img16082643

طی مصاحبه تلویزیونی با وزیربهداشت وضعیت بهداشت کشور مورد بررسی قرار گرفت تسهیلات رفاهی کارمندان وزارت بهداشت ، ارتقای کیفیت معیشت و وضعیت زندگی کارمندان بهداشت ،کاهش آلام و دردهای مردم  به ویژه مناطق محروم و مرزی وضعیت بهداشت زندان ها و بسیاری موارد دیگر مورد بررسی قرار گرفت.

روابط میان اعضای دولت، حق و حقوق کارمندان وزارت بهداشت، بیمه زندانیان، مطالبات و همچنین بدهی‌های وزارت بهداشت و …از جمله مباحثی بود که وزیر بهداشت در برنامه تلویزیونی نگاه یک به آنها پرداخت و به سوالات پاسخ داد.

، دکتر سید حسن هاشمی در خصوص روابط اعضای هیات دولت، گفت: حداقل هفته‌ای هشت ساعت از نزدیک با اعضای دولت در تماس هستیم بگونه ای که روزهای یکشنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ و چهارشنبه صبح از ساعت هشت تا ۱۲ جلسات هیات وزیران به ریاست رییس جمهور و حضور همه وزرا و معاونین ایشان برگزار می‌شود.

وی افزود: هر وزیر ابتدا به حوزه خود و بعد به کل تشکیلات دولت توجه دارد و گاهی اوقات ممکن است مجادله هم شکل گیرد. البته بحث هایی که انجام می شود، کارشناسی است و روابط اعضای هیات دولت با همدیگر صمیمانه، دوستانه و توام با احترام است زیرا همه با همدیگر هم درد هستند.

وزیر بهداشت گفت: عمده ترین روابط اعضای هیات دولت با سازمان برنامه و بودجه، خزانه و مجلس شورای اسلامی و واحدهای اجرایی مختلف است و فضای بسیار خوب و مهربانانه ای وجود دارد و تمام اعضا به همدیگر عادت کرده اند و رییس جمهور نیز صلابت ویژه ای دارد.

از پدر دولت تا شرایط سخت حکومت‌داری

هاشمی از رییس جمهور به عنوان پدر دولت یاد کرد و گفت: دکتر روحانی همه وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را به یک چشم نگاه می کند، اگرچه که اولویت های دولت برای ایشان کاملا مشخص است و برنامه های دولت را کاملا به صورت سیستماتیک به پیش می برد، اما ایشان سخت‌گیر است و با کسی شوخی ندارد و دکتر جهانگیری نیز نقش ویژه ای در اداره دولت، پیشبرد امور مربوط به دولت و تدوین آیین نامه‌ها و لوایح دارد.

وزیر بهداشت، فضای هیات وزیران را دوستانه و منطقی عنوان کرد و افزود: در هیات دولت، رییس و مرئوسی وجود ندارد و همه با هم دوست و همکار هستیم و یک هدف واحد یعنی عزت و آسایش مردم ایران را داریم، اما حکومت‌داری و کار اجرایی سخت و دشوار است و اگر در شرایطی باشد که ما با آن مواجه شدیم مانند تحریم‌ها، منابع خزانه و توقعاتی که بعد از انتخابات به وجود آمده بود، کار کردن دشوارتر است.

هاشمی گفت: وقتی اضطراب وجود داشته باشد، بیماری‌هایی ظاهر می شود و من شاهدم که در جلسات هیات دولت زحمات زیادی را می کشند و گرفتاری های جسمی برای آنها پیش می آید، اما باید به مجموعه دولت روحیه بدهند و امور را به پیش برند و همه ما آمده ایم تا در شرایط سخت و دشوار کار کنیم در غیر اینصورت نیازی به آمدن ما در دولت نبود.

در حق درمان کارمندان وزارت بهداشت کوتاهی شده است

وزیر بهداشت در خصوص تسهیلات رفاهی فراهم شده برای کارمندان وزارت بهداشت و شرایط آنها، خاطرنشان کرد: شرایط کل کارمندان دولت ایده آل نیست و وزارت بهداشت نیز از این رویه مستثنی نیست، البته می توان گفت که وزارت بهداشت از نظر تسهیلات رفاهی کارمندان، جزو دستگاه های فقیر است و شاید یکی از دلایل این بوده که اکثر وزرا و مدیران پزشکانی بوده ایم که زندگی ما در سطحی قرار داشته که شاید متوجه مشکلات پرسنل نشده بودیم. ما در هیچ جای کشور کمترین امکانات خدماتی را نداریم.

دکتر هاشمی در ادامه افزود: اگر من یک مهمان خارجی داشته باشم باید از سایر همکارانم در دولت بخواهم که فضایی را در اختیار ما قرار دهند و در حوزه درمان در حق کارمندان وزارت بهداشت کوتاهی شده و آنها همان دفترچه را دارند که همه مردم در اختیار دارند و مانند بسیاری از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، بیمه تکمیلی نداریم و آنها در مراجعه به مراکز درمانی، یکسان دیده می‌شوند.

رتبه دوازدهم دریافتی کارمندان وزارت بهداشت

وزیر بهداشت که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: از نظر دریافتی حقوق کارمندان، رتبه ما در بین دستگاه های دولتی دوازدهم است و نمی‌توانم ادعا کنم که اقدامات قابل توجهی انجام شده، البته دانشگاه های علوم پزشکی به فراخور اعتباراتی که از درآمدهای اختصاصی دارند، کمک‌هایی به پرسنل خود کرده‌اند، اما مقدار آن کافی نیست و در تلاشیم تا وضعیت معیشت کارمندان بهبود یابد، البته شرایط اقتصادی دولت را درک می کنیم و سختگیری‌های دستگاه‌های نظارتی و مجلس را می‌پذیریم، اما در مقایسه با سایر دستگاه‌های اجرایی، کمترین امکانات رفاهی را در اختیار داریم.

هاشمی با بیان اینکه در قبال بودجه‌ای که در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌دهند، انتظار اقدام در حوزه‌های مختلف دارند، افزود: نمی‌توانیم از بودجه‌های عمومی، امکانات رفاهی برای همکاران خودمان ایجاد کنیم و محل هزینه اعتبارات به صورت دقیق مشخص شده است. به عنوان نمونه مجلس مشخص کرده که یک درصد مالیات بر ارزش افزوده را باید در روستاها و حوزه بهداشت هزینه کنیم و نمی‌توانیم فردی را استخدام، خانه بهداشتی را تعمیر و خودرویی خریداری کنیم.

وزیر بهداشت کمک دولت و مجلس برای ارتقای کیفیت معیشت و وضعیت زندگی کارمندان وزارت بهداشت را ضروری دانست و گفت: بخش عمده‌ای از وزارت علوم یعنی آموزش عالی در گذشته جدا و به وزارت بهداشت ملحق شد و باید ۳۰ درصد از فضای دانشگاه‌هایش نیز در اختیار وزارت بهداشت قرار می گرفت، اما متاسفانه محل‌هایی را در اختیار وزارت بهداشت قرار دادند که زیاد مفید نبود و این وزارتخانه از اول از نظر امکانات رفاهی و زیرساخت‌ها خوب متولد نشد.

هاشمی ضمن تاکید بر رضایت کارمندان از وضعیت حقوق خود، دلیل رضایت آنها را احساس مسئولیت نسبت به مردم و حرفه دانست و گفت: کارمندان وزارت بهداشت افتخار می کنند که در این لباس برای دولت و در جهت کاهش آلام و دردهای مردم تلاش می کنند و تا بحال هیچ اعتراضی از سوی آنها ندیده و نشنیده‌ام و آن را به حساب نجابت و شرافت آنها می‌گذارم و شاید با سکوت خود قصد فهماندن این نکته را به ما دارند که بیشتر به فکر آنها باشیم و تلاش‌های خود را مضاعف کنیم.

وضع بهداشت و درمان خوب است اما عالی نیست

وزیر بهداشت در خصوص ارزیابی خود از عملکرد وزارت بهداشت و چگونگی شرایط بهداشت و درمان در کشور، گفت: وضعیت بهداشت و درمان کشور خوب است، اما عالی نیست و با نقطه مطلوب و مورد انتظار هنوز فاصله داریم و علیرغم اینکه سال گذشته سال بسیار سختی از نظر اقتصادی برای دولت بود، اما طرح تحول سلامت ادامه پیدا کرد و با وجود سختی‌های فراوان پروژه‌هایی مانند ساخت ۶ هزار و ۵۰۰ مطب پزشک در قالب کلینیک های ویژه، ۳۵۰ بلوک زایمانی، ۲۰۰۰ تخت زایمان طبیعی و مراکز جامع خدمات سرطان را در دست ساخت و اجرا داریم.

هاشمی با اشاره به راه‌اندازی خانه‌ها، پایگاه‌ها و مراکز بهداشتی مورد نیاز در کشور در دولت یازدهم، اضافه کرد: بالغ بر ۲هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت و ۵۰۰۰ پایگاه بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت ساخته و تحویل داده شد.

میزان رضایت مردم از خدمات سلامت

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت نظر مردم در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی، گفت: در آخرین نظرسنجی که توسط وزارت کشور انجام شده، درصد رضایتمندی سلامت در نگاه مردم حتی از امنیت هم بیشتر بود، در حالی که در سال‌های گذشته مردم بیشترین شکایات را بعد از شهرداری‌ها از وزارت بهداشت داشتند که این نشان دهنده بزرگواری مردم و تلاش همکاران ما در سراسر کشور است.

هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: همکاران ما در سراسر کشور در عمل یک کار جهادی را انجام می‌دهند و مراکز درمانی وزارت بهداشت در سراسر کشور به کارگاه تبدیل شده و امکان ندارد که در بیمارستانی حضور پیدا کنید و در آن مشغول ساخت و ساز نباشند و تاثیرات طرح تحول سلامت در همه شهرها و بخش‌های کوچک و بزرگ کشور را می توان دید.

وزیر بهداشت با اشاره به انجام ۵۷۰ پروژه عمرانی در استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: چنین حجم فعالیت در سراسر کشور به ویژه مناطق محروم و مرزی نشان می‌دهد که همکاران ما طرح تحول سلامت را با عشق و علاقه اجرا می‌کنند و کار دستوری، اداری و دولتی نیست و از صبوری آنها تقدیر می کنم، زیرا به دلیل مطالباتی که داشتیم، معوقات طولانی مدتی داریم و تا امروز صدای اعتراض هیچ یک از همکاران ما بلند نشده و کمتر جلسه‌ای در دولت بوده که من درباره این مسائل و مشکلات صحبت نکرده باشم.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود امکانات بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و مرزی کشور، گفت: در طول عمر انقلاب اسلامی وزرا و مجلس‌های مختلف زحمات زیادی را در حوزه سلامت کشیده‌اند، البته افرادی که سابقه کار ۲۵ یا ۳۰ ساله دارند معتقدند که تغییراتی که در سه سال گذشته انجام شده به اندازه چندین دهه است و ما آن را احساس نمی کنیم زیرا در محیط نبوده ایم.

توزیع ۱۰۰۰۰ پزشک و متخصص در سراسر کشور

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در مناطق محروم هیچ مرکزی وجود ندارد که پزشک نداشته باشد و در استان سیستان و بلوچستان که جزو مناطق سخت از نظر پهناوری و اقلیمی به حساب می‌آید، هیچ مرکز بهداشتی و درمانی بدون پزشک نیست و در ابتدای اجرای طرح تحول سلامت فقط ۴۵ درصد از این مراکز در استان سیستان و بلوچستان دارای پزشک بودند یا در منطقه سیرجان که اخیرا به آنجا سفر کرده بودم ۱۲۵ پزشک حضور داشتند.

هاشمی تصریح کرد: درست است که ۶۰۰۰ متخصص را در کشور توزیع کرده‌ایم، اما تعدادی از همکاران ما مطب خود را تعطیل کرده و به بخش دولتی آمده‌اند و حضور متخصصان در بخش دولتی ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده و به طور کلی توانسته‌ایم ۱۰هزار پزشک و متخصص را در کشور توزیع کنیم.

بنابر اعلام وبدا، هاشمی افزود: حتی در استان پهناور سیستان و بلوچستان که از نظر ویژگی آب و هوایی شرایط سختی دارد همه مراکز بهداشتی درمانی دارای پزشک هستند .

وزیر بهداشت با اشاره به توزیع ۶۰۰۰ متخصص در کشور گفت: تعدادی از همکاران ما مطب‌های خود را تعطیل کرده‌اند و به مناطق محروم آمده اند. به عنوان مثال در حال حاضر در منطقه سیرجان ۱۲۵ پزشک یا طبیب عمومی کار می‌کنند .

هاشمی با بیان این که ۴۵ درصد ظرفیت پزشکان متخصص به دلیل حضورشان در بخش دولتی افزایش پیدا کرده است، گفت: در واقع توانسته‌ایم ۱۰هزار پزشک و متخصص را توزیع کنیم .

وزیربهداشت در خصوص حداقل سرانه بهداشت و درمان در مناطق محروم گفت: بدون اغراق باید بگویم که ما به ۲۱ میلیون روستایی خدمات پایه بهداشتی ارایه می دهیم و البته خیلی وقت است که این اتفاق افتاده و مربوط به این دولت هم نیست. البته اشکالاتی نیز وجود داشت که ما برطرف کردیم. به عنوان مثال حدود ۳۰۰۰ خانه بهداشت نیاز داریم که حدود ۲۵۰۰ خانه بهداشت را راه‌اندازی کردیم و ان‌شالله تا پایان این دوره همه خانه‌های بهداشت مورد نیاز را تکمیل خواهیم کرد.

توزیع مکمل‌های رایگان و پیشگیری از پوسیدگی دندان

وی افزود: همچنین مکمل‌های دارویی و غذایی برای نوزادان، مادران باردار و کودکان سن دبستان توزیع شده و اقداماتی نیز برای پیشگیری از پوسیدگی دندا ن صورت گرفته است.

بهورز اساس کار پیشگیری است

وزیر بهداشت با بیان این که بهورزان اساس کار ما در پیشگیری هستند، گفت: ۳۰ سال است که برای پوشش خدمات بهداشتی در روستاها زحمت کشیده شده است و از همه آنها تشکر می کنم .

وزیر بهداشت در خصوص خدمات سطح ۲ و ۳ ارایه خدمات نیز گفت: در حال حاضر دسترسی به متخصصین تسهیل شده است و در قالب کلینیک‌های ویژه حدود ۴۰ میلیون نفر با پرداخت ۳۰۰۰ تومان از خدمات تخصصی استفاده کرده اند. در حالی قبلا یا دسترسی به متخصص نبود یا باید ۱۰ برابر هزینه می‌کردند.

هاشمی درخصوص سطح سوم خدمات که در بیمارستان‌ها انجام می‌شود نیز اظهار داشت: برخلاف ۲۰ سال گذشته که سالانه می‌توانستیم حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تخت بیمارستانی تحویل دهیم، در حال حاضر ۲۰ هزار تخت بیمارستانی تحویل می‌دهیم و پیش بینی می کنم تا پایان امسال هرماه بتوانیم چند بیمارستان را در سراسر کشور افتتاح کنیم .

وی در پاسخ به سوالی درباره ساخت بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی استاندارد وزارت بهداشت گفت: این پروژه مربوط به برنامه ششم توسعه می شود و امیدواریم شرایطی ایجاد شود که سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت علاقه‌مند شوند.

وزیر بهداشت با تاکید بر این که برنامه ما در دراز مدت این است که هزینه های درمانی مردم برای دریافت خدمات از آنچه که امروز هست، کاهش یابد، گفت: این امر مستلزم وجود بیمه قوی است و بیمه‌ها نیاز به منابع پایدار دارند و از طرف دیگر باید تعرفه‌گذاری را طوری تعریف کنیم که برای بخش خصوصی همانطور که سرمایه گذاری در سایر خدمات مثل آب، گاز، تلفن و جاده سودآور است، در حوزه سلامت نیز تضمین برگشت سرمایه وجود داشته باشد.

هاشمی با اشاره به حضور پررنگ خیرین در بخش سلامت نیز گفت: همین اخیرا دو خیر از ملایر برای ساخت بیمارستان سوانح و سوختگی اعلام آمادگی کردند و موارد این چنینی در گذشته هم داشته‌ایم.

وی افزود: ما در وزارت بهداشت در این دوره اقدامی برای دریافت کمک‌های مردمی و حضور افراد خیر انجام دادیم، اگرچه از قبل هم مجمع خیرین سلامت آقای نیری و همکاران‌شان حضور داشتند.

هاشمی گفت: سال گذشته که خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم، ایشان در مورد علل آسیب های اجتماعی نظراتی داشتند و در همین راستا معاونت اجتماعی برای اولین بار در وزارت بهداشت شکل گرفت و از جمله اقداماتی که باید انجام شود جلب کمک های خیرین و شناسایی آنها است که شناسایی آن‌ها انجام شده است.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: بیش از ۶۰۰ خیریه در سطح کشور داریم و سایتی هم مشخص شده که خیرین می توانند از تمام نیازهای کشور اعم از بهداشت، درمان و دستگاه‌های تجهیزاتی مطلع شده و در آن مشارکت داشته باشند و برای هر مقدار، کمک مالی پروژه تعیین شده است و سال گذشته خیرین بیش از ۱۰۰۰ میلیارد به حوزه سلامت کمک کردند و حضورشان بسیار پرمعنا و چشمگیر است و واقعا زیباترین تصمیمی که انسان می تواند در زندگی خود بگیرد این است که در کار خیر مشارکت داشته باشد و جدا از اجر معنوی که برای آخرت خیر وجود دارد، بسیار اقدام موثری است و من دست همه خیرین را می بوسم.

وزیر بهداشت گفت: یکی از جاهایی که برکت دارد و انسان را عاقبت بخیر می‌کند، سرمایه‌گذاری در امر خیر است و امکان مبادرت در کار خیر در حوزه سلامت به هر شکلی مقدور است مثلا؛ برای ساخت خانه بهداشت ۹۰ میلیون تومان هزینه، یک پایگاه بهداشتی حدود ۵۰۰ میلیون تومان، یک مرکز جامع خدمات سلامت حدود ۲ میلیارد تومان است و خرید یک دستگاه دیالیز با ۳۰ میلیون تومان میسر است.

نمی‌دانیم چرا زندانی از حقوق بیمه‌ای محروم می‌شود؟

وزیربهداشت در مورد زندان‌ها نیز گفت: وضعیت بهداشت زندان‌ها مطلوب نیست، بارها گفتیم و خود دوستان هم باور دارند و یک دلیل هم این است که نمی دانیم با چه منطقی زندانی که وارد زندان می‌شود از حقوق بیمه‌ای خود محروم می‌شود و این کار درستی نیست .

هاشمی افزود: با اینکه هیچ اعتباری برای ارایه این گونه خدمات لحاظ نشده، قبول کرده‌ایم که ۵۰ درصد هزینه ها را از طرح تحول سلامت، تامین کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به کمبود فضا در زندان‌ها گفت: حضور افراد به صورت متراکم در بعضی از سالن‌ها و بندها اصلا منصفانه نیست و البته ان‌شالله که زندان را توسعه ندهیم و منظورم مردم و هموطنان است که اصلا سر و کارشان به زندان نیفتد و اگر واقعیت‌ها را بخواهیم بپذیریم، در حال حاضر باید در مورد فضاهای زندان‌ها تجدید نظر شود و فضای جدید ساخته شود. البته سرعت خیلی کندتر از کند است و باید تسریع کنند.
هاشمی گفت: ما حاضریم ۵۰ درصد هزینه ها را بدهیم. بالاخره اینها هموطن ما هستند و به خاطر تخلفی محکومیتی را برایشان صادر کرده اند و باید این دوره را بگذرانند و آنجا هم باید مهد سازندگی باشد و نه تخریب.
وزیر بهداشت با اشاره به وجود برخی آلودگی ها و بیماری واگیر مانند ایدز، بیماری های پوستی و سل گفت: باید بتوانیم غربالگری کافی داشته باشیم و هم درمان کنیم .

وزیر بهداشت گفت: البته معتقدم که قوه قضاییه مسئول اصلی است و آن عزیزان هستند که باید همت کنند ولی به هر دلیلی که اگر منابع آن ها دچار مشکل شده باشد برای ما زندان ها در اولویت است.

هاشمی درباره برخی مباحث مبنی بر این که وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت صورت خود را با سیلی سرخ می‌کند، گفت: تریبون‌ها آزاد هستند و از ارقامی که گاهی اوقات می شنویم تعجب می کنیم مثلا یک زمانی نایب رییس مجلس می گفت که یک چهارم بودجه کشور را به وزارت بهداشت اختصاص داده اند که برای ما این حرف تعجب‌آور بود یا برخی از رقم‌های ۱۰هزار و ۱۱هزار میلیارد صحبت می‌کردند که این حرف‌ها باعث تکدر خاطر همکاران ما می‌شد و آنها فکر می‌کردند پول زیادی هست که ما به آنها نمی‌دهیم.

وزیر بهداشت افزود: گاهی اوقات بیان این گونه مطالب از تریبون‌های عمومی توسط یک مسئول باعث می شود تا این تعبیر را در ارائه کننده خدمت ایجاد کند که پول هست اما ما نمی خواهیم به آنها بدهیم.

هاشمی با بیان این که حمایت های شخص رییس جمهور از طرح تحول سلامت در هیچ بخش دیگری وجود نداشته، گفت: همانطور که رییس جمهور امروز قول دادند این طرح با قوت ادامه خواهد داشت و محدودیت های موجود در دولت نمی تواند باعث شود تا سر و ته این طرح زده شود و نافرجام بماند.

هم طلبکاریم و هم بدهکار

وزیر بهداشت با بیان این که وزارت بهداشت هم طلبکار و هم بدهکار است، اظهار داشت: خریدار اصلی ما بیمه ها هستند و ما از بیمه ها طلبکار هستیم و امیدواریم نمایندگان به اصلاحیه بودجه رای دهند و ۸هزار میلیارد تومان که برای بدهی بیمه سلامت دیده شده، تصویب شود.

وی افزود: زمانی که وارد دولت یازدهم شدیم، بیمه‌ها ۲۵۰۰ میلیارد بدهی داشتند و در دو سال گذشته در بودجه هم بدهی بیمه‌ها دیده نشده و بخشی از ارقام‌شان هم که در بودجه منظور شده بوده به دلیل مشکلات در خزانه تحویل‌شان داده نشده است.

هاشمی در خصوص تامین منابع مالی گفت: متاسفانه منابع ما به درآمدهای نفتی و هدفمندی یارانه‌ها وابسته است. بنابراین هیچ تضمینی برای ادامه طرح‌هایمان وجود ندارد و از مجلس می خواهیم به تدوین و تصویب این منابع در برنامه ششم توسعه توجه کنند.

درخواست بودجه‌ای وزیر بهداشت

وزیر بهداشت افزود: ما علاقه‌مندیم کلیه منابع عمومی و منابعی که از بودجه عمومی می‌آید، حذف شود و به مالیات بر ارزش افزوده و یا هر عامل دیگری که می تواند پایداری منابع ما را تضمین کند متصل شود.

هاشمی بر لزوم عوارض بر کالاها و اقدامات آسیب‌رسان سلامت تاکید کرد و افزود: اگر عوارض به کالاهای آسیب رسان بسته شود، هم سلامت مردم تامین می‌شود و هم بهداشت عمومی ارتقا می یابد.

وی با بیان این که وزارت بهداشت نمی تواند مردم را مجبور کند که چیپس و پفک یا نوشابه مصرف نکنند، افزود: اگر کسی دوست دارد سیگار بکشد و میلیاردها تومان را در طول زندگی خود دود کند، باید خودش هزینه درمان خود را بدهد نه این که مردم دیگر پرداخت کنند. یا این که کسی دوست دارد نمک و شکر و روغن زیاد بخورد و در آینده بیمار شود باید خود هزینه درمان را بدهد و نه دیگری؛ ولی اگر قیمت این کالاهای آسیب‌رسان افزایش یابد، پول آن به ظرف بهداشت و درمان می‌آید.

وی با بیان این که علاقه‌مند به بستن عوارض به کالاهای آسییب رسان بر سلامت هستیم، گفت: البته از طرفی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال افزایش تولید خود است و نمی‌خواهد تولید آسیبی ببیند و وزارت اقتصاد هم به دنبال افزایش درآمد خود برای این است که بتواند مالیات بیشتری دریافت کند. بنابراین برخی دستگاه ها مخالف بستن عوارض برای کالاها و اقدامات آسیب‌رسان هستند. تمام این موارد نیاز به قانون دارد، البته قانون نباید دو پهلو باشد.

وزیر بهداشت با بیان این که هر حادثه رانندگی برای حوزه سلامت می‌تواند هزینه داشته باشد، افزود: حتی از جرائم رانندگی نیز به حوزه سلامت چیزی داده نمی‌شود، البته ما تعرضی به بخش راهنمایی و رانندگی نداریم؛ چرا که می دانیم گرفتاری‌شان زیاد است، اما اگر فردی در رانندگی احتیاط نمی‌کند، بهتر است هزینه درمان آن را خودش پرداخت کند، چرا باید این هزینه از جیب مردم دیگر داده شود.
http://www.salamatnews.com