای روانی هستند . در یک زمان ، فقط یک قرارداد را قبول کنید . تنها از این طریق است که می توانید تعهد خود را عملی سازید .

به بزرگواری عادت کنید *۶۹

سعی کنید بخشنده باشید و به افراد مختلف کمک کنید . مهربان باشید و از دیگران تعریف کنید . در نهایت کسی که از کارهای شما خوشحال خواهد شد ….خود شما هستید .

در آب شناور شوید *۷۰

در استخر شنا ، یا حتی در جایی پر از آب ، مثل وان حمام شناور بمانید . احساس بی وزنی ، نگرانیها را کاهش می دهد .

شخصیت خود را از تیپ A به B تغییر دهید *۷۱

در حالی که غذاهای حاوی ویتامین A آرامبخش هستند ، غذاهای حاوی ویتامین B، باعث جنب وجوش و تحرک می شوند . لوبیا ، نخود فرنگی ، تخمه و دانه های مختلف ، جوانه گندم و جوی پوست نکنده را به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

زمان عقب نشینی را تشخیص دهید * ۷۲

در هر تلاش و کوششی ، سر انجام زمانی فرا می رسد که قصد و نیت ، تعیین کننده نیست و خود تلاش هدف می شود . دانستن اینکه چه وقت باید به مسئله بعدی پرداخت ، تخصص بسیاری از افراد آرام است .

دوستیهایتان را تقویت کنید *۷۳

اگر در انجام کار و مسؤلیتهایتان جدی هستید ، به یاد داشته باشید که مهمترین مسئله ای که باعث پشیمانی می شود ، نادیده گرفتن روابط است . پس یادتان باشد که روابط خود را با دوستان نادیده نگیرید . کار ناتمام را می شود بعداً تمام کرد .

با رفتار خوب ، روی دیگران اثر بگذارید *۷۴

همان طور که رفتار و حالات جمع می تواند روی افراد اثر بگذارد ، فرد مصمم و با اراده هم می تواند روی جمع تأثیر بگذارد . سعی کنید با حرکات آرام ، با صحبت کردن شمرده و … احساس آرامش را به جمع منتقل کنید .

گفتن «نه» را تمرین کنید *۷۵

قبل از آنکه فکر و ذهنتان تحت تأثیر موضوعی قرار بگیرد ، می توانید کارهای زیادی را انجام دهید . سعی کنید آن کاری را انجام دهید که می خواهید ، سپس مؤدبانه ، اما محکم تمام درخواستهای دیگر را نپذیرید .

نگرانیهایتان را بنویسید *۷۶

چیزهایی که باعث نگرانی شما می شوند را ، یکی یکی روی کاغذ یادداشت کنید . حتماً تعجب می کنید که می بینید با همین کار کوچک نگرانیهای شما رفع می شود . پس از یادداشت مشکلات خود ، باید احتمال وقوع آنها را بازنگری کنید . ۹۰% مواقع این احتمال بعید به نظر می رسد .

پاهای خود را بالاتر قرار دهید * ۷۷

گهگاهی ، مخصوصاً زمان خستگی ، پاهای خود را بالاتر از سایر نقاط بدن قرار دهید . مثلاً به پشت بخوابید و پاهایتان را روی میز کوچکی یا پشتی بگذارید . این کار گردش خون را بهبود می بخشد و در شما آرامش ایجاد می کند .

لحظات زیبا را ثبت کنید *۷۸

لحظه های زیبای زندگیتان را بنویسید ، از آنها عکس بگیرید و یا آن را در رایانه خود ضبط کنید . سپس بیشتر وقتها آنها را به یاد بیاورید و درباره شان فکر کنید و لذت ببرید . یادآوری این لحظات را با کارهای روزانه خود بیامیزید .

چراغها را خاموش کنید *۷۹

وقتی گرفتار یک روز پرکار و مملو از فشار روانی شدید ، به جای آرام و تاریکی بروید و به صدای نفسهایتان گوش کنید . کم کم احساس می کنید آرام شده اید .

محصولی پرورش دهید * ۸۰

باغبانها ، زمانی که مشغول باغبانی هستند ، آرامترین افراد هستند . شما نیز مانند آنها محصولی پرورش دهید تا به آرامش برسید .

از جمله های تأکیدی استفاده نکنید * ۸۱

بعضی جمله های تأکیدی ، قید و بند ایجاد می کنند . جمله هایی مثل : «من باید» «وقت ندارم»و ….

باعث افزایش فشار روانی می شوند . وقتی می خواهید چنین جمله هایی را به زبان بیاورید ، دنبال عبارتهای راحت تری بگردید و آنها را جایگزین کنید . مثلاً این طور بگویید : «شاید بتوانم»«ترجیح می دهم»«برایش وقت پیدا می کنم ».

مراقب پشت دستهایتان باشید * ۸۲

برای درمان موضعی ، از پشت دستهایتان برای ایجاد آرامش استفاده کنید . ضربه های آرام انگشتها به پشت دست ، باعث آرامش می شود .

به موفقیتهای کوچک برسید *۸۳

هیچ چیز به اندازه موفقیت در کارها ، در آرامش شما مهم نیست . حتی اگر موفقیت در انجام کارهای کوچکی باشد . گهگاهی جایی برای موفقیت بگذارید .

مراقب افراد نگران باشید *۸۴

علائم فشار عصبی و نگرانی را در دیگران بشناسید . به این ترتیب می توانید از فیزیولوژی خود آگاه باشید و از بروز چنین حالتهایی در خود جلوگیری کنید و به سوی آرامش بروید .

آرامتر نفس بکشید *۸۵

هر فرد آرام در هر دقیقه پنج تا هشت بار نفس می کشد ، با رساندن میزان تنفس خود به این حد ، به سرعت آرام خواهید شد .

کارهای عادی را تحسین کنید *۸۶

هر کاری که بتوانید انجام دهید و روی آن کنترل داشته باشید ، احساس خوبی به شما منتقل می کند . مخصوصاً چنین کارهایی انجام دهید و هنگام انجام آن تمرکز داشته باشید ، حتماً احساس رضایت می کنید .

خواص شیر را بهتر بشناسید *۸۷

مادرها درست می گویند ! شیر به شما کمک می کند تا آرام و راحت باشید . شیر حاوی کلسیم و ماده ای است که به عنوان آرامبخش عضلات شناخته شده است . همچنین در شیر اسید آمینه ای به نام تریپتوفان وجود دارد که مسکنی قوی و طبیعی است .

لباسهای طرح دار بپوشید *۸۸

لباسهایی با طرحهای کودکانه بپوشید تا شما را از بسیاری قید و بندها آزاد کند و شادیهای زندگی کودکانه را در شما ایجاد کند .

کمی اسطو خودوس بخورید *۸۹

خوردن مقدار کمی گیاه اسطو خودوس نه تنها دردها را از بین می برد ، بلکه در ایجاد آرامش معجزه می کند .

کارهاتان را مهم جلوه دهید *۹۰

این خود شما هستید که کاری را پر زحمت ، اما کم اهمیت و کار دیگری را مهم و راحت می بینید . کار خود را مهم بدانید و از رضایتی که با انجام آن در خود ایجاد می کنید ، به آرامش برسید .

دعوا نکنید *۹۱

پرهیز از همه درگیریها و دعواها غیر ممکن است ، ولی می توان هنگام درگیری از ناراحتی زیاد جلوگیری کرد . بحث و جدل را به زمان دیگری موکول کنید . بعدها ، وقتی بر سر جزئیات مسئله بحث می کنید ….. از اینکه صحبتهای شما در صلح و صفا انجام می گیرد ، تعجب خواهید کرد .

شستن سر بدون مواد بهداشتی *۹۲

عمل شستن سر بدون مواد بهداشتی مثل صابون و…. باعث می شود ، شما به نقاط آرامش بر روی سر خود دسترسی پیدا کنید و آنها را مالش دهید .

به یک شیء آبی رنگ خیره شوید *۹۳

سعی کنید گهگاهی به یک شیء آبی رنگ خیره شوید . این شیء می تواند سبز یا صورتی هم باشد . هر کدام از این رنگها ، قدرت ایجاد آرامش در ذهن شما دارند .

توی آب استراحت کنید *۹۴

هیچ چیز جای حمام گرم و لذتبخش را نمی گیرد . نور چراغ را کم کنید ، درون وان حمام یا تشتی بزرگ ، مقداری روغن معطر یا حتی گلاب بریزید ، در آب فرو روید و احساس آرامش کنید .

جای آرامی را انتخاب کنید *۹۵

اگر جای خاصی را در نظر بگیرید و رسیدن به آرامش را در آنجا تمرین کنید ، خیلی زود ضمیر ناخودآگاه شما با آن محل انس می گیرد و به آرامش می رسد .بعد از آن همیشه به آنجا بروید تا آرام شوید .

بدانید که چه موقع باید دست از کار کشید *۹۶

ایستادگی و استقامت در حل مشکلات چیز بسیار با ارزشی است و نمی توان قیمتی برای آن تعیین کرد . ولی اگر دیدید که این استقامت باعث تشدید فشار روانی در شما می شود ، از آن دست بکشید و به کار دیگری بپردازید و یا استراحت کنید .

زیبایی را پخش کنید * ۹۷

در زندگی ، به هر جا که می روید و هر کاری که انجام می دهید ، سعی کنید ، کمی زیبایی به آن اضافه کنید و یا از زیباییهای آن بیامیزید .

دیگران را تحسین کنید *۹۸

دیگران را تحسین کنید و مطمئن باشید که بعد از این کار احساس خوبی خواهید داشت ، احساسی بهتر از آنچه که به مخاطب شما دست می دهد .

لحظه ها را دوست داشته باشید *۹۹

فکرتان را لحظه به لحظه به جزئیات معطوف کنید ، مثل : مزه مزه کردن هر خوراکی ، شنیدن هر صدا و دیدن هر رنگ ، طولی نمی کشد که احساس آرامش می کنید .

همه کارها را به عهده نگیرید *۱۰۰

هر چه بیشتر کارها را به دیگران محول کنید ، به همان اندازه احساس راحتی خواهید کرد . همیشه به اندازه توان و ظرفیت خود کار کنید و در نتیجه فشار کمتری در زندگی احساس کنید .

قدر شوخ طبعی خود را بدانید *۱۰۱

با شوخ طبعی خود آشتی کنید و از آن بهره مند شوید . بیشتر از آنچه که فکر می کنید ، لازم است که شوخ طبع باشید …. شوخ طبعی به آرامش شما کمک می کند .

ابروهایتان را مالش دهید *۱۰۲

وقتی تحت فشار روانی هستید ، بی اراده این کار را انجام می دهید . حالا می توانید آگاهانه این کار را بکنید . نقاط رهایی از فشار عصبی را که در ناحیه پیشانی قرار دارند ، از داخل به سمت خارج مالش دهید .

هنوز وقت دارید *۱۰۳

بر خلاف چیزی که ممکن است شما به خودتان بگویید ، ما می گوییم که شما برای هر کاری به اندازه کافی وقت دارید . کاری که نمی توانید در طول روز انجام دهید ، عملی نیست . فراموشش کنید .

به تغییر و تحول علاقه مند شوید *۱۰۴

اگر بپذیرید ، تغییرات همان قدر که نگران کننده هستند ، می توانند خوب هم باشند ، از بروز بسیاری از نگرانیهایی که باعث رنجش مردم می شود ، جلوگیری کرده اید . با خیال راحت از تغییر استقبال کنید .

روی بالش نعناعی بخوابید *۱۰۵

گهگاهی ، سه قطره نعناع و بابونه روی بالش خود بریزید و راحت بخوابید .

چند قطره اشک بریزید * ۱۰۶

گریه کردن ، هم اثرات احساسی دارد و هم فیزیکی . جلو گریه خود را نگیرید و گهگاهی گریه کنید .

غروب آفتاب را مجسم کنید * ۱۰۷

اگر چه منظره غروب آفتاب گاهی انسان را غمگین می کند ، اما آرامبخش نیز هست . البته رنگ صورتی غروب آفتاب آرامبخش تر است .

رفتارتان را تغییر دهید *۱۰۸

وقتی احساس کردید که تحت فشار عصبی هستید ، کار دیگری انجام دهید . جایی بایستید که قبلاً نمی ایستاده اید ، جایی بنشینید که معمولاً نمی نشسته اید . طوری فکر کنید که معمولاً فکر نمی کرده اید .

دعا کنید *۱۰۹

اگر به عقاید مذهبی و معنوی پایبند باشید ، به یکی از با افتخارترین روشهای رسیدن به آرامش خاطر رسیده اید . این روش چیزی نیست جز « دعا کردن» .

روشن یا خاموش کنید *۱۱۰

چراغهای برق ، نور تلویزیون و رایانه ، چراغهای فلورسنت …. همگی باعث افزایش نگرانی می شوند . می توانید یک دستگاه یون را جایگزین کنید .

قبل از طلوع آفتاب بیدار شوید *۱۱۱

بی دلیل نیست که عابدان ، مرتاضان ، کسانی که یوگا کار می کنند ، ورزشکاران رزمی و بسیاری از پیروان مذاهب گوناگون قبل از طلوع آفتاب را با ارزشترین لحظات روز می دانند .

همراه موج شوید *۱۱۲

هوای دریا ، آب شور و صدای امواج ، همگی باعث آرامش می شوند .

حرف دلتان را بزنید *۱۱۳

بازگو کردن مشکلات ، بیشتر وقتها نیمی از حل آن است . احساسات و مشکلات خود را به دیگری بگویید و آرامش بیشتری احساس کنید . ( البته در گفتن اسرار زندگی به دیگران جانب احتیاط را داشته باشید . و اگر قصد دارید با گفتن آنها قدری فشار عصبی را کم و یا تخلیه شوید ، سعی نمایید در قالب مشکلات فرد ثالث فرضی ، بازگو کنید که حرمت شما حفظ و مورد سوء استفاده احتمالی قرار نگیرید .ن)

آگاهانه انتخاب کنید *۱۱۴

معمولاً راههای گوناگونی برای انتخاب پیش روی شماست . شاید به وجود آنها پی برده باشید ، شاید هم نه . هنر اصلی ، شناختن این راههاست . وقتی آنها را تشخیص دادید ، احساس آزادی عمل خواهید کرد .

عرق بریزید *۱۱۵

کار کردن و تلاش فیزیکی ، اثرات منفی فشار عصبی را کم می کند و به شما کمک می کند احساس خوبی داشته باشید . اول آنقدر ورزش کنید که پیشانی شما عرق کند و سپس بیست دقیقه دیگر به ورزش ادامه دهید .

کلمات را شمرده ادا کنید *۱۱۶

وقتی تحت فشار هستید ، تند و تند حرف می زنید و ریتم صحبت کردنتان افزایش می یابد . کم کردن سرعت در صحبت کردن ، با دقت افکار را به زبان آوردن ، کاهش سرعت تنفس ، همگی می توانند ضمیر ناخودآگاهتان را فریب دهند تا بپذیرید که شما انسان آرامی هستید .

قبل از خرید فکر کنید *۱۱۷

برای اینکه زیر بار قرض و فشار عصبی ناشی از آن نروید ، قبل از خرید فکر کنید . آن چیزی را که می خواهید بخرید ، آیا قدرت خریدش را دارید ؟

غذای سبک بخورید *۱۱۸

اگر می خواهید به آرامش برسید ، بیشتر میوه و سبزیجات خام ، ماست ، شیر ، تخم مرغ ،جوی پوست نکنده ،لوبیا ، خشکبار و دانه های گیاهی بخورید .

مراقب سر خود باشید *۱۱۹

بسیاری از فشارهای روانی ، نتیجه اتفاقهایی است که در درون سر هر فرد روی می دهد و نه در سایر اندامهای او . فکر کنید ، تصوراتی که در ذهن شما تداعی می شوند ، هرگز به حقیقت نمی پیوندند و به آرامش برسید .

شکوفه ها را بو کنید *۱۲۰

بعضی بوها موجب ترشح هورمون آرامبخش سروتونین در مغز می شود . معروفترین این بوها اسطوخودوس و بابونه است .

در مکانهای مذهبی بنشینید *۱۲۱

صرفنظر از اعتقاد شما ، فضاهای مذهبی مثل ؛ مساجد ، کلیساها ومعابد مکانهایی هستند که احساس آرامش را در شما ایجاد می کنند . در چنین فضاهایی بنشینید و از آرامشی که به شما دست می دهد بهره مند شوید .

سقف دهانتان را فشار دهید *۱۲۲

معمولاً افرادی که دچار هیجان هستند ، عضلات فک و دهانشان منقبض می شود . برای رهایی از این فشار ، سقف دهان و پشت دندانهای جلویی را با زبان فشار دهید .

شهر را ترک کنید *۱۲۳

قدم زدن در جاده ای روستایی آرامبخش تر از قدم زدن در خیابانی در شهر است . همچنین نگاه کردن به تپه ای کم شیب ، لذتبخش تر از نگاه کردن به تپه ای از کاغذ است . و قایقرانی در دریای آزاد آرامبخش تر از ایستادن در لنگرگاه شلوغ است .

یک آسیاب بادی شوید *۱۲۴

یک آسیاب بادی را مجسم کنید . دستهایتان را باز کنید و حرکت آن را تقلید کنید و آرام آرام یک قوس بزرگ درست کنید . به این ترتیب ، احساس آرامش را در خود ایجاد کنید .

به شدت اخم کنید *۱۲۵

پیشانی و ابروهای خود را درهم بکشید و قیافه ای اخمو به خود بگیرید . بعد ابروهایتان را از هم باز کنید . فشار عصبی از بین می رود و آرامش از راه می رسد .

نرمش کنید *۱۲۶

یکی از ورزشهای لذتبخش ، نرمش بی وقفه است . این عمل حتی بزرگترین نگرانیها را از بین می برد . آن قدر نرمش کنید تا از پا بیفتید .

نگرانیهایتان را در گنجه بگذارید *۱۲۷

هر شب ، قبل از اینکه به رختخواب بروید ، درباره نحوه نگهداری نگرانیهایتان فکر کنید . می توانید آنها را در یک پاکت نامه بگذارید و یا در دفتر خاطرات بنویسید و سپس آن را در گنجه ای بگذارید و فراموشش کنید . به احتمال قوی ، اگر این نگرانیها تا صبح حل نشود ، حتماً از آنها کاسته خواهد شد .

به نسبت هشتاد به بیست بخورید *۱۲۸

رژیم غذایی ایده آل ، رژیمی است که در آن نسبت غذاهای قلیایی (جو ،حبوبات،سبزیجات و غیره ) به غذاهای اسیدی (قهوه ، گوشت ، شکر و غذاهایی که نیاز به گوارش دارند ) هشتاد به بیست باشد .

صورت خود را بپوشانید * ۱۲۹

کف دو دست را روی دو طرف صورت قرار دهید طوری که تمام صورتتان را بجز بینی بپوشاند . سپس کمی دستهایتان را فشار دهید تا احساس آرامش کنید .

جدی را ، جدی نگیرید *۱۳۰

یکی از بهترین روشها در برقراری آرامش این است که آسیبهای جدی را به نگرانی جزئی تبدیل کنید .

بهانه ای برای خندیدن * ۱۳۱

به دنبال مسائلی باشید که باعث خنده شما می شود و اگر چیزی برای خندیدن نیافتید ، وانمود کنید که یافته اید . بعد بخندید .

ضمیر ناخودآگاه خود را به خدمت بگیرید *۱۳۲

یکی از تخصصهای ضمیر ناخودآگاه ، یافتن راه حل برای مشکلات شخصی است . به آن اعتماد کنید و اجازه دهید تا ضمیر خودآگاهتان قدری استراحت کند .

عهدی ببندید *۱۳۳

با خود عهدی ببندید که در آینده ، در زمان بخصوصی به حساب نگرانیها برسید . هر چه این عهد را جدّی تر بگیرید . بهتر می توانید با مشکلات رو به رو شوید .

تمرکز اندیشه داشته باشید *۱۳۴

بر روی حرکت ، صدا ، تصویر و فکر خود تمرکز کنید . اگر ذهنتان فعال است ، این کار را بدون محدودیت و نگرانی انجام دهید . طولی نم کشد که درتمرکز غرق می شوید .

به خود اجازه دهید *۱۳۵

جای آرامی پیدا کنید ، پشت سر هم و با صدای بلند بگویید : «من به خودم فرصت می دهم که پنج دقیقه آرام و راحت باشم .» این عبارت را بارها پیش خود تکرار کنید .

تنها نگران مسائل بزرگ باشید *۱۳۶

اگر بتوانید به مسائل کوچک زندگی اهمیت ندهید و فکرتان را تنها روی مسائل مهم متمرکز کنید ، خیلی زود به آرامش نزدیک می شوید .

انسان راحت ، زود دست از کار می کشد *۱۳۷

اگر آدمی هستید که می توانید آگاهانه کارهای روزمره خود را قطع کنید ، پس می توانید نگرانیهایتان را هم از بین ببرید. از راه دیگری به خانه بروید ، یک ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید ، با غریبه ای صحبت کنید و تفاوت روحیه تان را احساس کنید .

با صدای آرام صحبت کنید *۱۳۸

آیا تا به حال فردآرامی را دیده اید که با صدای بلند صحبت کند ؟

تغییر لازم *۱۳۹

تنها دو راه مهم برای مقابله با فشار عصبی پیش روی شماست : یا باید نوع فشار را تغییر دهید و یا نحوه نگرشتان را به مسائل عوض کنید . با تغییر نگرش ، مسائل روشنتر و ساده تر می شوند .

مهربان باشید *۱۴۰

معمولاً جامعه افراد احساساتی را نمی پذیرد ، افراد خوب در راه رسیدن به آرامش با موانع کمتری رو به رو می شوند .