8
مدتی است که پدهای سم زدا وجود دارند. حتما شما نیز تبلیغات آن را دیده اید تبلیغاتش اینگونه است که وقتی این پد ه را به زیر پاها می زنند  از شب تا صبح بدن سم را از این طریق بیرون می دهد . در ایسن بخش نظر کارشناسان را درباره صحت این پدها مورد ارزیابی قرار می دهیم
 چند سالی است که وارد بازار شده‌اند. تبلیغات‌شان از سایت‌های مختلف و کانال‌های ماهواره‌ای پخش مي‌شود و واردکنندگان همچنان به فروش خود ادامه می‌دهند؛ پدهایی که شب‌ها هنگام خواب به کف پای‌تان می‌چسبانید و صبح که بیدار می‌شوید رنگ‌شان تیره شده و طبق گفته سازندگان، سموم بدن‌تان به وسيله آنها دفع شده است! اما آیا واقعا می‌توان به چنین ادعاهایی اعتماد کرد؟پدهای سم زدایی

این پد از بین برنده سموم مضر موجود در خون و تهیه شده از سرکه طبیعی گیاه اعجاب آور بامبو است. فقط در عرض ۲ هفته با قراردادن پد دفع‌کننده سموم در کف پای‌تان هنگام خواب، کلیه سموم از بدن‌تان خارج مي‌شوند و احساس شادابی و نشاط می‌کنید. فقط کافی است پد را هنگام خواب کف پاهای‌تان قراردهید. بعد از گذشت ۶ تا ۸ ساعت که از خواب بیدار می‌شوید شاهد نتیجه‌ای شگفت‌انگیز از قدرت طبیعت خواهید بود، یعنی پد کف پا که هنگام استفاده سفید بوده است، هنگام بیدار شدن شما کاملا به رنگ مشکی درآمده است. حتی ممکن است چسبنده نیز بشود که این امر بستگی به درجه مسمومیت بدن شما دارد.سرکه بامبو هنگامی که شما خواب بوده‌اید تمام سموم موجود در خون را جذب كرده است. این روش یکی از متداول‌ترین روش‌های سم‌زدایی بدن در طول ۲۰۰ سال گذشته در چین، ژاپن و تایلند است.

فروشندگان  محفظه‌های آب سم زدا  ادعا می‌کنند:

این دستگاه با استـفـاده از روش نـویـن الکـترولـیز و تبـادل یونی سبب پاکسازی و سم زدایی بدن می‌شود. در مراکز  سم‌زدایی با این دستگاه پس از انجـام مشـاوره بـا بیمار، فـرد پـای خـود را در مـحـفـظه دسـتگاه قـرار داده (محیط لگن پا) و در این محفظه آب ریخـته مي‌شود. پـس از شـروع به کـار دستگاه، الکـترولـیز آب تـوسـط یک کانورتور و الکـترولیت صورت مـی‌پذیرد. بـا تولـید یـون‌های منفی درمحـفـظه‌ای کـه پـا درآن قرار دارد، سمومی که در بدن بار مثبت دارند به سمت پایین کشیده می‌شوند و در صورتـی که مولکـول خنثی شده سم و یون منفی کوچک باشد از پا خارج و سبب تغییر رنگ آب داخل محفظه می‌شود اما تعـدادی از یون‌ها نیز از طریق سلول‌های سطح تماس پا وارد بدن شده و سموم را به خود جـذب می‌کـنند کـه طی ساعـات آینده از طریق کلیه به راحتی دفع خواهند شد.

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص بیماری‌های پوست، مو و زیبایی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

غلط و محال است!

این ادعا مطمئنا غلط است. یک علم قدیمی وجود دارد که می‌گوید کف پا با کل سیستم بدن ارتباط دارد اما متاسفانه امروزه از این موضوع سوءاستفاده مي‌شود. برای مثال حتی برای برطرف شدن خیلی از ضایعات پوستی ماساژ کف پا باب شده است. این مسائل علمی نیست و اصلا هم توصیه نمي‌شود. هیچ مقاله‌ای هم تا به حال در این مورد در دنیا نوشته نشده است. سموم بدن جدا از کلیه و کبد و دستگاه گوارش فقط یک مقدار از طریق تعریق دفع می‌شوند و اینکه سموم مسیری به غیر از کلیه یا دستگاه گوارش داشته باشند، غلط و محال است.

دکتر محمدرضا مهاجری، فوق‌تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

پایه و اساس علمی ندارد

من راجع به این پدها چیزی نشنیده‌ام اما فکر نمی‌کنم پایه و اساس علمی داشته باشد. با این حال برای بیماران دیابتی از پدهای مخصوصی برای کاهش فشار کف پا استفاده مي‌شود. چون این بیماران تغییر شکل پا پیدا می‌کنند و مستعد زخم می‌شوند به همين دليل از این کفی‌ها استفاده می‌کنیم تا از ایجاد زخم پا جلوگیری شود اما اینکه سموم بدن را دفع می‌کند اصلا ممکن نیست.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

به چای سم‌زدا هم باید شک کرد!

من راجع به چای‌های سم‌زدایی چیزی نشنیده‌ام اما واقعیت این است که هر ماده‌ای که به این نحو و بدون ذکر مواد به کاررفته در آن تبلیغ می‌شود مشخص است که فریب کاری است. ما هیچ نوع ماده خوراکی نداریم که با مصرف خیلی زیاد آن بتوان سموم بدن را دفع كرد. این موضوع با دانش فیزیولوژی و بیوشیمی که اساس علم تغذیه است به هیچ عنوان هم‌خوانی ندارد  بنابراین مشخص است که فریب کاری است. حتی مصرف مقادیر زیاد خود چای و چای سبز می‌تواند برای بدن سم باشد.

دکتر حسین حسنیان مقدم، فلوشیپ سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ها

تغییر رنگ دلیل بر سم‌زدایی نمي‌شود

اصلا چنین چیزی وجود ندارد! بدن را نمی‌توان به این صورت سم‌زدایی کرد و نباید آن تغییر رنگ را مبنی بر این گرفت که بدن سم‌زدایی شده است. در مورد سم‌زدایی از طریق آب چیزی نشنیده‌ام اما هیچ کدام از این ادعاها و تبلیغات دلیل بر سم‌زدایی نمی‌شوند.

دکتر شروین نجفی‌زاده، فوق‌تخصص جراحی عروق

اعتقادی ندارم

من روی این پدها مطالعه علمی انجام نداده‌ام و از آنها استفاده نکرده‌ام اما شخصا هیچ اعتقادی هم به آن ندارم زیرا این موضوع امکان‌پذیر نیست.

دکتر لورنس گیبسون، متخصص پوست و مو در کلینیک مایو آمریکا

جریمه شده‌اند

هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که ثابت کند ادعاهای سازندگان پدهای سم‌زدایی و محفظه‌های آبی سم‌زدا حقیقت دارد یا خیر یا اینکه اصلا استفاده از آنها بی‌خطر است یا می‌تواند برای بدن مضر باشد. حتی کمیسیون فدرال تجارت آمریکا برخی از این سازندگان را به جرم ارائه تبلیغات غیر واقعی جریمه و پخش تبلیغات آنها در بسیاری از کانال‌ها ممنوع اعلام شده است.

دکتر سیدمحسن رضوی، فوق‌تخصص بیماری‌های خون و سرطان و استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

اینها فریب کاری است!

این ادعاها غلط است. در این پدها مواد رنگی به کار رفته است که با گرما، رطوبت و نمک تغییر ماهیت می‌دهند و چون از طریق پوست هم گرما، آب و سدیم دفع مي‌شود، اینها تغییر فرمول می‌دهند و رنگ عوض می‌کنند. شما اگر دقت کنید وسایلی کاغذ مانند وجود دارد که دست خود را روی آن می‌گذارند و می‌گویند می‌توان با تغییر رنگ آن تشخیص داد که فرد آرامش دارد یا ناراحت است. درواقع این وسیله بر اساس گرما کار می‌کند. این پدها نیز براساس گرما، رطوبت و نمک تنظیم شده‌اند. پا هم به صورت عادی بو می‌گیرد و در کفش گرم مي‌شود و از خودش سدیم دفع می‌کند. بنابراین مواد رنگی پدها تغییر فرمول می‌دهند و رنگ‌شان عوض مي‌شود. درواقع اینها فریب کاری است. ما چیزی به اسم سم‌زدایی نداریم. وقتی بدن کلیه با آن عظمت و دستگاه گوارش و ریه را دارد، به حد کافی برای سم‌زدایی مجهز است و می‌تواند 100 سال عمر یک انسان را تامین کند اینها فقط کلاهبرداری است. سم‌زدایی با محفظه‌های آب نیز همین‌طور است چون همیشه پوست بدن خصوصا در ناحیه پا سدیم، آب و گرما دفع می‌کند، این مواد تغییر فرمول و رنگ می‌دهند.

منبع- مجله سیب سبز