13

آیا تابحال  اسم تريگرپوينت تراپي را شنیده اید؟امروز این دستگاه را بیشتر معرفی می کنیم و بطور کامل آن را توضیح می دهیم. این دستگاه چه کارهایی انجام میدهد و کدام دردها را کاهش میدهد  و کلا هر انچه که لازم است درباره این دستگاه را به شما معرفی می کنیم

تا امروز درد‌هاي نقطه‌اي يا ماشه‌اي را تجربه كرده‌ايد؛ دردهايي كه روي عضله يا ماهيچه‌ دست، پا، كمر يا پشت سراغ‌تان مي‌آيد و غالبا روي نقطه‌اي خاص از ماهيچه‌ متمركز مي‌شود. براي تسكين اين دردها كه به دردهاي نقاط ماشه‌اي بدن مشهور است، تكنيك‌هايي وجود دارد كه از آن با عنوان تكنيك‌هاي تريگرپوينت‌تراپي ياد مي‌شود. شيوه‌اي كه زير مجموعه شيوه‌هاي طبيعي درمان نظير طب سوزني و فشار درماني قرار مي‌گيرد و درد بيمار را بدون نياز به مصرف دارو يا شيوه‌هاي تهاجمي درمان برطرف مي‌كند. تكنيك تريگرپوينت‌تراپي قريب به 2 دهه است كه براي تسكين دردهاي نقاط ماشه‌اي توسط متخصصان اين شيوه و كارشناسان شيوه‌هاي طبيعي درمان به بيماران توصيه مي‌شود.دكتر وحيد قاسمي، عضوانجمن علمی طب سوزنی ایران  در اين باره توضيحاتي را به شما ارائه مي‌كند.

درمان غربی با شیوه شرقی

از تريگر پوينت‌تراپي بيشتر بدانيد

تريگرپوينت‌تراپي يكي از شيوه‌هاي درماني طبيعي است كه اگر چه مباني و مكانيسم اثر آن شایدغربي باشد اما مي‌توان گفت از جهتي زير مجموعه طب سوزني چين قرار مي‌گيرد. اين شيوه از جمله بهترين روش‌‌هاي طبيعي براي كنترل درد و بهبود روند درمان در بيماران مبتلا به دردهاي عضلاني-اسكلتي و حتي گاهي بيماري‌ها و اختلالات احشايي است. اين شيوه كه امروزه در سراسر جهان  توسط متخصصان بي‌هوشي، متخصصان درد، متخصصان طب‌سوزني، متخصصان طب فيزيكي و طب ورزشي به بيماران و متقاضيان ارائه مي‌شود از جمله شيوه‌هايي است كه به اعتقاد كارشناسان بهترين شيوه ارائه آن توسط متخصصان طب سوزني انجام مي‌شود كه به دليل آشنايي با نقاط طب سوزني و مهارت كار با سوزن است. در اين شيوه متخصص تريگرپوينت‌تراپي با معاينه و بررسي دقيق عضلات منطقه دردناک، ناحيه اصلي ارجاع كننده درد را كه به اصطلاح نقطه ماشه‌اي دردناك ناميده مي‌شود، از روي نقشه‌هاي مخصوص شناسايي مي‌كنند و با سوزن زدن به دردناك‌ترين نقطه به كاهش و تعديل درد بيمار كمك مي‌كنند.

نباید فراموش کنید

نقاط ماشه‌ای درد

از ديدگاه درمانگران تريگرپوينت‌تراپي  براي بسياري بيماري‌هايي كه با درد همراه است يك يا چند نقطه ماشه‌اي وجود دارد كه شناسايي دقيق اين نقاط و اجراي تكنيك‌ها روي آنها مي‌تواند به كاهش درد بيمار كمك كند. نقشه‌اي براي شناسايي نقاط ماشه‌اي در بدن وجود دارد كه شباهت‌هايي با نقشه نقاط طب سوزني در بدن دارد با اين تفاوت كه دريچه نگاه در تريگرپوينت تراپي كمي متفاوت است و اين زاويه نگاه علمي باعث شده است دقت و قدرت درماني بالايي در اين تكنيك ايجاد شود. بنابراين براي تسكين بسياري از دردها مانند آرتروز، انواع ديسك، سياتيك، ميگرن، دردهاي ناحيه شانه، كمر و گردن و دردهاي دست و پا مي‌توان از اين شيوه استفاده كرد.

درمان در کوتاه ترین زمان

خیلی سریع درمان شوید

يكي از نكاتي كه درمان با تريگرپوينت‌تراپي را جذاب كرده و افراد زيادي را مجذوب آن مي‌كند، اثربخشي و تسكين درد در جلسات محدود است. به اين ترتيب كه بيمار در جلسات محدود بين يك تا 4 جلسه درماني نتيجه لازم را به دست مي‌آورد. در حقيقت 2 جلسه اول براي تسكين و بهبود بيماري و 2 جلسه بعدي براي پشتيباني نتيجه درماني و تثبيت شرايط حال بيمار توصيه مي‌شود. توجه به اين نكته نيز ضروري است كه بهتر است بيمار بعد از جلسات تريگرپوينت‌تراپي براي تقويت عضله‌‌اش با متخصص طب ورزشي مشورت و براي تقويت عضلات اقدام كند چرا كه وقتي بيمار به ما مراجعه مي‌كند ما با اجراي تكنيك‌ها يك عضله سالم اما ضعيف را به او تحويل مي‌دهيم، يعني ما گره نقطه ماشه‌اي دردناك را برطرف مي‌كنيم و درد بيمار را تسكين مي‌دهيم اما اين خود اوست كه بايد با مشاوره يك متخصص طب ورزشي براي تقويت عضله خود اقدام كند اما متاسفانه بيشتر بيماران بعد از تسكين دردهاي‌شان فراموش مي‌كنند كه براي تقويت عضلات‌شان به متخصص طب ورزشي مراجعه كنند. در اين گروه بعضي افراد خوش‌اقبال‌ترند و با وجود  عدم پيگيري برنامه تقويت عضلات، درماني دائمي و يك بهبودي هميشگي را تجربه مي‌كنند، اما برای همه این اتفاق نمی‌افتد.

خداحافظی با درد مزمن

درمان اسپاسم‌هايي كه كلافه‌تان مي‌‌كند

عضلات بخش زيادي از بدن را در برمي‌گيرند و معمولا بعد از آسيب‌ديدگي و جراحت بهبود مي‌يابند اما موقعيت‌هايي وجود دارد كه اين عضلات به دليل تكرار تحريك‌هاي بيروني دچار درد و اسپاسم‌هايي مي‌شوند كه موجب بروز دردهاي مزمن در بدن مي‌شود. در اين شرايط است كه فرد نقاطي دردناك را در يك يا چند عضله‌اش احساس مي‌‌كند؛ دردي كه به روش‌هاي رايج درماني پاسخ نمي‌دهد و با مرور زمان فرد را كلافه مي‌كند. در اين شرايط متخصص تريگرپوينت‌تراپي مي‌تواند با شناسايي نقاط درد و كانون تحريك‌پذير در بافت عضله و اجراي تكنيك‌هايش در يك تا 2 جلسه بيمارش را از اين درد مزمن و كلافه‌كننده راحت كند. در اين مرحله متخصص با ماساژ نقطه ماشه‌اي يا زدن سوزن و حتي در مواردي اجراي هر دو شيوه براي كاهش درد بيمار اقدام مي‌كند.

پیشگیری از بازگشت درد

خود درمانی کنید

ممكن است اين سؤال براي‌تان مطرح شود كه با شناسايي نقاط ماشه‌اي توسط متخصص تريگرپوينت‌تراپي آيا مي‌شود خود فرد با ماساژ نقطه ماشه‌اي براي تسكين درد خود اقدام كند؟ جواب اين است اگر نقطه يا نقاط ماشه‌اي توسط متخصص حاذق شناسايي شود و روند درمان براي بيمار اجرا شود، بيمار مي‌تواند با يادگيري شيوه ماساژ نقطه ماشه‌اي براي تسكين درد و پيشگيري از بازگشت آن اين نقطه را در منزل يا محيط كار نيز ماساژ دهد. با اين آموزش بيمار مي‌تواند 20 تا 30 درصد درد و اسپاسم‌هاي مزمن را از خود دور كند. در اين شرايط مي‌توان تريگرپوينت‌تراپي را زيرمجموعه‌اي از فشار‌درماني نيز دانست كه فرد با كمك آن مي‌تواند بر دردها و اسپاسم‌هايي كه سراغش مي‌آيد، غلبه كند.

نكاتي كه بايد جدي بگيريد

تكنيك‌هاي تريگرپوينت‌تراپي اگرچه در تسكين بسياري از دردها كاربرد دارند اما استفاده از اين شيوه‌ها بدون مشاوره متخصص به همه افراد توصيه نمي‌شود:

غالبا استفاده از تكنيك‌هاي تريگرپوينت‌تراپي براي افراد بالاي 70 سال توصيه نمي‌شود. البته بايد توجه داشت كه منظور افراد بالاي 70 سال افراد ناتوان است، چراكه تكنيك‌هاي تريگرپوينت‌تراپي جزو تكنيك‌هاي سنگيني است كه نياز به توانايي جسمي مناسبي دارد.

اجراي تكنيك‌هاي تريگرپوينت‌‌تراپي معمولا با درد خفيفي همراه است. اين شيوه اگرچه دردناك است اما در كمتر از 3 جلسه مي‌تواند درد شما را برطرف كند. گاهي افرادي مشاهده مي‌شوند كه با اجراي يك تكنيك بعد از 10 دقيقه درد را فراموش مي‌كنند؛ افرادي كه در طول ساليان دراز روش‌هاي مختلفي را براي تسكين و درمان دردهاي‌شان تجربه كرده‌اند و ناموفق بوده‌اند.

چرا عضلات ماشه‌ای درد می‌گیرند؟

دردهاي ماشه‌اي به دلايل مختلف سراغ افراد مي‌آيد. گاهي كشيدگي عضلاني و ماهيچه‌اي و گاهي حركات تكراري غير اصولي در طول روز موجب بروز اين دردها مي‌شود. با اين وجود عوامل مختلفي وجود دارد كه مي‌تواند به بروز نقاط دردناك يا نوارهاي دردناك در بافت عضلاني و ماهيچه‌اي منجر شود. فعاليت بيش‌ از ‌اندازه، اختلال در عملكرد عضلاني و اسكلتي بدن، پيچ‌خوردگي، آسيب ديسك، خستگي عمومي، كم‌كاري و بي‌تحركي ناشي از شكستگي‌ها، استرس و اضطراب و سن و سال و جنس افراد از جمله مواردي است كه مي‌تواند در بروز نقاط ماشه‌اي دردناك موثر باشد. بروز اين نقاط ماشه‌اي در بدن با دردهاي موضعي در ماهيچه‌ها، سفتي ماهيچه‌اي، سفتي مفاصل و تشديد درد و اسپاسم در هواي سرد بيشتر مي‌شود.

 منبع- مجله سبز