رئيس موسسه واكسن و سرم‌سازي‌سازي رازي كشور گفت: بر خلاف اظهارات عنوان شده مواد تشكيل‌دهنده واكسن سرخك (ثلاث) از علل بروز “اتيسم” نمي‌باشد.
” اتيسم ” ( در خود درماندگي ) نوعي اختلال رشدي عصبي مغزي است كه با رفتارهاي ارتباط كلامي غيرطبيعي مشخص مي‌شود، ازعلائم شايع اين بيماري مشكلات گفتاري و گفتن كلمات و جملات تكراري، منزوي شدن از جمع ، خنده و گريه‌هاي بي‌دليل، لذت از تاب و چرخيدن مي‌باشد.

بنابر آخرين‌آمار منتشر شد از سوي سايت ‪American Acadamik Of Pediatrics‬ از هر ‪ ۱۵۰‬نفر در دنيا يك نفر به “اتيسم” مبتلا مي‌شود، كه اين بيماري در شهرهاي صنعتي و در بين پسران سه تا چهار برابر شايع‌تر است.

دلايل بروز اين بيماري هنوز مشخص نيست اما فرضيه‌ها بر اين است كه ژنتيك، آلودگي هوا، زندگي صنعتي و مواد افزودني در غذاها زمينه بيماري را در ژن تحريك و باعث بروز آن مي‌شود.

دكتر”عبدالحسين دليمي” روز چهارشنبه در حاشيه‌آخرين روزازهمايش خودكفائي توليد واكسن توسط كشورهاي اسلامي كه در هتل عباسي اصفهان در جريان است در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: واكسن سرخك مورد مصرف در ايران از همان تركيباتي برخوردار است كه در سراسر جهان از آن استفاده مي‌شود، تاكنون در اين موضوع به اين مهمي شك و شبهه‌اي به وجود نيامده است.

وي گفت: اين بيماري به دليل ناشناخته بودن جزو بيماري‌هاي سندرومي است و تا زماني كه علت آن مشخص نشود، به سختي مي‌توان راه درمان و واكسن آن را توليد كرد.

اين مقام مسئول كه رياست چهارمين همايش خودكفائي توليد واكسن توسط بانك اسلامي را عهده دار است، افزود: در اين همايش چهار روزه ‪ ۱۶‬طرح از كشورهاي مختلف اسلامي جهت تصويب با موضوعات آندرومهاي آموزشي ، توليد واكسن‌ها و راه‌اندازي آزمايشگاه رفرانس ارائه شده است.

دليمي گفت: انتظار مي‌رود، طرح‌هاي ارايه شده ايران كه طرح واكسن پنج‌گانه (ديفتري، كزار، سيه سرفه، هپاتيت ‪ ( HIP، B‬و راه‌اندازي آزمايشگاه رفرانس براي سل دامي مي‌باشد جهت توليد و اجرا بيشترين راي را بدست آورد.

وي با بيان اين كه ايران در زمينه توليد كيت‌هاي تشخيصي،آنتي سرم‌هاي مار و عقرب گزديدگي و توليد واكسن‌هاي دامي و انساني‌در بين كشورهاي اسلامي مقام اول را دارا مي‌باشد، افزود: اميدواريم در آينده‌اي نزديك شرايط توليد واكسن انساني مننژيت و ‪ ، HIP‬و دامي در ارتباط با واكسن طيور “گام برو” (‪ (GAM BORO‬در داخل فراهم شود.

اختتاميه و نتيجه نهائي اين همايش عصر امروز با تدوين بيانيه‌اي در هتل عباسي اصفهان برگزار مي‌شود.