Woman practicing yoga at sunrise
این روزها در بسیاری از کشورهای  غربی نیز ازشیوه های آب درمانی برای معالجه خیلی از امراض استفاده میکنند. همان متدی است که در طب سنتی بعنوان روش های طبیعی معالجه نام برده شده است و ما بی خیال ازنزد آنها عبور میکنیم و اهمیتی به آنها نمی دهیم
شيوه حمام‌درماني گياهي  كه ازجمله شيوه‌هاي درماني مشرق زمين است نه‌تنها به عنوان يك شيوه‌درماني بلكه به‌عنوان شيوه‌اي براي پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها، پاكسازي و ميكروب‌زدايي نيز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

براي بي‌خوابي دنبال چاره مي‌گرديد؟

در اين آب دراز بكشيد

به گفته درمانگران طب سنتي نوشيدن چاي سنبل‌الطيب پيش از خواب تاثير زيادي در عمق و كيفيت خواب دارد. اين در حالي است كه حمام كردن با عصاره يا جوشانده به‌دست آمده از سنبل‌الطيب هم مي‌تواند تاثير زيادي در درمان و بهبود اختلال خواب و درمان عوارض ناشي از بي‌خوابي و بدخوابي داشته باشد. برای استفاده از این حمام کافی است عصاره یا جوشانده سنبل‌الطیب و بابونه را به میزان مساوی مخلوط کنید و یک لیوان از آن را درون وان پر از آب نیمه ولرم بریزید و نیم ساعت در آن دراز بکشید. بهتر است این حمام را نیم ساعت قبل از خواب و هر شب تکرار کنید تا از نتایج آرام‌بخش و خواب‌آور آن بهره‌مند شوید. براي تهيه جوشانده اين گياهان كافي است 10 گرم از هر يك از اين گياهان را با 3 ليوان آب روي حرارت بگذاريد و اجازه دهيد آب آن بجوشد تا از سه ليوان 2 ليوان آب باقي بماند.

اگر دمای بدنتان زیاد است

افرادي هستند که از افزايش حرارت  و دماي بدن شكايت دارند. اين افراد عموما كلافه و خسته هستند و به محض رسيدن به منزل سراغ يخچال مي‌روند. يكي از شيوه‌هاي كاهش ميزان حرارت بدن نوشيدن شربت خاكشي خنك است كه با شربت بهارنارج تهيه شده باشد. در عين حال پاشويه كردن با عصاره گريپ‌فروت هم در اين زمينه بسيار موثر است. براي پاشويه كافي است 10تا 15 قطره عصاره گريپ‌فروت را درون ظرف بريزيد و به آن يك تا 2 پارچ آب اضافه كنيد. سپس با اين آب پاها را به مدت 15 دقيقه پاشويه كنيد. دقت كنيد آبي كه براي پاشويه استفاده مي‌كنيد خنك باشد تا به كاهش دماي بدن كمك كند.

مي‌خواهيد پوستي جوان داشته باشيد

با عصاره اين گياه حمام كنيد

اگر در گروه افرادي قرار داريد كه مجبوريد چند ساعتي را زير نور خورشيد بگذرانيد، بهتر است به توصيه ما عمل كنيد. حمام كردن با آبي كه در آن اسانس يا عصاره پرتقال وجود دارد تاثير زيادي در شادابي پوست و آبرساني بهتر سلول‌هاي پوستي دارد. برای این منظور کافی است وان حمام را از آب ولرم پرکنید و نصف استكان عصاره يا اسانس پرتقال را درون وان بریزید. خلال كردن پوست تازه پرتقال و قرار دادن آن در اين آب هم مي‌تواند به بهبود شادابي و افزايش ريلكسي شما كمك كند. تنها كافي است به مدت 30 دقیقه در وان دراز بکشید. پس از گذشت 30 دقیقه و دوش گرفتن، خواهید دید که پوست بدن‌تان نرم، بانشاط، جوان  و لطیف شده است. برای تهیه اسانس نارنج یا پرتقال کافی است رنده شده پوست این میوه را بجوشانید و پس از جوشانیدن آن را صاف کرده و در حمام استفاده کنید. اگر عصاره صنعتي پرتقال را در داروخانه‌ها پيدا نكرديد، مي‌توانيد با جوشاندن خلال پوست پرتقال اين عصاره را تهيه كنيد.

اگر از سنگيني هوا خسته‌ايد

با اين حمام ميكروب‌زدايي كنيد

روزهايي كه مجبوريد بيشتر در سطح شهر تردد کنید بيشتر از هميشه در معرض هواي كثيف و آلوده، دود ماشين‌ها و ديگر آلودگي‌هاي محيطي قرار می‌گیرید. در اين شرايط افراد بيشتر از هميشه دچار سنگيني هستند و احساس كسالت مي‌كنند. براي رفع اين مشكل راه‌حل ساده‌اي وجود دارد و آن حمام كردن با آبي است كه عصاره اكاليپتوس در آن وجود دارد. براي تهيه اين عصاره كافي است 10 تا 15 گرم اكاليپتوس را درون 3 ليوان آب بريزيد و اجازه دهيد يك ليوان از آب موجود در آن تبخير شود و بجوشد. اين جوشانده را پس از ولرم شدن به آب نيمه ولرم وان اضافه كنيد. دراز كشيدن در اين وان و استنشاق عطر خوش اكاليپتوس علاوه بر ميكروب‌زدايي مي‌تواند به ميكروب‌زدايي از سيستم تنفسي  بدن هم كمك كند.

دردهاي مفصلي دارید؟

زنجبيل‌درماني كنيد

حمام کردن با عصاره زنجبيل مي‌تواند بخش زيادي از دردهاي مفصلي و استخواني را تسكين دهد. اگر اين روزها درد‌هاي مفصلي كلافه‌تان كرده، مي‌توانيد با حمام كردن با عصاره زنجبيل بخش زيادي از دردهاي‌تان را تسكين دهيد. اما بايد مراقب باشيد كه اگر در گروه افراد گرم‌مزاج قرار داريد نبايد بدون مشورت با متخصص طب سنتي و به طور خودسرانه از اين گياه دارويي استفاده كنيد. چراكه ممكن است با حساسيت يا برون‌ريزي پوستي رو‌به‌رو شويد. براي  استفاده از این حمام کافی است 3 تا 4 قطره از عصاره زنجبيل را درون وان حمام بريزيد و براي 20 تا 30 دقيقه درون آب دراز بكشيد.

از هموروئيد خسته شده‌ايد

با بابونه شست‌وشو كنيد

حمام کردن با عصاره گیاه بابونه تاثیر زیادی در بهبود جراحت‌های سطحی، درمان بواسیر و رفع اسپاسم‌های ناشی از تحریک بواسیر در بدن دارد. حمام کردن با این گیاه در بسیاری موارد از سوی درمانگران طب سنتی به افرادی که دچار اگزما و حساسیت‌های پوستی هستند هم توصیه می‌شود. برای حمام کردن با عصاره این گیاه کافی است نصف استکان عصاره بابونه را به آب وان اضافه کرده و به مدت 20 دقیقه درون وان قرار گرفت. حتی بسیاری از درمانگران کمپرس کردن مخلوط آب و عصاره بابونه با پارچه نخی روی بدن را در تسکین سوزش‌ها و التهاب‌های ناشی از اگزما بسیار موثر می‌دانند.

ريه‌هاي‌تان را تقويت كنيد

حمام آویشنی

استفاده از حمام آویشن یکی از بهترین گزینه‌ها برای تسکین سرفه‌های کودکانی است که به بیماری سرخک مبتلا شده‌اند. درمانگران متعددی در مکاتب درمانی شرقی استحمام با آویشن را یکی از بهترین شیوه‌ها برای بهبود و تقویت عملکرد ریه‌ها می‌دانند و این شیوه را برای درمان سرفه کودکان مبتلا به سرخک و بزرگسالان مبتلا به سرفه‌های مزمن، برونشیت و تنگی‌نفس توصیه می‌کنند. برای استفاده از این حمام کافی است نصف فنجان عصاره آویشن را درون وان ریخته و به مدت 15 دقیقه درون وان دراز بکشید. باید مراقب بود که پس از این حمام کودک را به دقت در محیطی گرم و با لباسی مناسب قرار داد تا سرما نخورد.

 منبع-مجله سیب سبز