11
پژوهشهایی جدید جهانی نشان دهنده این است که وقتی بعلت سرمای زیاد می لرزیم تغییراتی در بدن بوجود می آید که سبب کاهش وزن می شود پس کسانی که می لرزند بر اثر سرما مطمئنا لاغر می شوند در این بخش ارتباط بین لرزیدن و کاهش وزن را بیان میکنیم
تحقیقات انجام شده در آمریکا نشان داده است، لرزیدن بر اثر سرما باعث می‌شود، هورمون‌های خاصی که چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌کنند تحریک شوند و اثر ورزش در تولید چربی‌های قهوه‌ای بیشتر شود.

مطالعات جدید نشان داده است که لرزیدن بدن از سرما و انجام ورزش‌های متعادل باعث تبدیل چربی‌های سفید “منبع ذخیره انرژی” به چربی قهوه‌ای “منبع سوخت” می‌شود. این اتفاق باعث کاهش احتمال چاقی مفرط و دیابت می‌شود.

حدود 50 گرم چربی سفید بیش از 300 کیلوکالری انرژی دارد که در بدن ذخیره می‌کند اما 50 گرم چربی قهوه‌ای به عنوان 300 کیلوکالری سوخت در طول روز سوزانده می‌شود.

تحقیقات انجام شده در موسسه ملی سلامت در واشنگتن نشان می‌دهد که چربی و ماهیچه با کمک هورمونی خاص، سلول‌های چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌کنند تا بدن در مقابل سرما حفاظت شود.

دکتر “لی” نشان داده است قرار گرفتن در معرض سرما و ورزش باعث می‌شود میزان این هورمون‌ها افزایش یابد و تولید چربی قهوه‌ای بیشتر شود.

نتیجه این مطالعات در مجله “متابولیسم” منتشر شده است. افراد بزرگسالی که چربی قهوه‌ای بیشتری نسبت به چربی سفید دارند، لاغرتر هستند.

دکتر لی می‌گوید: “توجه زیاد به مبحث چربی قهوه‌ای در چند سال اخیر افزایش یافته است زیرا تبدیل چربی سفید به چربی قهوه‌ای راهی برای جلوگیری از چاقی مفرط و دیابت است. میزان گلوکز در بدن کسانی که چربی قهوه‌ای‌شان بیشتر است، کمتر است. هنگامی که بدن احساس سرما می‌کند، سلول‌های چربی‌های قهوه‌ای فعالیت را شروع می‌کنند و انرژی برای گرم کردن بدن تولید می‌کنند.”

برای انجام این تحقیقات افراد از دمای 18 درجه به درمای 12 درجه رفتند و به دلیل ترتیب بدن آن‌ها شروع به لرزیدن کرد. از این افراد تست نمونه خون گرفته شد تا میزان هورمون‌ها در خون آن‌ها اندازه‌گیری شود. ضمنا به وسیله دستگاه‌هایی که بر روی پوست افراد وصل شد میزان لرزیدن آن‌ها و فعالیت الکتریکی عضلات اندازه‌گیری شد.

در این تحقیقات دو هورمونی که بر اثر سرما تحریک می‌شوند شناسایی شدند.

این هورمون‌ها به وسیله ورزش نیز تحریک می‌شوند و چربی سفید را به چربی قهوه‌ای تبدیل می‌کنند تا بدن را گرم کنند. اگر بدن در معرض سرما قرار بگیرد این تبدیل سلول‌ها بیشتر می‌شود زیرا بدن به انرژی بیشتری برای گرم شدن احتیاج دارد.

در این مطالعات مشخص شد، دوچرخه‌سواری به مدت یک ساعت همان قدر هورمون ایریزن (IRISN) را تحریک می‌کند که لرزیدن به مدت 10 تا 15 دقیقه. در واقع ورزش به نوعی شبیه به لرزیدن بر اثر سرماست.

منبع-www.seemorgh.com