27

گاهی اوقات ورزشکاران به دلایل مختلف مانند مسابقات و … مجبورند که در تمرینات خود فشار بیشتری بیاورند ، به همین دلیل گاهی دچار درد مفاصل می شوند. در این مطلب در رابطه با مکمل هایی که درد مفاصل شما را تسکین می دهد صحبت خواهیم کرد.

آیا تمرینات بسیار سنگینی را دنبال می کنید؟ آیا اخیراً حین تمرین متوجه سوزش یا درد خفیفی در مفاصل خود شده اید؟ نگران نباشید چند مکمل غذائی وجود دارند که برای التیام درد مفاصل مفید هستند و از وخیم تر شدن دردها جلوگیری می کنند و هم چنین به تقویت مفاصل نیز کمک می کنند.

روغن ماهی

احتمالاً مهم ترین مکمل غذائی برای مفاصل روغن ماهی است. چرا که مقادیر زیادی امگا ۳ دارد. روغن ماهی با کاهش دادن التهاب به التیام سریع تر آسیب ها کمک می کند و در افرادی که آرتروز دارند باعث کاهش درد و خشکی می شود.

اکثر روغن ماهی هائی که هم اکنون موجود هستند حاوی ۳۰% اسیدهای چرب امگا هستند که شامل دو اسیدچرب EPA و DHA می شود. چنانچه منبع قوی تری از امگا ۳ را خواستید می توانید به مکمل هائی که فقط امگا ۳ هستند مراجعه کنید.

مصرف روانه ۶ گرم روغن ماهی که ۳۰% آن امگا ۳ باشد یا کپسول روغن ماهی برابر است با همان مقداری که در کلینیک های پزشکی به افراد مبتلا به آرتروز تجویز می شود. این مقدار مصرف برای زمان هائی مناسب است که مفاصل شما التهاب زیادی دارند در غیر این صورت برای حفظ سلامت عمومی مفاصل روزی ۱ الی ۲ گرم روغن ماهی کافی است.

EPA علاوه بر اینکه بدن را در مقابل حملات قلبی محافظت می کند. تأثیر ضدالتهاب دارد که نشان داده می تواند در حیوانات مزرعه ای تحلیل عضلات را کاهش دهد، بنابراین می تواند برای بدنسازان هم تأثیر محافظت کننده (برای عضلات) هم تأثیر شفادهنده (برای مفاصل) داشته باشد.

DHA موجود در روغن ماهی شاید برای وزرش هائی که در آنها نیاز است فرد ذکاوت بیشتری در مقابل رقیب خود به خرج دهد مفید باشد چرا که بنابر تحقیقات صورت گرفته DHA باعث بهبود روحیه و کارائی ذهنی شود.

چنانچه نسبت به ماهی آلرژی دارید یا قرار هست که عمل جراحی داشته باشید. پیش از مصرف روغن ماهی با پزشک مشورت کنید. مقادیر زیاد روغن ماهی، لخته شدن خون را کاهش می دهد، بنابراین چنانچه داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضدالتهاب مصرف می کنید حتماً باید با پزشک خود بیش از مصرف روغن ماهی مشورت کنید.

گلوکوزامین سولفات

مکمل دیگری که دوست مفاصل به حساب می آید گلوکوزامین است. تحقیقات کلینیکی نشان داده که این مکمل برای افراد مبتلا به آرتروز مفید است، یعنی که شاید برای جلوگیری از آسیب هائی که حین تمرین به مفاصل و تاندون ها می رسد مفید باشد.

نتایج تحقیقات توصیه می کند که گلوکوزامین مثل داروهای ضدالتهابی از جمله ایبوبروفن و آسپیرین می تواند برای بازسازی و تولید مفاصل جدید مفید باشد و به این جریان سرعت ببخشد. عمده بررسی ها توصیه می کنند که گلوکوزامین سولفات باید روزی ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ میلی گرم به مدت حداقل ۸ هفته مصرف شوند تا تأثیرات قابل توجهی داشته باشند.

از آنجائی که گلوکازامین شاید باعث افزایش کوچکی در مقاومت انسولین شود. پس از التیام درد مفصل باید مصرف آن را قطع کنید و به صورت مستمر نباید بیش از ۶ ماه مداوم مصرف شود.

SAMe

اغلب این مکمل را ”سامی“ هم تلفظ می کنند که یک کوآنزیم است و بدن برای ایجاد ترکیباتی از آن استفاده می کند، (از دوپامین در مغز گرفته تا ساختن بلوک های سازنده برای بازسازی مفاصل مثل گلوکوزامین)

SAMe هم تأثیر ضدالتهاب دارد و هم تأثیر بازسازی مفاصل و نشان داده که یک مکمل خوب برای درد و سوزش است.

از آنجائی که التهاب و رادیکال های آزادی که از تمرین منتج می شوند نقش زیادی در آسیب های مفصلی بعد از تمرین دارند. SAMe نشان داده که مفاصل را به خوبی محافظت می کند و هم چنین بازسازی آنها نیز کمک می کند. تحقیقات استفاده از SAMe را برای کاهش انحطاط مفاصل و آرتروز توصیه می کند.

معمولاً روزی ۸۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی گرم ”سامی“ برای مفاصل دردناک یا ملتهب مورد استفاده قرار می گیرد. این مکمل را با معده خالی در چندین وعده (۴۰۰ میلی گرمی) مصرف کنید. از آنجائی که SAMe با نور خراب می شود نوعی از آن را تهیه کنید که روکش فویل دارند و در قوطی های تاریک هستند.

چنانچه داروهای ضدافسردگی مصرف می کنید، دچار سندرم bipolar هستید یا اگر هر ناهنجاری روانی دیگری دارید، از مصرف SAMe خودداری کنید.