11

یکی دیگر از روش هایی که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است ، یون منفی درمانی است. این روش درمانی تابحال برای بسیاری از بیماری ها درست عمل کرده است. نحوه ی درمان این طب به این صورت می باشد که با ذرات شارژ منفی هوا برای پیشگیری و درمان بیماری استفاده می کنند.

 در گذشته چند دانشمند پیش گویی کرده بودند که در محیط زندگی همواره نیروهایی برقی هستند که آثار مفید یا مضر بر ما می گذارند. مولکول های هوا به طور طبیعی و دائمی در حال یونیزه شدن هستند. تحت برخی شرایط جوّی شمار کل یون های هوا و نیز میزان نسبت ذرات شارژ برقی مثبت به ذرات شارژ برقی منفی تغییر می یابند.بیش تر مولکول های هوا نه شارژ برقی منفی و نه شارژ برقی مثبت دارند بی شارژ برقی هستند.در هوای پاک مناطق طبیعی یون های شارژ منفی به طور طبیعی و به اندازه کافی تولید می شوند.این مقدار احتمالاً آن سطحی است که طبیعت برای فعالیت مطلوب بدن انسان مناسب دانسته و تولید کرده است. وقتی یون های شارژ مثبت بیش تر از مقدار طبیعی باشد، نتیجه اش پیدایش بی قراری، نگرانی و تشویش، و افسردگی روانی در انسان ها است.چند روش تولید یون های شارژ منفی با استفاده از دستگاه های گوناگون یا عوامل طبیعی و مصنوعی گوناگون وجود دارند و همه آن ها اساساً تقلید از روش های طبیعی تولید یون ها هستند. پرتو فرابنفش، پرتوهای ضعیف رادیواکتیو )یون ساز(، آب افشانی، برق با ولتاژ بالا، و چندی دیگر همه می توانند آن یون ها را تولید کنند. آزمایشگاه بیوفیزیک ناساتحقیقاتی اساسی روی سلول های بدن انسان انجام داده که نشان می دهند شارژ برقی سلول های سرطانی بسیار کم تر از مقدار طبیعی است. این یافته می گوید که سلول های سرطانی، به جای آن که طبق معمول سلول های سالم بکوشند مستقل باشند، به یکدیگر می چسبند و یک پارچه می شوند. همچنین آثار محدود کننده یون های شارژ منفی بر رشد غده های سرطانی در موش ها ثابت شده و این یافته ای مهم در تحقیقات سرطان است که ممکن است در آینده نقشی مهم اجرا کند. محققان مغزی گزارش داده اند که در جوّی که یون های شارژ منفی نسبتاً زیاد داشته کارکرد کلی بدن، توان انجام کار، وضعیت عمومی بدن، زمان واکنش ها، هضم و جذب ویتامین ها، حساسیت های نامطلوب، دردها، سوختگی ها، و به طور کلی شفاگیری فضانوردان همه بهبود چشم گیر داشته اند.

این روش چگونه عمل می کند؟

چندی از آثار روش یون های شارژ منفی در روی بدن انسان را می توان ثابت کرد. آن آثار عبارتند از:

۱ کاهش ضربان قلب و فشار خون

۲ افزایش حجم هوای وارد شده به ریه ها در هر تنفس

۳ افزایش ضربان سلول های کوچک پاک کننده که جدار کانال های تنفسی را می پوشانند

۴ (تأثیر بر غدد درون ریز )غدد تولید کننده هورمون ها

۵ تأثیر بر ریتم ها و امواج طبیعی مغز

۶ (معکوس کردن آثار یون های شارژ مثبت )مانند سروتونین که پیش تر ذکر شد بر بدن

تنفس هوای دارای مقدار نسبتاً زیاد از آن یون ها مقدار سروتونین را در بافت های بدن آن ها و حتی سلول های مغزی آن ها کاهش داده است. این یافته مهم است، زیرا امروزه می دانیم که سروتونین یکی از عناصر فرستنده یا انتقال پیام درون شبکه عصبی مغزی بدن انسان است و تغییر مقدار آن نتایج گوناگون تولید می کند. جوّ یون های شارژ منفی اثری برجسته بر ریتم ۲۴ ساعتهعملکرد طبیعی بدن افراد گروه گذاشته است. و این خیلی جالب است زیرا امروزه می دانیم که ماده سروتونین یکی از عوامل کنترل کننده ریتم های گوناگون بدن است. یون های منفی هم چنین فعالیت امواج آلفای مغز را بیش تر می کنند و این فعالیت را در مناطق متفاوت مغز هماهنگ می کنند. فعالیت بیش تر امواج آلفا باعث پیدایش احساسات دلپذیر و احساس آرامش می شوند. در این روش به واسطه یک عنصر فرستنده داد و ستدهای عصبی موجود در مغز انسان عمل می کند و آن نیز به نوبه خود بر هورمون های بدن و نظام عصبی بدن اثر می گذارد .

روش اجرا چگونه است؟

دستگاه های مولد یون های منفی را به دو طریق می توان به کار گرفت. معمول ترین طریق،افزودن یون های منفی به هوای تنفسی اتاق خانه یا اداره و یا تالار کارخانه است. دومین طریق، هدایت مستقیم یون های منفی تولیدی دستگاه به مکان ظهور علائم بیماری در بدن است. این دومین طریق مسلماً در موارد سوختگی، تاول، اگزما، زگیل و غده های گوناگون بهترین طریق است.

این روش چه کاربردی دارد؟

احساس دلپذیر خوب و سبک بار بودن و آرام بودن از نتایج بکارگیری این روش است و آثار مفید این روش بر بیماری های تنگی نفس، برونشیتیس، سینوزیتیس، سوختگی ها، تاول ها و اگزمای پوستی بوده است.سردرد میگرن نیز بهبود نسبتاً خوب از این روش کسب می کند. دیگر بیماری هایی که مسلم است از این روش بهبود یافته اند عبارتند از: سرماخوردگی، برخی انواع روماتیسم، درد، سل ریوی، انواع اختلالات عصبی و نگرانی.

چه انتقاداتی به این روش وارد است؟

بهترین شکل استفاده از این روش برای هر بیمار را باید به طریق آزمایش و خطا انتخاب کرد. آثار بهبود در موارد سوختگی، برخی انواع سردرد میگرن، زکام و حساسیت به گیاهان را تقریباً بلافاصله می توان مشاهده کرد، ولی دیگر بیماری ها چون تنگی نفس و اگزما زمان بیش تری نیازمندند. بارها مشاهده شده که سرماخوردگی کودکان پس از یک شب خوابیدن در اتاقی که دستگاه مولد یون های منفی تا صبح در آن کار کرده خوب شده است، ولی بهبود میگرن شدید شاید چند هفته استفاده مداوم از آن دستگاه را نیاز داشته باشد.