24

هیچ ضرورتی ندارد که چون زمستان  هوای بیرون سرد است شما برای ورزش بیرون نروید و فعالیت بدنی نداشته باشید. اگر دوست دارید در این هوا ورزش کنید با رعایت این نکات می توانید براحتی در بیرون ورزش کنید و از مناظر زیبای زمستانی هم استفاده کنید

 با رعایت کردن یک سری نکات آدم میتونه توی هر شرایطی ورزش کردن رو ادامه بده. به ادامه مطلب توجه کنید تا بفهمید چه چیزهایی رو برای ورزش بیرون در فصل سرما باید رعایت کنید.

 

مسیر پیاده روی و دویدنتون رو مشخص کنید.

اولین اولویت شما باید سلامتی جانتون باشه، پس قبل از اینکه راه بیفتید مسیر خودتون رو مشخص کنید. سعی کنید از قسمت هایی از شهر که تردد ماشین زیاد هست و یا تکه های یخ مسیر رو بی ثبات کردند دوری کنید. بهترین گزینه این هست که یک مسیر دایره شکل پیدا کنید که هر چقدر که خواستید بتونید اون رو دور بزنید. اینطوری حتی اگر روی یخ سر بخورید یا خسته بشید، همچنان به خونه نزدیک هستید.

 

با دقت گرم کنید.

گرم کردن یکی از کارهای واجب قبل از شروع تمرین های ورزشی هست، در هر فصلی! قبل از بیرون رفتن ۵ دقیقه در یک محیط سرپوشیده قدم بزنید یا آروم بدوید. وقتی که بیرون رفتید، تا ۱۰ دقیقه باید استراحت های ۳۰ ثانیه ای به بدنتون بدید تا به شرایط دور و اطرافش عادت بکنه.

 

در معرض باد نباشید.

از مسیرهایی که نزدیک آب یا در حاشیه ی جاده هستند پرهیز کنید. در عوض دویدن کنار ساختمان های بلند یا ردیفی از درختان میتونه شما رو از باد و سرما در امان نگه داره.

 

بعد از اتمام ورزش خودتون رو سرد کنید.

به خاطر سرمای هوا، این قسمت رو میشه خیلی سریعتر انجام داد. یعنی قبل از توقف کامل، ۳ تا ۵ دقیقه سرعتتون رو پایین بیارید و بعد به داخل خونه برید. لباسهای گرم رو زودتر از تنتون در بیارید و تا ۱۰ دقیقه همچنان تحرک داشته باشید. در آخر هم عضلاتتون رو کامل بکشید.

 

با کم شروع کنید.

اگه توی تابستون به طور میانگین ۲ کیلومتر میدویدین، در زمستون با ۱ کیلومتر شروع کنید. همیشه بهتره که در هوای سرد خودتون رو دست کم بگیرید، تا مسیرتون رو آهسته اما پیوسته ادامه بدین. توقف ناگهانی در هوای سرد دمای بدن رو بلافاصله میندازه و خطر سرما زدگی رو ایجاد میکنه. برای اینکه هوایی که به داخل بدنتون میفرستید گرم باشه، میتونید یک شال گردن جلوی دهانتون ببندید.

 

آب بخورید!

توی زمستون آدم به چشم نمیتونه ببینه که چقدر عرق کرده و به خاطر همین اقلب یادش میره که به اندازه ی کافی آب بخوره. یادتون نره تا وقتی که آب مورد نیاز بدنتون رو تامین میکنید، میتونید هرچقدر که دوست دارید عرق بریزید. بطری رو زیر لباسهای گرمتون قرار بدید تا آب داخلش یخ نزنه.

 

انعطاف پدیر باشید.

درسته که بهترین موقع ورزش کردن صبح زوده و حتی رنگی رنگی یک مطلب کامل در باره ی مزایای این کار نوشته بود. اما توی روزهای خیلی سرد بهترین و امن ترین راه اینه که زمان ورزش کردنتون رو به اواسط ظهر یا حتی بعد از ظهر موکول کنید، چون در این بازه زمانی دما در حداکثر مقدار خودش قرار داره و تقریبا همه ی پیاده روها و مسیرها از برف خالی شدند.

 

درسته که موانع ورزش کردن بیرون از خونه خیلی زیاده، اما با یک برنامه ریزی درست کاملا امکان پذیره. البته، همیشه گزینه ی ورزش داخل خونه یا ثبت نام در یک باشگاه نزدیک هم وجود داره. دیگه انتخاب با خودتونه.