Fotolia_43285502_Subscription_XL-1حرکت چرخشی یکی از انوع حرکات ورزشی است که در آن در روشهای گوناگون عضلات را حرکت می دهند اکنون در این بخش فواید و زیانهای این تمرین را بررسی می کنیم تا ببینیم در عین مفید بودن چه عیبهایی میتواند داشته باشد

تمرینات چرخشی نوع خاصی از تمرین است که در ان تمرینات وزنه به شکلی هوازی مورد استفاده قرار می گیرند و از آنجایی که نمی شود یک عضله را با حرکات مختلف پشت سرهم و بدون استراحت تمرین داد (به علت خستگی و ناتوانی موقتی ) در این رویه حرکات طوری چیده می شوند که عضلات متفاوت درگیر می شوند . فواید روش تمرین چرخشی با cycle بسیار زیاد است . در این مقاله ضمن بررسی مزایای این روش تنها یک مورد به عنوان عیب هم مطرح می شود که نشان می دهد تا چه میزان این شکل تمرین موثر است چرا که در قبال چندین مزایایی که دارد تنها یک مورد تحت عنوان ایراد دارد .

 

۱- حداکثر نتیجه گیری در حداقل زمان

مگر آنکه شغل تان مربیگری باشد ، در غیر این صورت هیچکس در طول روز چندین ساعت وقت برای صرف کردن در باشگاه ندارد. تمرینات چرخشی بهترین نوع تمرین است برای کسانی که به تناسب اندام علاقه دارند و از طرفی وقت شان محدود است . می توانید تعداد حرکتی که دوست دارید را انتخاب و همه را پشت به پشت اجرا کنید تا جایی که دیگر زمان تان ۱۵ دقیقه باشد چه یک ساعت در هر حال می توانید کل بدن را هم در یک جلسه کار کنید .

۲- کل بدن را درگیر کنید

با انتخاب دستگاه های مختلف به عنوان بخشی از برنامه چرخشی کل بدن تان می توانید تضمین کنید که هر گروه عضلانی اصلی و حتی کوچک بدن را به کار می گیرید و هیچ عضله ای را از قلم نمی اندازید . با این نگاه عمومی به بدن تاثیر عمومی برنامه را هم ارتقاء می دهید .

۳- هوازی و وزنه را تلفیق کنید

شما عاشق هوازی هستید اما بدانید که به تمرینات وزنه هم احتیاج دارید ( و بالعکس ) و وادار کردن بدن برای انجام یک جلسه تمرین که از آن لذت نمی برید می تواند طاقت فرسا شود و به راحتی می شود از چنین تمرینی صرف نظر کرد . تمرینات چرخشی در واقع بهترین ها را از دو طرف دارد و اجازه می دهد که تمرینات هوازی اینتروال شدید ملقب به HIIT را با تمرینات سنگین وزنه تلفیق کنید که با هم یک جلسه تمرین فوق سنگین را تشکیل می دهد.

ways-to-save-time-daily
۴- نگاهی به متابولیسم داشته باشید

با تشکر از خواص چند گانه تمرینات هوازی چند گانه تمرینات هوازی اینتروال پر شدن و تمرینات شدید با وزنه ، تمرینات چرخشی چربی سوزی بدن را شوک خوبی می دهد در ۲۰ دقیقه کالری بیشتری نسبت به یک جلسه تمرین روی الپتیکال در حال خواندن مجله خواهید سوزاند. علاوه بر این تاثیر کالری سوزی پس از تمرین باعث می شود تا ۴۸ ساعت پس از تمرین هم کالری سوزی بالاتر باشد .

۵- هرگز حتی یک دقیقه هم تلف نکنید

در صف ماندن برای دستگاه تمرین مورد علاقه با تلاش برای جلوگیری از صحبت کردن با افراد پر حرف در باشگاه در واقع بهترین روش برای از بین بردن انگیزه در تمرین است . وقتی که تمرینات خود را به روش چرخشی انجام می دهید ، خیلی ساده می توانید یک ایستگاه را با ایستگاهی دیگر جابجا یا تعویض کنید تا در واقع معطل نشوید و از ریتم نیافتید .

۶- از آخرین تجهیزات استفاده کنید

آیا تا به حال درباره تغییرات جدید کنجکاو بوده اید اما مطمئن نبودید که چگونه باید از آن برای یک جلسه کامل تمرین استفاده کنید ؟ تمرینات چرخشی اجازه می دهد که ترکیبی از آخرین ابزار تمرین مثل TRX کتل بل را در بازه زمانی کوتاه استفاده کنید طوری که بتوانید از امکانات جدید استفاده کنید بدون آنکه ناچار باشید یک جلسه کامل تمرین را به آنها اختصاص دهید .

۷- از یکنواختی در باشگاه عبور کنید .

چون تمرینات چرخشی نوع قابل انعطافی از تمرینات است ، گزینه های چگونه برنامه ریزی کردن تمرینات در آن هیچ محدودیتی ندارد چه می خواهید که برای مدتی روی یک برنامه خاص کار کنید تا میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید یا اینکه ترجیح می دهید که رویه های متفاوتی را برای هر جلسه تمرین به خدمت بگیرید ، داشتن برنامه باعث می شود که تعهد بیشتر و با بازدهید بالاتری کار کنید .

تنها عیب روش چرخشی

تمرینات چرخشی می تواند نیازمند تجهیزات تمرینی و یا فضای نسبتاً زیادی باشد . مشکلی وجود ندارد اما اگر بخواهید نیمی از تجهیزات باشگاه را برای تمرین خود اشتغال کنید باید حواس تان باشد که لازم است با دیگر اعضای باشگاه همکاری کنید و مانع تمرین آنها نشوید چه بسا آنها شما را ترغیب به اجرای حرکتی کنند که تا به حال انجامش نداده اید

منبع-http://www.bodyfull.ir