29

اکنون پرسشی را مطرح می کنیم: در دنیایی که هستیم نمیدانیم هریک از ما چه حسی به خودمان داریم مثلا اینکه یکی می خواهد ثروتمند باشد دیگری می خواهد خودش را بااشخاص معروف مقایسه کند  و خیلی از موارد دیگر. بسیاری از ما در این فکر هستیم که باید بهتر از خودمان باشیم و خودمان را دست کم می گیریم؛ پس اگر این چنین است شما اعتماد به نفس ندارید. امروز برایتان مواردی را بیان میکنیم تا اعتماد به نفس را تقویت کنید

شما می توانید اعتماد بنفس تان را بالا ببرید و بروی این قضیه که آدم بهتری باشید هم کار کنید. در ادامه 11 قدم است که می توانید از همین امروز شروع کنید.

1. به اینکه با خودتان چطور صحبت می کنید توجه کنید.

آیا ایده ای نسبت به این دارید که هر روز چقدر افکار منفی نسبت به خودتان در ذهنتان دارید یا خیر؟ باحتمال قوی نه. حتی اگر چیز ساده ای مانند این باشد, “امروز موهای من وحشتناک بنظر می رسد,” باید افکارتان را رصد و کنترل کنید. پس دفترچه یادداشتی تهیه کنید و هر فکر منفی که راجع به خودتان دارید را در آن بنویسید, درباره خودتان. بعد از یک هفته, نگاهی به دفترچه بیاندازید. سپس در مورد هر فکر منفی بنویسید که چرا درست نیست.

2. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اما اگر اینکار را کردید, خودتان را با کسانی مقایسه کنید که به خوش شانسی شما نبودند.

اگر مدام خودتان را با این مقایسه می کنید که چقدر با آنجلینا جولی تفاوت دارید یا حساب بانکی تان را با پسر عموی میلیونرتان مقایسه می کنید, قطعا احساس بدی در مورد خودتان پیدا می کنید. اینجا یک ایده داریم‒اینکار را نکنید!! در عوض, بروی اینکه چقدر خوش شانس هستید تمرکز کنید. اگر سقفی بالای سرتان دارید و غذایی هم دارید که بخورید, از خوش شانس ترین مردم جهان هستید. بخاطر چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید. در مورد چیزهایی که ندارید شکایت نکنید.

3. در گذشته تان گیر نکنید.

شاید کاری در گذشته انجام دادید که بخاطر آن شرمنده هستید. خوب, نمی توانید آنرا برگردانید. تمام کاری که می توانید بکنید این است که خودتان را ببخشید, تصمیم بگیرید بهتر بشوید, و به سمت جلو حرکت کنید. دوباره انجام دادن آن کار و یا سرزنش کردن خودتان جواب نمی دهد. شاید هم گذشته واقعا “روزهای خوبی’ بوده است.” و فکر می کنید که دیگر قابل بازگشت نیست. همه ما مسن تر می شویم, و همه ما این فرصت را داریم که امروز و فردایمان را تبدیل به بهترین چیزی که می توانیم بکنیم. به بعد و به سمت جلو حرکت کنید. نه به سمت عقب.

4. “دوستی با اعتماد بنفس” بالا پیدا کنید و از یکدیگر حمایت کنید.

هر کسی که سعی می کند تا عاداتش را تغییر بدهد اینکار را دشوار می بیند. و اعتماد بنفس شما هم همچنین یک “عادت” است–روشی است که از روی عادت در مورد خودتان فکر می کنید. پس داشتن کسی که وقتی منفی نگر می شوید گوشزد کند کمک تان خواهد کرد و اینکار به ما کمک می کند که در جهت درست هدایت بشویم. برخی اوقات حتی نمی توانیم تشخیص بدهیم که خودمان را دست پایین می گیریم چونکه خیلی اینکار را انجام داده ایم. دوست تان می تواند در این راه به شما کمک کند, و شما نیز می توانید به او کمک کنید.

5. بفهمید که چه چیزی باعث می شود اعتماد بنفس پایین داشته باشید.

شاید خواهر بزرگ ترتان “بهترین” در خانواده است, و وقتیکه در کنار او و خانواده هستید, احساس بدی نسبت به خودتان پیدا می کنید. شاید وقتیکه کوچک تر بودید چاق بودید و آن تصویر را تا به امروز در ذهنتان نگه داشتید. همه ما نقاط بدی در زندگی مان داریم که نسبت به آن حس بدی پیدا می کنیم. بنابراین سعی کنید بفهمید که در چه شرایط و یا موقعیت هایی افکار منفی تان را آغاز می کنید.

6. احساسات خودتان را از واقعیت ها جدا کنید.

شاید فکر کنید که اضافه وزن دارید, اما ممکن است اینچنین نباشد. برای مثال, شاید وزنتان میانه باشد, اما با خواهری که بصورت طبیعی لاغر است بزرگ شده باشید. اگر خودتان را در حال رشد با آنها مقایسه کنید, به خودتان برچسب “چاقی” می زنید. بهر حال, اینها فقط احساسات شما هستند. واقعیت ممکن است خیلی از این متفاوت باشد. شاید فقط 70 کیلو وزن داشته باشید. این اضافه وزن نیست. واقعیت ها و احساسات با هم متفاوت هستند.

7. مثل دوست تان با خودتان رفتار کنید و سعی کنید اعتماد بنفس تان را بالا ببرید.

ما همیشه نسبت به آن چیزی که دوستمان ما را می بیند به خودمان سخت تر می گیریم. وقتیکه خودمان را تخریب می کنیم, دوست خوبمان سعی می کند تا ما را بالا بکشد. خوب, سعی کنید مثل آن دوست تان رفتار کنید! دوست خودتان باشید. دوستار خودتان باشید. از خودتان تعریف کنید و تصدیق مثبت بدهید. لازم نیست برای انجام اینکار به دیگران تکیه کنید. می توانید اینکار را خودتان برای خودتان انجام بدهید.

8. وقتی مردم از شما تعریف می کنند باور کنید.

برای برخی از مردم دشوار است که تعریف دیگران را بپذیرند. شاید این تعریف ها برایتان بیگانه بنظر برسد, درست است. دلیل اینکه برایشان سخت است که این حرف ها را باور کنند این است که حرف های محبت آمیز آن فرد را قبول ندارند. استدلال های زیادی در ذهنشان می آید که چرا این حرف ها درست نیستند و چرا دیگران اشتباه می کنند. این استدلال ها را متوقف کنید! وقتی کسی چیز خوبی در موردتان می گوید, آنرا باور کنید! بگویید “متشکرم,” و اینکار را با لبخندی بروی لبتان انجام بدهید!

9. از جملات مثبت تاکیدی و تجسم بهره ببرید.

جملات مثبت تاکیدی و تجسم ابزار قدرتمند برای برنامه ریزی مجدد افکارتان هستند. هر چقدر جملات مثبت بیشتری تکرار کنید و موقعیت مثبتی را در ذهنتان تجسم کنید, ضمیر ناخودآگاهتان بیشتر آنرا باور می کند. پس عبارات مثبتی مانند اینرا با خودتان تکرار کنید, “من آدم خوبی هستم. من سالم هستم. من قوی هستم. من دوست داشتنی هستم.” و سپس بودن در آن شرایط را تجسم کنید و احساس کنید که واقعا هستید (برای تجسم و پاک کردن باورهای خود محدود کننده تان می توانید از مجموعه نرم افزاری رایگان و بی نظیر غول چراغ شخصی خودتان استفاده کنید).

10. از هیپنوتیزم استفاده کنید.

از برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاهتان صحبت می کنم, هیپنوتیزم روش پر قدرتی است برای اینکه باورهای منفی که در ذهنتان دارید را مجددا بنویسید. وب سایت های زیادی در زمینه هیپنوتیزم وجود دارند که سی دی هایی را در این زمینه می فروشند و شما می توانید با گوش دادن مرتب به آنها در ساخت فرآیند اعتماد بنفس تان کمک کنید (نرم افزار رایگان محرک ذهن هم می تواند کمک فوق العاده ای در این زمینه باشد). اگر از اینها دائما استفاده کنید, پیشرفت قابل ملاحضه ای درباره مثبت اندیشی نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.

11. موفقیت های گذشته و خصوصیات خوبتان را لیست کنید.

برخی اوقات ما خیلی بروی چیزهای منفی مان تمرکز می کنیم, و چیزهای خوبی را که داریم فراموش می کنیم! پس بنشینید و کمی وقت بگذارید و بنویسید که چرا یک چنین فرد عالی هستید. آیا مادر عالی هستید؟ آیا انسان باهوشی هستید؟ آیا کاری دارید که از انجام دادنش لذت می برید؟ ازدواج موفقی داشتید؟ هر چیزی که می خواهد باشد, فقط آنرا بنویسید. چه کارهای موفقیت آمیزی در گذشته انجام داده اید؟ این روزها را مرور کنید تا بخاطرتان بیاورید که چطور تغییری در این دنیا بوجود آوردید.

12. کاری صورت دهید!

در حالیکه من از همه شما بخاطر خواندن این مقاله تشکر می کنم, اگر واقعا به این توصیه ها عمل نکنید این کار را خوب انجام نمی دهید! فقط این مقاله را بروی صفحه فیسبوک تان به اشتراک نگذارید و سپس فراموشش کنید. کاری صورت دهید! قدمی بردارید! تا وقتیکه کاری نکنید چیزی تغییر نمی کند. فقط با یک تصمیم همه چیز شروع می شود. پس اینکار را بکنید!

منبع-http://genie.ir