ways-to-prepare-for-divorce

دانسته هایی در باره یک بیماری جنسی که مانع اوج لذت جنسی هست و در اصطلاح  پزشکی  آنورگاسمی  نامیده می شود .  این بیماری را  بیشتر به شما معرفی می کنیم .توجه کنید ارتباط جنسی یکی از مشکلات با اهمیت زندگی زناشویی به حساب می آید که اگر یکی از زوجین در این مورد دچار مشکل شوندامکان دارد زندگی آنان به مخاطره  بیفتد پس هر نوع مشکل جنسی را بی اهمیت تلقی نکنید

آنورگاسمی در زنان و عوارض آن

آنورگاسمی یک اصطلاح پزشکی برای مشکل رسیدن به ارگاسم به صورت منظم پس از تحریک جنسی فراوان است. فقدان ارگاسم شما را ناراحت می کند یا در رابطه شما با همسرتان اختلال ایجاد می کند.

ارگاسم ها از نظر شدت متفاوت هستند و زنان از نظر فراوانی ارگاسم و میزان تحریک مورد نیاز برای ایجاد ارگاسم متفاوت هستند. اکثر زنان به درجاتی از تحریک کلیتورال مستقیم یا غیرمستقیم نیاز دارند و تنها از طریق دخول به اوج خود نمی رسند. به علاوه، ارگاسم اغلب با افزایش سن، مسائل پزشکی یا داروهای مصرفی تغییر می کند.

به گزارش کلینیک مایو، اگر از اوج فعالیت های جنسی خود راضی هستید نیازی به نگرانی نیست. با این حال، اگر از کمبود یا شدت ارگاسم خود ناراحت هستید با پزشک خود در مورد آنورگاسمی صحبت کنید.

آنورگاسمی بسیار شایع است و دست کم از هر ۵ زن در جهان، یکی به این عارضه دچار می شود. شدت ارگاسم در میان زنان بسیار متفاوت است و زنان از لحاظ تعداد ارگاسم ها یا میزان تحریک مورد نیاز برای رسیدن به ارگاسم نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

ارگاسم، از منظر طبی، به معنای احساس لذت شدید جسمی و رهایی از تنش است که با انقباض های غیرارادی و موزون عضلات کف لگن همراه است. اما همیشه ارگاسم به این صورت نیست. برخی از زنان احساس انقباض عضلات کف لگن یا لرزش رحم حین ارگاسم را دارند. برخی از زنان نیز ارگاسم را به صورت احساس گرمایی در همه بدن توصیف و برخی دیگر آن را به صورت احساسی مانند مورمور شدن بیان می کنند. بر اساس تعریف، نشانه های عمده آنورگاسمی شامل ناتوانی در تجربه ارگاسم یا تاخیرهای طولانی در رسیدن به ارگاسم است. اما انواع متفاوتی از آنورگاسمی وجود دارد:

آنورگاسمی اولیه:

این وضعیت به معنای آن است که زن هرگز تجربه ارگاسم را نداشته است.

آنورگاسمی ثانویه:

این وضعیت به معنای آن است که زن قبلا ارگاسم را تجربه کرده اما اکنون در رسیدن به آن دچار مشکل شده است.

آنورگاسمی موقعیتی:

این وضعیت به معنای آن است که زن تنها در موقعیت های خاصی می تواند ارگاسم را تجربه کند. این عارضه در زنان بسیار شایع است. در واقع، حدود ۸۰ درصد زنان تنها در نتیجه تحریک کلیتوریس، ارگاسم را تجربه می کنند.

آنورگاسمی عمومی:

این وضعیت به معنای آن است که زن در هیچ موقعیتی نمی تواند به ارگاسم برسد.

علل بروز آنورگاسمی

ارگاسم به عنوان واکنشی پیچیده به عوامل مختلف جسمی، احساسی و روانی بستگی دارد. مشکلات در هر یک از این زمینه ها می تواند بر توانایی شما برای ارگاسم تاثیر بگذارد.

علل جسمی

طیف گسترده ای از بیماری ها، تغییرات فیزیکی و داروها می توانند در ارگاسم تداخل ایجاد کنند:

بیماری ها. بیماری های جدی مانند مولتیپل اسکلروزیس و پارکینسون و تاثیرات آنها بر سلامت روان می تواند ارگاسم را مختل کند.

مسائل زنان و زایمان. جراحی های زنان مانند هیسترکتومی یا جراحی سرطان می تواند بر ارگاسم تاثیر بگذارد، همچنین عدم ارگاسم اغلب با سایر نگرانی های جنسی مانند رابطه جنسی ناراحت کننده یا دردناک همراه است.

داروها. بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه از جمله داروهای فشار خون، داروهای ضدروان پریشی، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد افسردگی به ویژه بازدارنده بازجذب سروتونین (SSRIs) می توانند ارگاسم را مهار کنند.

الکل و سیگار کشیدن. مصرف بیش از حد الکل می تواند توانایی شما در اوج گیری را مختل کند. سیگار کشیدن جریان خون را در اندام های جنسی محدود می کند.

سالخوردگی. با افزایش سن تغییرات طبیعی در آناتومی، هورمون ها، سیستم عصبی و سیستم گردش خون می تواند بر میل جنسی تاثیر بگذارد. کاهش سطح استروژن هنگام گذار به یائسگی و بروز علائم آن مانند تعریق شبانه و تغییرات خلقی می تواند بر جنسیت تاثیر بگذارد.

علت نرسیدن به اوج جنسی چیست؟

اوج لذت جنسی یا ارگاسم، فرآیندی پیچیده و در واقع، واکنشی به بسیاری از عوامل جسمی، عاطفی و روانی است. داشتن مشکل در هر یک از زمینه های زیر ممکن است رسیدن به ارگاسم را مختل کند.

۱) علل جسمی

طیف گسترده ای از بیماری ها، تغییرات جسمی و داروها ممکن است ارگاسم را مختل کنند:

بیماری ها:

هر بیماری ممکن است بر این بخش چرخه جنسی اثر بگذارد، از جمله دیابت، بیماری های عصب شناختی مانند ام اس و …

ارگاسم همچنین ممکن است در نتیجه جراحی های زنانه مانند برداشت رحم یا جراحی برای سرطان های زنان مختل شود. به علاوه، تجربه نکردن ارگاسم اغلب با سایر مشکلات جنسی مانند آمیزش دردناک همراهی دارد.

داروها:

بسیاری از داروها رسیدن به اوج لذت جنسی را مختل می کنند. از جمله این داروها می توان به داروهای ضد فشارخون، داروهای آنتی هیستامین (ضدحساسیت) و داروهای ضدافسردگی – به خصوص داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مانند فلوکستین اشاره کرد. داروهای ضدافسردگی در مردان نیز ممکن است باعث عدم رسیدن به اوج لذت جنسی و اختلال نعوظ شوند.

الکل و مواد مخدر:

مصرف بیش از حد الکل و مواد روانگردان می تواند ارگاسم را مختل کند.

فرآیند سالمندی:

با افزایش سن، تغییراتی طبیعی در بدن، هورمون ها، دستگاه عصبی و دستگاه گردش خون ایجاد می شود که بر فعالیت جنسی اثر می گذارد. کاهش میزان هورمون جنسی زنانه استروژن که حین گذر به دوران یائسگی رخ می دهد ممکن است به خصوص بر اوج لذت جنسی زنان اثر بگذارد.

مقدار پایین هورمون زنانه در بدن می تواند حساسیت کلیتوریس، نوک پستان ها و پوست را کاهش دهد و خون رسانی به واژن و کلیتوریس را دچار اختلال کند. با این حال، نرسیدن به اوج لذت جنسی صرفا به زنان سالمند محدود نمی شود و حتی بسیاری از زنان می گویند با افزایش سن، تجربه جنسی آنها رضایت بخش تر می شود.

۲) عوامل روانی

بسیاری از عوامل روانی در توانایی رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی دخالت دارند:

 • مشکلات سلامت روانی، مانند اضطراب و افسردگی
 • اضطراب حین رابطه زناشویی
 • استرس و فشارهای اقتصادی
 • باورهای فرهنگی خاص
 • ترس از بارداری یا بیماری های مقاربتی
 • آشفتگی و سراسیمگی

۳) عوامل ارتباطی

بسیاری از زوج هایی که دچار اختلافات زناشویی هستند، در فعالیت های جنسی نیز دچار مشکل می شوند. از جمله عوامل ارتباط موثر بر اوج لذت جنسی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • نداشتن پیوند عاطفی با همسر
 • تعارض ها و اختلافات حل نشده
 • نبود ارتباط مناسب با همسر از لحاظ نیازها و ترجیحات جنسی
 • عدم وفاداری و از بین رفتن اعتماد میان زن و شوهر.

چطور آنورگاسمی را درمان می کنند؟

درمان آنورگاسمی ممکن است مشکل باشد. درمان شما بستگی به این دارد که علت زمینه ساز علایم شما چیست، اما پزشک تان ممکن است مجموعه ای از شیوه ها را برای درمان شما به کار ببندد.

درمان آنورگاسمی در اغلب زنان به چیزی بیشتر از تجویز ساده دارو نیاز دارد. توجه به مشکلات ارتباطی با همسر و عوامل استرس زای روزمره بسیار مهم است. همچنین اینکه بدنتان را بشناسید و انواع متفاوت تحریک جنسی را امتحان کنید، می تواند به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید:بیماری های التهابی روماتیسمی؛ روماتیسم ستون فقرات

علائم آنورگاسمی

ارگاسم احساس لذت جسمانی شدید و رهایی تنش است که با انقباضات غیرارادی و موزون عضلات کف لگن همراه است، اما همیشه هم مانند فیلم ها به نظر نمی رسد. احساس ارگاسم در زنان متفاوت است و در هر فردی ارگاسم متفاوت است.

بر اساس تعریف علائم اصلی آنورگاسمی عبارتند از ناتوانی در ارگاسم یا تاخیرهای طولانی در رسیدن به ارگاسم که برای شما ناراحت کننده است. اما انواع مختلفی از آنورگاسمی وجود دارد:

 • آنورگاسمی مادام العمر: هرگز ارگاسم نداشته اید.
 • آنورگاسمی اکتسابی: قبلا ارگاسم داشتید، اما در حال حاضر برای رسیدن به اوج مشکل دارید.
 • آنورگاسمی موقعیتی: فقط در شرایط خاصی مانند رابطه جنسی دهانی یا خودارضایی یا فقط با یک فرد خاص می توانید ارگاسم داشته باشید.
 • آنورگاسمی عمومی: نمی توانید در هر شرایطی یا با هیچ شریکی ارگاسم داشته باشید.

بدنتان را بشناسید:

درک آناتومی یا کالبدشناسی بدنتان و اینکه چه نوع تحریک لمسی رضایت جنسی بهتری برای شما فراهم می کند، بسیار مهم است. می توانید از دکترتان بخواهید در مورد آناتومی دستگاه تناسلی تان شما را راهنمایی یا منابعی برای شناخت آن به شما معرفی کند.

افزایش تحریک جنسی:

بسیاری از زنان به این خاطر به اوج لذت جنسی نمی رسند که حین رابطه زناشویی، تحریک جنسی کافی دریافت نمی کنند. بسیاری از زنان برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریک مستقیم یا غیرمستقیم کلیتوریس دارند و این مساله باید در فعالیت جنسی مورد توجه قرار گیرد.

مشاوره و درمان:

ایکیو دات بلاگفا،اختلافات و تعارض ها با همسر می تواند زمینه ساز مشکل جنسی شود. مراجعه به یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا این اختلافات و تنش ها را حل کنید و زندگی جنسی تان را به مسیر عادی بازگردانید.

متخصصان درمان اختلالات جنسی، روان درمانگرانی هستند که در زمینه درمان مشکلات جنسی تخصص دارند. گرچه مراجعه به این متخصصان ممکن است برایتان خجالت آور باشد، اما این کارشناسان می توانند در درمان آنورگاسمی، کمک زیادی به شما بکنند.

این شیوه درمانی اغلب شامل آموزش در مورد امور جنسی، تعلیم دادن مهارت های ارتباطی و تمرینات رفتاری است که شما و همسرتان باید در خانه آنها را امتحان کنید.

زمان مراجعه به پزشک برای درمان آنورگاسمی

اگر در مورد ارگاسم یا نگرانی در مورد توانایی خود برای رسیدن به ارگاسم سوال دارید با پزشک خود مشورت کنید.

درمان های طبی

تضمینی وجود ندارد که درمان های هورمونی بتوانند آنورگاسمی را درمان کنند اما ممکن است کمک کننده باشند. همچنین درمان بیماری های زمینه ای نیز به شما کمک می کند.

درمان بیماری زمینه ای:

اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید که توانایی شما در رسیدن به اوج جنسی را تحت تاثیر قرار می دهد، درمان مشکل جنسی تان را حل کند. عوض کردن داروهای مصرفی یا دوز آنها علایم شما را برطرف می کند.

درمان با هورمون جنسی استروژن:

درمان با استروژن به صورت قرص برچسب پوستی یا ژل، می تواند اثر مثبتی بر کارکرد مغزی و عوامل خلقی داشته باشد و بر پاسخ جنسی شما اثر می گذارد. درمان موضعی با استروژن به شکل کرم واژن یا شیاف ها یا حلقه هایی که به آهستگی مواد خود را آزاد می کنند ممکن است جریان خون واژن را افزایش دهد و به بهبود میل جنسی کمک کند. در برخی موارد پزشکتان ترکیبی از هورمون های استروژن و پروژسترون را به طور خوراکی تجویز می کند.

درمان با هورمون تستوسترون:

هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون که به مقدار اندکی در بدن زنان تولید می شوند، ممکن است نقشی در کارکرد جنسی زنان داشته باشند. بنابراین تجویز تستوسترون می تواند به برطرف کردن مشکل ارگاسم زنان کمک کند، به خصوص اگر درمان با هورمون های استروژن و پروژسترون موثر نباشد. البته استفاده از تستوسترون برای درمان زنان مورد اختلاف است و به وسیله سازمان های پزشکی تایید نشده است. به علاوه تستوسترون گاهی باعث عوارض جانبی ناخواسته ای مانند آکنه، پرمویی و تغییرات خلق و شخصیت می شود.

به نظر می رسد تستوسترون بیش از همه در زنانی موثر باشد که میزان این هورمون در بدن آنها در نتیجه برداشتن تخمدان با جراحی افت کرده است. در صورتی که پزشک این درمان را انتخاب کند، با دقت شما را تحت نظر قرار خواهد داد تا مطمئن شود که دچار عوارض جانبی نمی شوید.

بیشتر بخوانید:کالری دریافتی از انجیر

مسائل مربوط به رابطه

مشکلات زوجین در خارج از اتاق خواب می تواند بر روابط جنسی آنها تاثیر بگذارد. مسائل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عدم ارتباط با شریک زندگی خود
 • درگیری های حل نشده
 • ارتباط ضعیف نیازها و ترجیحات جنسی
 • خیانت یا نقض اعتماد
 • خشونت شریک صمیمی

عوارض روانی ارضاء نشدن زن از نظر جنسی

بسیاری از طلاق ها به علت عدم رضایت جنسی صورت می گیرد. اكثر زنان و مردان متاهل از روابط جنسی خود لذت نمی برند. این مشکل در مورد زنان به شدت صادق است، بنابراین لذت دو طرفه مورد نیاز است.

آمیزش جنسی فقط جماع و دخول نیست. لذت جنسی لمس و ارضا جسمی در مقوله تمایلات جنسی می گنجد، اما احساسات، رویاها و خیال پردازی نیز در همین مقوله هستند. برای بسیاری از افراد امتزاج جنسی با یك فرد دارای ابعاد روحی نیز است.

آمیزش جنسی هماهنگی میان انسان هاست به همین دلیل می تواند در عین هیجان انگیز بودن سخت هم باشد. کاری كه برای یك نفر خوشایند و ارضاكننده است ممكن است برای فرد دیگری اینطور نباشد.

اگر همیشه در رابطه فقط یک نفر ارضا شود یک جای کار می لنگد. در بسیاری موارد راه حل ساده ای برای رفع این مشكل وجود دارد و آن ارتباط با یكدیگر است. لزومی ندارد این ارتباط كلامی باشد، اما شما باید به روشی کارهای لذت بخش خود را به فرد مقابل خود نشان دهید.

بسیاری از زنان از مطرح کردن نیازها و علاقه مندی های خود می ترسند، بنابراین احتمال می رود سخت ارضا شود. در صورت تمایل به عشق بازی یا نوع خاصی انگیزه جنسی برای ارگاسم باید آن را مطرح کنید. با این کار این احتمال وجود دارد طرف مقابل نیز راجع به تمایلات و علاقه مندی های خود با شما صحبت کند.

یك تاثیر مثبت در وجود ارتباط در آمیزش جنسی صحبت درباره وسایل، روش های جلوگیری از بارداری و محافظت در مقابل بیماری های مسری است. سكوت باعث ایجاد سوتفاهم می شود، بنابراین گفتگو راهی موثر برای غلبه بر مشکلات در این زمینه است.

پیش داوری ها و ساده انگاری ها اغلب ریشه در ترس و تمایل به كنترل دارند. بشر می خواهد تمایلات جنسی را كنترل كند چون این تمایلات پرقدرت بوده و دارای نیروی متحول كننده ای هستند. مردان طی یك دوران طولانی در جامعه تسلط داشته اند، بنابراین تمایلات جنسی زنان تحت كنترل شدید بوده برای این كار پیش داوری هایی بوجود آمده است. امروزه افراد فرضیات قدیمی و كهنه را در مورد جنسیت و تمایلات جنسی زیر سوال می برند و این حرکتی مثبت تلقی می شود.

عوارض ارضا نشدن زن ها پس از تحریک

ارضا نشدن زنان عوارض مختلفی دارد که در زندگی شخصی و زناشویی آنها نمایان می شود. از مهمترین عوارض این مشکل بروز بیماری ‌های روانی مانند افسردگی و پریشانی است، همچنین این مشکل می‌تواند دید آنها را نسبت به رابطه جنسی سرد کند و به طور کلی در زندگی زناشویی مشکلاتی به وجود آورد.

ترجمه و گزارش: الهه زارعی