29

خوردن میوه برای همه ی افراد توصیه می شود. اما وجود موز در رژیم غذایی ورژشکاران یکی از نکات مهم است. در این مطلب قصد داریم فواید باور نکردنی این میوه را برای شما شرح دهیم. پیشنهاد می کنیم حتما این مطلب را بخوانید.

 موز حاوی سه نوع قند طبیعی می باشد. ساکاروز، فروکتوز و گلوکز همراه با فیبر. با خوردن یک عدد موز بلافاصله سطح انرژی به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. محققان ثابت کرده اند تنها با خوردن دو عدد موز انرژی لازم جهت اجراء ۹۰ دقیقه تمرین را خواهید داشت. جای تعجب نیست که موز در قیاس با دیگر میوه ها در بین ورزشکاران، رتبه اول را داراست. نمی بایست از انرژی حاصله از موز تنها جهت کمک به حفظ تناسب استفاده کرد بلکه می توان از آن به عنوان یک پیش گیرنده در ابتلاء به اکثر بیماری ها بهره گرفت و همیشه آن را به عنوان یک ماده غذائی ثابت در رژیم غذائی روزانه در نظر گرفت.

افسردگی

در تحقیقاتی که اخیراً توسط مؤسسه علمی MIND بین افرادی که از افسردگی رنج می برند به عمل آمد مشخص شد پس از مصرف موز این افراد احساس بسیار بهتری داشتند. علت این مسئله را می توان به وجود tryptophan موجود در موز نسبت داد. ترایپتوفان یک نوع پروتئین است که بدن آن را به سروتونین مبدل می سازد و سروتونین که معروف است به خاصیت ریلکس کنندگی و احساس شادابی دادن.

ویتامین B۶

قرص ویتامین B۶ را فراموش کنید ویتامین B۶ موجود در موز در تنظیم سطح قندخون بسیار مؤثر می باشد.

کم خونی

موز به دلیل سرشار بودن آهن این توانائی را دارد که با تحریک در تولید هموگلوبین در داخل خون به رفع مشکل کم خونی کمک نماید. این میوه بی نظیر مناطق استوائی در عین حال که دارای نمک کمی می باشد به لحاظ وجود پتاسیم در آن بسیار غنی می باشد و به دلیل همین خاصیت می توان از آن به عنوان یک ماده کامل برای مقابله و کاهش فشارخون استفاده کرد. به دلیل همین خاصیت موز، وزارت بهداشت آمریکا به شرکت های تولیدکننده و فروشنده موز مجوز رسمی مبنی بر درج خواص موز (همچنین کاهش ابتلا به فشارخون و سکته) داده است.

جلوگیری از نفخ

موزه میوه ای است که به لحاظ فیبر موجود در آن غنی می باشد و به همین دلیل مصرف روزانه آن کمک شایانی در جلوگیری از نفخ و سهولت رویه هضم و دفع می نماید.

افزایش قدرت مغز

در یک آزمایش به عمل آمده بر روی ۲۰۰ دانش آموز در طول دوران امتحانی آنها مشخص شد که مصرف سه نوبت موز (صبح، زنگ تفریح، ناهار) به دلیل بالابودن پتاسیم در آن با افزایش ضریب هوشیاری باعث ارتقاء قدرت یادگیری دانش آموزان گردید.

احساس سوزش سردل

موز دارای یک تأثیر آنتی اسید طبیعی در بدن می باشد بنابراین اگر از احساس سوزش سردل رنج می برید برای رهائی از درد یک عدد موز بخورید. خوردن موز در بین وعده های غذائی باعث می شود که قند در یک سطح ثابت حفظ شود.

نیش پشه

قبل از اینکه سراغ کرم های مخصوص التیام گزیدگی حاصل از نیش پشه بروید از قسمت داخلی پوست موز برای کاهش خارش و درد استفاده کنید. قدرت فوق العاده پوست موز در تخفیف خارش و درد حاصله موجب تعجب خیلی از افرادی که از آن استفاده کرده اند گردیده.

اعصاب

به دلیل سرشار بودن ویتامین B موجود در موز از آن می توان به عنوان یک ماده غذائی آرامش دهنده اعصاب استفاده کرد. افراد چاق مشغول در حرفه های پراسترس جزء مستعدترین افراد برای ابتلا به مشکلات عصبی هستند. برای غلبه بر این مسئله و جلوگیری از خوردن موادغذائی همچون شکلات و چیپس در هنگام عصبانیت بهتر است با خوردن یک عدد موز، قندخون را در سطح ثابتی باقی نگه داشت تا افت و خیزهای ناگهانی قندخون باعث بی قراری و عصبی شدن نشود.

استرس: پتاسیم یک مینرال حیاتی برای بدن به شمار می آید. یکی از وظایف پتاسیم کمک به نرمال ساختن روند ضربان قلب می باشد. و همچنین با فرستادن اکسیژن به داخل مغز باعث تنظیم بالانس آب در داخل بدن می شود. هنگامی که فرد تحت استرس قرار می گیرد نرخ متابولیکی بدنش افزایش می یابد و در نتیجه سطح پتاسیم را کاهش می دهد برای دستیابی به شرایط بالانس دوباره می توان با خورد یک موز این روند را تسریع داد.

ترک سیگار

موز حتی برای آنهائی که قصد ترک کردن سیگار را دارند نیز مفید می باشد و ویتامین B۶ و B۱۲ موجود در موز به انضمام پتاسیم و مگنزیم موجود در آن کمک می کند که روند ریکاوری براثر تأثیرات سوءحاصله از مصرف نیکوتین تسریع یابد.

بنابراین می توان از موز به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان خیلی از بیماری ها نام برد.

هنگامی که موز را با سیب مقایسه می کنیم می بینیم موز حاوی ۴ برابر پروتئین بیشتر نسبت به سیب بوده و همچنین ۲ برابر سیب دارای کربوهیدرات است. فسفر ۳ برابر، ویتامین A و آهن پنج برابر و به لحاظ ویتامین های دیگر نیز حدوداً دوبرابر بیشتر می باشد ضمن اینکه یکی از غنی ترین منابع پتاسیم نیز به شمار می آید. شاید وقت آن رسیده باشد این جمله معروف را عوض کنیم که می گوید با خوردن یک عدد سیب در روز خود را از رفتن نزد دکتر بیمه کنید و به جای آن بگوئیم با خوردن یک عدد موز در روز خود را از رفتن نزد دکتر بیمه کنید.