tips-to-stick-to-your-weight-loss-goals

انسانها  این واقعیت را نمی پذیرند که چاقی با بیماری ایرتباط دارد و بخود می بالند که چاق هستند . خوردن مواد غذایی نا مناسب و بیشتر فست فود مد شده است که همین فست فودها فاکتور اصلی چاقی هستند. چاق ها باید خود را لاغر کنند یعنی مجبورند می دانید چرا؟ 18 علت دارد که اکنون میخوانیم

 

این روزها درزندگی بی تحرک ما که پر از رژیم های ناسالم و انواع فست فودها و غذاهای چرب و خیلی شیرین است، اینگونه معمول شده که چند کیلو اضافه وزن آنقدرها هم خطرناک نیست و ما آن را عاملی برای تهدید سلامتی نمی دانیم. براساس بررسی انجام گرفته به وسیله انجمن دیابت آمریکا (ADA) مردم آمریکا از حمله کوسه ها و گزش مارها بیشتر از دیابت می ترسند. این در حالی است که هر ساله در آمریکا 230 هزار نفر بر اثر دیابت جانشان را از دست می دهند و این تعداد در مورد کوسه ها و مارها بین 5 تا 10 مورد است.

مردم چاقتی و بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 را چندان جدی نمی گیرند، چون به درستی نمی دانند که چه عواقبی می تواند در انتظارشان باشد. جاقی می تواند 20 سال از عمر شما را کم کندو سال هایی که زنده هستید را با درد همراه کند، آن را ناسالمتر کرده و از میزان انرژی و فعالیت شما بکاهد. حتی کسانی که وزن مناسبی دارند ولی میزان تجمع چربی در بدنشان بالاست در معرض خطر ابتلا به بیماری های گوناگون چون بیماری قلبی هستند که به پرفشاری خون، کلسترول بالا و مقاومت به انسولین بستگی دارد.

به عبارت دیگر، تجمع چربی در بدن مشکل ساز می شود. به خاطر داشته باشید که کاهش وزن درست و علمی می تواند خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد یا خطر آنها را از بین ببرد. در اینجا دلایلی جدید و متفاوت از آنچه پیش تر خوانده اید، آورده ایم که بر ضرورت کاهش میزان تجمع چربی در بدن تاکید می کند:

1- چربی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

کنترل چاقی یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل ابتلا به سرطان است؛ ولی بسیاری آن را نمی دانند. با وجودی که چاقی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؛ ولی بنا بر پژوهش انجام شده به وسیله دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس تنها 54 درصد از زنان آمریکایی از این واقعیت باخبر بوده اند. حتی تعداد کمتری از زنان می دانند که چاقی خطر ابتلا به سرطان آندومتر را همبالا می برد.

چربی بدن استروژن می سازد و این هورمون سرطان های سینه و آندومتر را تقویت می کند. پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا دریافته اند که لپتین هورمون مربوط به افزایش وزنهم باعث تکثیر سلول های سالم سینه می شوند و هم سلول های سرطانی آن. کاهش وزن از میزان احتمال دچار شدن به سرطان سینه و آندومتر و سرطان رکتوم (انتهای روده) می کاهد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی دریافته اند افرادی که به سندرم متابولیک دچار می شوند، 67 درصد بیش از افراد سالم در معرض خطر ابتلا به سرطان رکتوم هستند. سندرم متابولیک وضعیتی است که فرد در آن هم دارای فشار خون بالا می شود و هم دیابت پیدا می کند و هم کلسترول خونش بالا می رود.

2- چربی اضافی در بدن درمان سرطان را مشکل تر می کند

زنانیکه چاقت هستند احتمال مشکلات و گرفتاری های بعدی آنها پس از عمل جراحی برداشتن سینه بیشتر است و این میزان در زنانی که BMI (شاخص توده بدنی) آنها از 40 بیشتر است، 100 درصد است. همچنین زنان چاق نسبت به زنان بدون اضافه وزن از درمان های پیش از عم لمانند شیمی درمانی کمتری سود می برند چرا که پزشکان به خاطر ترس از مسمومیت دارویی دوزی کمتر از نیاز آنها را برای زنان چاق تجویز می کنند. احتمال اینکه افراد چاق بر اثر سرطان فوت کنند از افراد با وزن متناسب بیشتر است.

3- چربی ها به قلب فشار می آورد

هر قدر چاق تر باشید، احتمال ابتلا به سکته قلبی بیشتر شده و زودتر به این عارضه مبتلا می شوید. کسانی که بسیار چاق هستند، 12 سال زودتر از کسانی که اضافه وزن ندارند، به سکته قلبی دچار می شوند. یکی از علت های این حالت هم این است که افراد چاق بیشتر عوامل خطرساز بیماری های قلبی را پیدا می کنند! مانند پرفشاری خون، دیابت و کلسترول بالا، ولی گذشته از اینها چاقی به خودی خود یک عامل خطرساز است.

4- چاقی ورزش را سخت می کند

زنانی که چاق هستند تمایل کمتری به ورزش دارند؛ چون هنگام ورزش کردن بدنشان درد می گیرد و از ناحیه زانو و کمر مشکل پیدا می کنند. آنها می ترسندکه هنگام ورزش صدمه ببینند، به همین دلیل نتیجه می گیرند که برای ورزش خیلی چاق هستند. اگر شما هم همین مشکل را دارید یا حتی از ورزش کردن در جمع خجالت می کشید، می توانید فیلم های حرکات ورزشی را تهیه کرده و در خانه تمرین کنید. آهسته و به نرمی شروع کنید. از خودتان انتظار معقول داشته باشید و نخواهید که یک شبه لاغر شوید یا بتوانید حرکات سخت و دشوار را انجام دهید.

5- چربی اضافی برای مغز ضرر دارد

پژوهشی نشان داده کسانی که در سنین 40 تا 45 سالگی بازوانی چاق دارند، 59 درصد بیش از کسانی که اندامی متناسب دارند، در معرض خطر ابتلا به دمانس هستند. تحقیقی دیگر ثابت کردکسانی که در میانسالی شکم چاقی دارند، 21.5 درصد بیش از آنهایی که چاقی شکمی ندارند، در معرض خطر ابتلا به دمانس هستند. به عقیده پژوهشگران، چاقی شکمی از همه انواع چاقی خطرناکتر است. چاقی شکمی باعث ترشح هورمون هایی خاص می شود و به همراه خودش عوامل التهابی را فعال می کند.

6- چاقی بر خلق و خو اثر منفی دارد

آیا چاقی باعث افسردگی می شود یا افسردگی چاقی می آورد؟ هر کدام کحه درست باشد بین این دو مقوله ارتباط وجود دارد. براساس بررسی های انجام شده روی 4641 زن بین 40 و 65 سال، تنها 6.5 درصد از آنهایی که BMI متعادل داشتند، به افسردگی مبتلا بودند؛ ولی 25.9 درصد از آنهایی که BMI آنها بیش از 35 بود افسرده بودند، بنابراین یافته های پژوهشی دیگر که روینه هزار آمریکایی انجام شده، افزایش 25 درصدی خطر ابتلا به اختلالات خلقی و اضطرابی در بین افراد چاق مشاهده شده است. چاقی می تواند به افسردگی منجر شود، چرا که فعالیت های فیزیکی فرد محدود می شود و وی تصوری منفی از خودش پیدا می کند.

7- چربی اضافی بدن بر مفاصل فشار وارد می کند

بنا بر یافته های یک پژوهش تعداد موارد ابتلا به آرتریت که به خاطر چاقی بدتر شده است، در سال های 1971 تا 2002 بین 3 تا 18 درصد افزایش یافته است. اضافه وزن بر مفاصل فشار اضافی تحمیل می کند؛ ولی دیگر فاکتورهای متابولیک که به چربی بدن مربوط است و التهاب را باعث می شود نیز به آسیب مفاصل می انجامد. مطالعات نشان داده که کاهش وزن سبک به همراه ورزش، حتی پیاده روی در 5 روز از هفته، می تواند علایم آرتریت را تسکین دهد.

8- اضافه وزن به مثانه فشار وارد می کند

بنا بر یافته های پژوهش انجام شده به وسیله انستیتوی ملی اختلالات لگنی، زنان چاق دو برابر بیش از زنانی که وزن مناسب دارند، به اختلالات کف لگن از جمله بی اختیاری ادرار مبتلا می شوند. افتادگی مثانه و بی اختیاری مدفوع نیز از جمله این اختلالات است. از دست دادن 5 تا 10 درصد از وزن بدن فشار بر مثانه را کاهش می دهد. پرهیز از نوشیدن کافئین که باعث افزایش ادرار می شود، نیز به این بیماران کمک می کند. پژوهشگران سوئدی در سال 2006 اعلام کردند که چاقی به خودی خود احتمال ابتلا به CRF (یک اختلال برگشت ناپذیر کلیوی) را سه برابر میکند و خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را نیز بالا می برد.

9- چاقی بر رابطه جنسی تاثیر منفی می گذارد

هر قدر زنی بیشتر اضافه وزن داشته باشد، احتمال اینکه در برقراری رابطه جنسی مشکل داشته باشد، بیشتر می شود و یکی از مهمترین علل آن داشتن تصور بدنی منفی از خود است. کاهش 10 درصد از وزن بدن این مشکلات را کاهش می دهد.

10- چاقی حضور فرد در بیمارستان را با مشکل روبرو می کند

در بررسی انجام شده در سال 2008، تنها 10 درصد از بیمارستان هایی که بخش اورژانس داشتند، دارای دستگاه های CT اسکن مخصوص افراد خیلی چاق بودند و تعداد آن دسته از دستگاه های MRI که توانایی پذیرش افراد خیلی چاق را داشت، از این مقدار هم کمتر بود. تعداد ویلچرها، بازوبندهای فشارسنج و لباس های بیمارستانی که مناسب افراد خیلی چاق باشد زیاد نیست.

11- چاقی بر کیفیت خدمات پزشکی اثر می گذارد

بعضی پزشکان تصور خوبی از شخصیت بیماران چاق ندارند. نتایج پژوهشی که روی 2500 زن چاق انجام شد، نشان داد که 69 درصد از آنان گفتندکه پزشکان نسبت به آنها پیش داوری کرده و آنطور که باید به آنها توجه نکرده اند. بنا بر اعلام مرکز سیاست های غذای دانشگاه یل در آمریکا پزشکان وقت کمتری برای بیماران چاق صرف می کنند و در انجام تست های پیشگیری و غربالگری برای آنها بی میل هستند.

12- چاقی بر توان باروری اثر منفی می گذارد

به گفته جامعه دانش باروری آمریکا، چاقی مسئول 6 درصد از موارد ناباروری در زنان است. چربی فراوان، ترشح استروژن بالا را سبب می شود که می تواند تخمک گذاری را سرکوب کند. در یک مطالعه نشان داده شد که در زنان BMI (شاخص توده بدنی) بیش از 29 از امکان بارداری کاسته شده و به ازای هر واحد افزایش BMI میزان شانس بارداری 45 درصد کاهش می یابد.

13- چاقی بارداری را پرخطر میکند

امکان بروز دیابت حاملگی، مسمومیت حاملگی و زایمان سزارین در زنان چاق بیشتر است که همه اینها برای مادر و نوزاد خطرناک است. محققان بریتانیایی می گویند که احتمال سقط جنین در زنان باردار چاق 67 درصد بیشتر از زنانی است که وزن متعادلدارند.

14- چاقی بر سلامت نوزاد شما اثر می گذارد

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه هیوستون در تگزاس دریافته اند که چاقی علت بروز 7 نقص جنینی است که از جمله آنها عبارت است از: اسپینابیفیدا (نقص لوله عصبی)، نارسایی های قلبی و دست و پاهای کوتاه. در این پژوهش 15 هزار مادر بررسی شدند که بیش از 10 هزار نفر از آنها نوزادانی با نقص های جنینی به دنیا آورده بودند.

15- چاقی درمان آسم را دشوار می کند

مطالعه ای انجام گرفته در موسسه ملی سلامت در دنور آمریکا نشان داده که یکی از داروهای کلیدی درمان آسم که برای کنترل ویز به کار می رود، در افراد چاق 40 درصدکمتر پاسخگو است.

16- چاقی شما را در شب از خواب بیدار می کند

چاقی یکی از عوامل خطرساز ابتلا به آپنه تنفسی در خواب است. چربی اضافی روی قفسه سینه و گردن می تواند راه های هوا را تنگ و فعالیت آنها را محدود کند و برعملکرد ریه تاثیر بگذارد. این مسئله باعث می شود که شما در شب چندین بار بیدار شوید تا بتوانید تنفس کنید. آپنه در خواب افزون بر اینکه باعث خستگی در روز بعد می شود، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را هم بالا می برد.

17- چاقی برای استخدام شما مشکل ساز می شود

با توجه به نتایج یک بررسی در سال 2008، امکان استخدام افراد چاق در مشاغل مختلف کمتر بوده است. یک مطالعه در سال 2007 روی بیش از 2800 نفر در آمریکا هم نشان داد که بزرگسالان چاق 12 درصد بیش از افراد عادی از تبعیض های استخدامی شکایت داشتند و این رقم در افراد خیلی چاق 37 درصد بیشتر بود.

18- چاق ها باید بیشتر پول خرج کنند

وقتی افراد چاق بیمار می شوند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند و همچنین باید برای مراقبت های سلامتی، بیشتر خرج کنند. برای مثال، پژوهش انجام گرفته در دانشگاه شیکاگو نشان می دهد که بین سال های 2001 و 2007 مخارج صرف شده برای داروهای درمان دیابت نوع 2 در آمریکا دو برابر شده است چرا که داروهای جدید گران تر بوده؛ ولی موثرتر نبوده اند.

به گفته محققان، بعضی بیماران تنها با تغییر سبک زندگی شان از جمله کاهش وزن، ورزش و رعایت رژیم غذایی درست، دیابت شان را کنترل می کنند. کاهش وزنی که به صورت علمی با ورزش و رژیم غذایی درست انجام شود، از هزینه های شما برای درمان دیابت نوع 2 می کاهد. پس، اگر نتوانید وزن خود را پایین بیاورید، باید برای داروهای بیشتری پول بپردازید.

منبع-مجله دنیای زنان