Pills

در مطلب قبل در رابطه با مکمل های غذایی برای اضافه وزن توضیحات کاملی ارائه دادیم ، در این مطلب قصد داریم شما را با یکی دیگر از مکمل های معروف به نام MRP آشنا کنیم و در رابطه با فواید و مضرات آن اطلاعاتی را به شما بدهیم.

مکمل های MRP

(Myoplex (Original و Myoplex Deluxe

این دو مکمل تولید شرکت EAS می باشند. Myoplex جزء پرطرفدارترین مکمل های MRP (پودرهای جایگزین وعده های غذائی) در سال های اخیر می باشد. به این مکمل ها MRP اطلاق می شود به این دلیل که هر وعده در پاکت های مجزا ارائه شده و فرد می تواند یک پاکت را همراه داشته باشد و در صورتی که به دلایل مختلف دسترسی به وعده غذائی مورد نظرش نداشته باشد به عنوان جایگزینی مناسب و آسان از آن استفاده کند. مکمل های MRP هر چند با هدف افزایش وزن هم قابل استفاده اند ولی اغلب با ترکیبی نسبتاً متفاوت در مقایسه با مکمل های افزایش دهنده وزن عرضه می شوند. به این دلیل که به عنوان جایگزینی برای وعده های غذائی باید قابل مصرف باشند حاوی ترکیبی از چند نوع پروتئین و کربوهیدرات هائی پیچیده با شاخص گلایسمیک پائین تر می باشند. به همین دلیل هم اغلب گرانتر از مکمل های افزایش دهنده وزن هستند. در ادامه مشخصات هر کدام از این دو مکمل به طور جداگانه بررسی شده است.

(Myoplex (Original

این محصول در بسته بندی های ۲۰ و ۴۲ پاکتی عرضه شده است. هر پاکت ۷۶ گرم می باشد حاوی ۲۳ گرم کربوهیدرات، ۴۲ گرم پروتئین و ۲۷۰ کالری انرژی. پروتئین به کار رفته در Myoplex ترکیبی از وی پروتئین، کازئین، پروتئین شیر و سفیده تخم مرغ به همراه گلوتامین است. کربوهیدرات های به کار رفته در آن مالتودکسترین می باشد.

ضمناً ترکیب مناسبی از ویتامین ها و مینرال ها برای تأمین نیازهای بدن به ریزمغزی ها در هر دو محصول گنجانده شده است. می توانید محتوی هر پاک را در مقدار مناسب آب یا شیر (بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر) حل کرده و مصرف کنید.

دو یا سه پاکت در روز به عنوان میان وعده یا پس از تمرین قابل مصرف است.

نوع و مقدار مواد موجود در هر پاکت:

مقدار کالری: ۲۷۰

کالری دریافتی از چربی: ۲۵

کل چربی: ۳ گرم

چربی اشباع شده: ۱ گرم

کلسترول: ۱۵ میلی گرم

کل کربوهیدرات: ۲۳ گرم

شکر: ۳ گرم

فیبر: ۳ گرم

پروتئین: ۴۲ گرم

Myoplex Deluxe

در بسته بندی های ۱۸ و ۳۶ پاکتی عرضه شده است. هر پاکت حاوی ۲۸ گرم کربوهیدارت، ۵۳ گرم پروتئین و ۳۴۰ کالری. پروتئین به کار رفته در Myoplex Deluxe ترکیبی از وی پروتئین، کازئین (کازئین به کار رفته از بهترین نوع آن به حساب می آید) و ال ـ گلوتامین می باشد. هر پاکت Myoplex Deluxe بیش از ۱۲ گرم ترکیب گلوتامین و سایر مشتقات آن را برای ریکاوری بهتر در اختیار بدن قرار می دهد همچنین یک گرم CLA که نوعی اسید چرب با خواص آنابولیک می باشد. کربوهیدرات به کار رفته شامل الیگودکسترین برنج، سبوس جو، فیبر و شیره برنج سبوس دار می باشد که به طور آرام و یکنواخت وارد جریان خون می شود و انرژی یکنواختی را برای مدت ۲ تا ۳ ساعت در اختیار بدن می گذارد.

محتوی هر پاکت را می توان مانند محصول قبلی در مقدار مناسب آب یا شیر (بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی لیتر) حل کرده و مصرف نمود.

وجود ترکیب مناسب کربوهیدارت در این محصول باعث شده حتی برای کسانی که در رژیم کاهش وزن هستند هم قابل استفاده باشد. می توانید دو تا سه پاکت در روز به عنوان میان وعده یا پس از تمرین مصرف کنید.

نوع و مقدار مواد موجود در هر پاکت:

مقدار کالری: ۳۴۰

کالری دریافتی از چربی: ۴۰

کل چربی: ۵/۴ گرم

چربی اشباع شده: ۵/۲ گرم

کلسترول: ۴۰ میلی گرم

کل کربوهیدرات: ۲۸ گرم

شکر: ۵ گرم

فیبر: ۷ گرم

پروتئین: ۵۳ گرم

ویتامین A: ۱۷۵۰ گرم

ویتامین C: سی میلی گرم

ویتامین E: سی واحد

تیامین: ۷۵ میلی گرم

ریبوفلاوین: ۱ میلی گرم

نیاسین: ۱۰ میلی گرم

ویتامین B۶: یک میلی گرم

فولیک اسید: ۲۰۰ میکروگرم

ویتامین B۱۲: ۲/۴ میکروگرم

بیوتین: ۱۵۰ میکروگرم

پنتوتنیک اسید: ۵ میلی گرم

کلسیم: ۶۳۰ میلی گرم

آهن: ۶/۹ میلی گرم

فسفر: ۴۸۰ میلی گرم

ید: ۷۵ میکروگرم

منیزیم: ۳۰۰ میلی گرم

روی: ۵/۷ میلی گرم

سلنیوم: ۲۴ میکروگرم

مس: ۱ میلی گرم

منگنز: ۲ میلی گرم

کروم: ۹۶ میکروگرم

مولیبدن: ۵۲ میکروگرم

سدیم: ۳۱۰ میلی گرم

پتاسیم: ۵۵۰ میلی گرم

ترکیب تسریع کننده ریکاوری عضلات: ۵۸/۱۲ گرم

گلوتامیک اسید: ۱۰ گرم

ال گلوتامین: ۲ گرم

گلوتامین پپتید: ۵۸۰ میلی گرم

آمینواسیدهای شاخه دار: ۷/۱۰ گرم

لیوسین: ۵ گرم

والین: ۹/۲ گرم

ایزولیوسین: ۸/۲ گرم

CLA: یک گرم

کولین: ۲۴۰ میلی گرم

بورون: ۲۰ میلی گرم

در مقایسه این دو مشخص است که Myoplex Deluxe دارای مزایای بیشتری نسبت به Myoplex می باشد. از جمله استفاده از ترکیب پروتئین با کیفیت بالاتر (بیش از ۱۰ گرم BCAA در هر پاکت). وجود مقدار بیشتری از ترکیبات گلوتامین، کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پائین تر، استفاده از CLA و مزایای جزئی بیشتر، علاوه بر اینکه هر پاکت حاوی ۱۱ گرم پروتئین و ۵ گرم کربوهیدرات بیشتر می باشد. البته لازم به ذکر است که قیمت Myoplex Deluxe حدود ۴۰ درصد بیش از Myoplex می باشد. و به طور کلی به دلیل شهرت EAS تمام محصولات این شرکت قیمت بالائی دارند.