4

پروتئین ها یکی از مهم ترین و اصلی ترین مواد تشکیل دهنده ی یک رژیم غذایی مناسب است. بسیاری از ورزش کاران در طول روز مقدار زیادی پروتئین برای تامین نیاز های بدنشان استفاده می کنند. برای مثال بدنسازان همه روزه از تخم مرغ استفاده می کنند.

پروتئین یك مادهٔ سازنده است. برخلاف كربوهیدراتها كه بیشتر به عنوان منبع سوختی حاضر و آماده برای بدن عمل می كنند، پروتئین ها بیشتر به عنوان یك مادهٔ ساختمانی عمل می كنند.

پس از آب، پروتئین بیشترین مادهٔ سازندهٔ بدنتان را تشكیل می دهد. این ماده در هر عضو زندهٔ بدن شما وجود دارد، و وجود آن برای رشد و نمو تمام بافتهای بدن نیز لازم است. قسمت اعظم بافتهایی چون خون، عضلات، قلب، مغز، پوست، مو و ناخنها از پروتئین ساخته شده است. تندرستی و حیات انسان وابسته به این ماده است.

همچنین پروتئین برای تولید هورمونها لازم است. هورمونها در مورد اعمال مختلف بدن از جمله رشد، سوخت و ساز، و رشد جنسی نقش تنظیم كننده دارند. پروتئین تعادل اسید و باز خون را تنظیم می كند و تعادل آب بدن را در حد مناسبی نگاه می دارد. وجود این ماده برای شناخت آنزیم ها كه برای اعمال حیاتی خود به آنها نیاز داریم لازم است. پروتئین در فرایند ساخت پادتن ها كه اجزای اساسی دستگاه ایمنی شما است كمك بسزایی می كند. این ماده در هر فرایند از تولید شیر مادر گرفته تا لخته شدن خون مورد نیاز است.

كمبود پروتئین می تواند منجر به ناهنجاریهای رشد بدنی و نمو بافتی ناقص شود. با كمبود پروتئین موها، ناخنها و پوست گرفتار می شوند و عضلات شما قوام خود را از دست می دهد. كمبود پروتئین در كودكان باعث كاهش رشد بدن می شود، درحالی كه در بالغین به شكل خستگی و كمبود انرژی، افسردگی، ضعف، استعداد ابتلا به عفونت به خاطر نقص دستگاه ایمنی ، كاهش سرعت التیام زخمها و كاهش سرعت بهبودی پس از ابتلا به بیماریها می شود.

نتیجه خوردن بیش از حد پروتئین ها مشابه افراط در مصرف چربی ها یا كربوهیدرات ها است: كبد شما اضافه پروتئین را به چربی تبدیل می كند و آن را در بافتهای بدن ذخیره می كند. به هر حال از نظر ارزش كالری، پروتئین ها ارزشی برابر با نصف چربی ها را دارند. یك گرم پروتئین دارای حدوداً ۶۵/۵كالری است كه برابر با انرژی كربوهیدراتها به نسبت ۴ به ۱ است.

غذاهای پر پروتئین

توصیهٔ كلی به ورزشكاران این است كه آنها برای مصرف پروتئین احتیاج به غذاهای مقوی دارند، گرچه اغلب مكمل های پروتئین با كیفیت بالایی مثل شیرهای خالص و سویا كه معمولاً خیلی گران هستند به ایشان عرضه می شود. مصرف غذاهای پروتئینی با كیفیت بالا كه كم چربی هستند، پروتئین غذایی مناسب را تأمین خواهد كرد. مواد غذایی پروتئینی با كیفیت بالا در شیر و گوشت یافت می شوند. متأسفانه اكثر غذاها مثل گوشت و شیر شامل مقدار قابل توجهی چربی است، كه باید در انتخاب اینها دقت نمایید تا حتی الامكان محدود به كمترین مقدار چربی در كالری مصرفی باشد. ماهی، گوشت سفید مرغ و بوقلمون، گوشت های كم چربی می باشند و سرشیر از غذاهای انتخابی بسیار خوب می باشد. سفیده های تخم مرغ پروتئین خالص بدون چربی، گوشت های بدون چربی شامل حدود ۵۰درصد كالری مثل پروتئین، سرشیر در حدود ۴۰درصد پروتئین، سبزیجات حدود ۳۰درصد پروتئین و غذاهای نشاسته دار در حدود ۱۵درصد پروتئین دارند. متوسط رژیم غذایی آمریكا در حدود ۱۵درصد پروتئین می باشد.