antibully5
پژوهشهای  یک تحقیق بیان کرده است که  بچه های در سن نوجوانی که غذاهای سدیم دار بیشتر می خورند در مقایسه با افراد همسن خود کالری زیادتری دریافت می کنند . همانطوریکه می دانیم نمک سدیم زیادی دارد و وقتی نمک در غذا زیاد باشد نوجوانان را فربه تر میکند مثلا دو دست همسن را در نظر بگیرید یکی نمک زیاد می خورد دیگر نمی خورد بچه ای که نمک زیاد می خورد کالری زیادی هم دریافت میکند چون باعث می شود که اشتهایشان افزایش پیدا کند
 در مطالعات پیشین رابطه بین مصرف نمک با چاقی تایید شده بود اما بیشتر محققان معتقدند این رابطه تاثیر غیرمستقیم دارد زیرا افرادی که نمک زیاد می‌خورند در کل مواد خوراکی بیشتری مصرف می‌کنند.

انجمن قلب آمریکا با انتشار گزارشی توصیه کرد کودکان و نوجوانان باید میزان سدیم مصرفی‌ روزانه خود را در حد کمتر از ۱۵۰۰ میلی‌گرم نگه دارند اما ۹۰ درصد کودکان بیش از این مقدار مصرف می‌کنند.

در این مطالعه محققان اطلاعات رژیم غذایی شرکت‌کنندگان را با ثبت میزان مواد خوراکی مصرفی آنان در ۲۴ ساعت گذشته و بازه‌های زمانی معینی طی چند ماه  بررسی کردند. به طور متوسط این نوجوانان حدود ۳۲۸۰ میلی‌گرم سدیم در روز مصرف کرده بودند. همچنین مشخص شد کودکانی که نمک بیشتری مصرف می‌کنند چاق‌تر هستند. همچنین مقدار چربی بدنی آنان بالا‌تر است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر «الیوت آنتمن» در این باره گفت: این بررسی نشان می‌دهد محدود کردن میزان سدیم مصرفی نه تنها به کاهش چاقی کمک می‌کند بلکه در پایین آوردن فشارخون در سنین کم نیز موثر است.

منبع : جام جم سرا