Fotolia_28279011_Subscription_XXL-1

با اینکه پژوهشها بیانگر این است که این دو باهم ارتباط دارند ولی هنوز بطور حتمی مشخص نشده است که ریفلکش معده با بیماری آسم ارتباطش چه نوعی است. کسانی که بیماری آسم دارند آنها بیشتر از افراد معمولی دچار ریفلکس معده میشوند مخصوصا وقتی که بیماری آسم آنها قابل معالجه نیست . تحقیقات نشان داده است ریفلکس معده آسم را بدتر میکند. برخی اوقات آسم بعلت ریفلکس معده بوجود می آید

 

آسم و داروهای ضدآسم نیز ممکن است ریفلاکس معده را شدت دهند. اما درمان ریفلاکس معده، سبب بهبود نشانه‌های آسم می‌شود.پزشکان ریفلاکس معده را در صورتی علت آسم می‌دانند که :

1.آسم در بزرگسالی بروز کند.

2.نشانه‌های آسم بعد از غذاخوردن، ورزش کردن و دراز کشیدن شدیدتر شود.

3.آسم به درمان‌های رایج پاسخ ندهد.

توصیه‌هایی برای افراد مبتلا به ریفلاکس معده و آسم بطور همزمان :

اگر مبتلا به هر دو بیماری هستید، استفاده‌ی منظم از  داروهای آسم که پزشک‌تان تجویز کرده ، بسیار مهم است. در واقع ریفلاکس معده را باید مانند یک عامل محرک آسم درنظر بگیرید و آن را تا حد ممکن کنترل کنید.خوشبختانه بسیاری از نشانه‌های ریفلاکس معده با کمی تمهیدات شخصی قابل درمان و/یا جلوگیری است. بعضی از این تمهیدات چنین است:

1.قسمت بالایی تختخواب‌تان را حدود 15 سانتیمتر بالا بیاورید تا گرانش زمین مانع برگشت اسید معده به سمت مری شود (از پتو یا بالش استفاده نکنید، زیرا استفاده از بالش به بدن حالت خمیدگی می‌دهد و بیشتر به معده فشار می‌آید).

2.حداقل 2 تا 3 ساعت از قبل از خواب، غذا بخورید و درست پیش از رفتن به تختخواب چیزی نخورید.

3.دقت کنید که حجم غذا از میزان متوسط کمتر باشد.

4.وزن بدن‌تان را در حد متعادل حفظ کنید تا از فشاری که اضافه وزن بر شکم وارد می‌کند جلوگیری شود.

5.غذاهای چرب، نعناع، قهوه، چای، کوکاکولا و الکل نخورید. زیرا این خوراکی‌ها به شل شدن دریچه معده (اسفنکتر) کمک می‌کنند. همچنین میوه‌های ترش مانند مرکبات که به اسیدی شدن معده و تحریک اسفنکتر کمک می‌کنند نخورید.

6.سیگار کشیدن را ترک کنید، زیرا سبب شل شدن اسفنکتر معده می‌شود.

7.لباس‌های راحت بپوشید.

 

منبع-پارسی طب