baby_spitting_up_0

عارضه رفلاکس در کودکان با چه نشانه هایی قابل تشخیص خواهد بود استفراغ های مکرر و برگرداندن محتویات معده توسط کودک از نشانه های این بیماری به شمار میرود نوزادان و شیرخواران مبتلا به رفلاکس معده از چه روش های درمانی می توانند کمک بگیرند توصیه های مختلف پزشکی در این باره را با هم مرور خواهیم کرد

تشخیص بازگشت یا رفلکس اسید معده در کودکان برای پدر و مادر کار دشواری نیست. کودکان به طور معمول از این وضعیت شاکی بوده به این دلیل که متحمل ناراحتی بسیاری در طول این مرحله می‌شوند. در این مقاله علائم و علل شایع بودن برگشت اسید در کودکان و راه‌کارهایی جهت جلوگیری از تکرار آن توضیح داده خواهد شد.
مادران ممکن است به خوبی از اصطلاح «بازگشت اسید» آگاهی داشته باشند. در کودکان، بازگشت اسید یک مشکل شایع به حساب می‌آید. در اغلب اوقات، ممکن است متوجه شده باشید که نوزادان تمام محتوای معده‌ی خود را به مری و دهان برمی‌گردانند. استفراغ محتویات معده به بیرون نیز یک پدیده معمول مشاهده شده در کودکان است. ما این وضعیت را به عنوان تمایل درونی و ذاتی نوزادان و کودکان به بازگرداندن محتوای مواد غذایی خورده شده، در نظر می‌گیریم. با این حال این امر درست نیست. چیزی که ما ممکن است به عنوان گرایش و یا تمایل نسبت دهیم، امکان دارد نشانه‌ای از یک مشکل نهفته در خصوص سلامت کودک باشد. چنانچه این عارضه در مراحل نوزادی خود نادیده گرفته شود، ممکن است وخیم‌تر شده و به بیماری رفلکس معده به مری (GERD) پیشرفت نماید.
علائم بازگشت اسید
• پس از آنکه کودک شما غذای خود را تمام کرد، ممکن است تمام آنچه را که خورده است استفراغ نماید. از این طریق، می‌توانید متوجه شوید که کودکتان از بازگشت اسید رنج می‌برد.
• نشانه‌ی دیگری که می‌توان از طریق آن پی برد که کودک دچار بازگشت اسید معده شده است، تحمل درد در نزدیکی استخوان جناغ سینه و یا درد در قفسه‌ی سینه پس از استفراغ است.
• کودک شما ممکن است از احساس نفخ مداوم شاکی باشد. او ممکن است احساس سیری داشته و از مسائل مربوط به گاز معده و اسیدیته رنج ببرد.
• گاهی اوقات، کودکان ممکن است از اعتراف به گرسنگی خود امتناع کنند. آنها به طور کلی گرسنگی را نادیده گرفته و از خوردن غذا حتی در طول زمان صرف وعده‌ی غذایی خودداری می‌کنند. این امر ممکن است به دلیل ترس آنها از تحمل دردی باشد که به هنگام حملات بازگشت اسید تجربه می‌کنند.
• چنانچه مشاهده کردید، الگوی خواب کودکتان برهم خورده است و یا اگر کودکتان به قدر کافی به خواب نمی‌رود، دلیل اصلی آن می‌تواند بازگشت اسید معده باشد. بازگشت اسید چنانچه در شب رخ دهد، می‌تواند خواب کودک شما را دچار اختلال سازد به این دلیل که احساس ناراحتی همراه با درد خواهد داشت.
• رفلکس اسید همچنین می‌تواند به سمت ناتوانی کودک در بلع درست کشیده شود. کودک ممکن است فکر کند غذا در گلویش گیر می‌کند.
• اگر مشاهده کرده‌اید که کودکتان بیش از حد خموده و شل و ول است و تصور می‌کنید به خاطر کارهای محول شده به او این گونه خود را تنبل نشان می‌دهد، بهتر است در فکر خود تجدید نظر کنید. کودکانی که دچار بازگشت اسید می‌شوند، حالت خمیده به خود گرفته و آب از دهانشان جاری می‌گردد.
• تحقیقات نشان می‌دهند که دوره‌های پیش آمدن بازگشت اسید هنگامی که به طور متناوب اتفاق افتند، می‌تواند منجر به آسم و برونشیت شود.
علل رفلکس اسید
بازگشت مکرر اسید معده در کودکان، به دلیل بسته نشدن محکم ساختار عضلانی به نام اسفنکتر تحتانی مری است که در بین مری و معده آنها قرار دارد. به گونه‌ای که اسفنکتر در عوض بسته شدن، کمی بالا می‌ماند. هنگامی که اسفنکتر به خوبی بسته نشود، نمی‌تواند محتوای غذایی و اسید را در جای خود نگاه داشته و به عبارت دیگر تغییری در دستگاه گوارش به همراه دارد که غذا و محتوای غذایی را از معده به مری بالا می‌آورد. این به نوبه خود می‌تواند موجب استفراغ، و تحت تأثیر قرار دادن رویکرد کودک به خوردن غذا به طور منظم در وعده‌های غذایی شود.
گزینه‌های درمانی
• مواد غذایی خاصی وجود دارند که ممکن است سیستم گوارشی کودک را تحریک کرده و موجب بازگشت اسید معده شوند. مواد غذایی که در طول بازگشت اسید معده بایستی از خوردن آنها خودداری کرد، غذاهای سرخ کردنی است که دارای محتوای روغن بالایی هستند، و از خوردن غذاهای چاق کننده در حد زیاد مانند سیب زمینی بایستی خودداری شود. شکلات نیز ممکن است موجب بازگشت اسید معده گردد. با این حال کودکتان را از خوردن شکلات منع نکنید، در عوض حواستان باشد که بیش از حد از آن نخورد. از خوردن مرکبات و آب آنها بایستی حذر کرد به این دلیل که وضعیت را بدتر کرده و موجب افزایش بازگشت اسید معده می‌شوند. مواد غذایی ناسالم یا هله هوله‌هایی مانند، پیتزا، مربا و ژله به قدر کافی وسوسه برانگیزند که کودک شما را فریب دهند، با این حال، این امر به آن بستگی دارد که چگونه کودک خود را به سمت یک زندگی بدون درد و برخورداری از سلامتی سوق داده و اغوا نمایید.
• برای فرزند خود یک جدول و برنامه‌ی زمانی قرار داده به گونه‌ای که بتواند وعده‌های غذایی خود را به موقع صرف کند. صرف وعده‌ی غذایی حداقل 3 ساعت پیش از خواب یک ضرورت است. این امر به دستگاه گوارش زمان کافی جهت هضم محتویات معده را خواهد داد. اگر امکان دارد این تغییرات را برای خود نیز اعمال کنید، تا بدین ترتیب کودک شما احساس نادیده گرفته شدن و رها شدگی نکند.
• به کودک خود کمک کنید درک کند چه مقدار غذا خوردن مناسب است. اگر هرچند وقت یک بار در خوردن زیاده روی کرد، به او خرده نگیرید. با این حال اگر این کار عادت او شده باشد، و کودکتان در حال چاق شدن باشد، بهتر است که جلوی او را در زمان مناسب بگیرید.
• اطمینان حاصل کنید که عادات غذایی سالمی در کودک‌تان پرورش یابد. به او بیاموزید که لازم است غذای خود را به طور پیوسته بجود و بلعیدن آن بدون جویدن درست ممکن است در هضم غذا اشکال ایجاد کند. از او بخواهید زمان کافی برای صرف غذای خود بگذارد.
مواردی که اشاره شد، روشهایی بودند که بایستی به جهت ایجاد تغییر در سلامت کودک خود اتخاذ کنید. بازگشت اسید در کودکان مشکل خیلی جدی و خطرناکی نیست که نتوانید با آن مقابله کنید؛ با این حال در صورت نادیده گرفتن آن در مراحل ابتدایی، این پتانسیل را دارد که به یک مشکل جدی تبدیل شود.