goosht
در مجموع وقتی میگذاریم برای یک وعده غذایی گوشت قرمز و یا گوست سفید آب پز شود قسمتی از مواد مقوی آن  داخل آب می ماند و قسمتی هم در خود گوشت جذب می شود پس کسانیکه اشکنه آن  را می خورند  اصلی ترین و پرفایده ترین ماده مقوی را وارد بدن می کنند و کسانی هم که اشکنه خور نیستند و میخواهند گوشت را بخورند  قسمت دیگری از مواد مقوی را به بدن می زنند و کسانی هم هستند که هم اشکنه می خورند و هم خود گوشت را این دسته هم  همه مواد ویتامین دار موجود را دریافت می کنند اما اگر کسانی هستند که گوشت نمی خورند چکار باید بکنند

نکته دیگر در مورد دریافت پروتئین از طریق منابع حیوانی است؛ تمام پروتئین‌های حیوانی، فقط در گوشت قرمز و مرغ ذخیره نشده‌اند و اگر شما یا فرزندتان علاقه‌ای به گوشت‌ قرمز یا گوشت مرغ ندارید، می‌توانید پروتئین بدن خود را از طریق مصرف شیر و لبنیات، ماهی، میگو یا سفیده تخم‌مرغ تامین كنید. ضمن اینکه بخشی از پروتئین مورد نیاز بدنتان هم با مصرف پروتئین‌های گیاهی موجود در انواع حبوبات یا سویا تامین می‌شود. در مورد نگرانی‌تان درباره احتمال کمبود دریافت آهن و ابتلا به کم‌خونی ناشی از مصرف نکردن گوشت و مرغ، باید یادآور شوم در درجه اول، عادت‌های غذایی نادرست خود را اصلاح کنید تا باعث الگوبرداری نادرست فرزند خود در نوع غذا خوردن نشوید.

بهتر است بدانید اگر به‌هیچ‌وجه به خوردن گوشت‌های قرمز و سفید یا جگر تمایل ندارید،‌ می‌توانید برای تامین آهن بدنتان سبزی‌های مختلف، به‌خصوص سبزی‌های برگ سبز تیره مصرف كنید. البته باید بدانید جذب آهن موجود در گوشت‌ها از جذب آهن موجود در سبزی‌ها بیشتر است. پس اگر بخواهید آهن موجود در سبزی‌های مختلف به‌خوبی جذب بدنتان شوند، باید این گروه از مواد غذایی را همراه با خوراکی‌های حاوی ویتامین C مانند آبلیموی تازه، پرتقال و آب پرتقال یا حتی آلو مصرف کنید.

منبع : هفته نامه سلامت