27

رژیم غذایی ورزشکاران رشته قایقرانی با دیگر رشته ها اندکی تفاوت دارد. آنها باید بیشتر از دیگر افراد مایعات مصرف کنند و مواد غذایی بخورند که انرژی آنها را تامین کند. به علاوه در روز مسابقه نباید از غذایی استفاده کنند که باعث احساس سنگینی در آنها شود.

قایقرانان به کربوهیدرات و انرژی بسیار بالائی برای انجام تمرینات، افزایش قدرت بدنی و نگهداری وزنشان در حد متعادل نیاز دارند. تمام قایقرانان حتی در دوران استراحت خارج از فصل مسابقات هم به سختی تمرین می کنند، بنابراین یک رژیم غذائی پرانرژی و کربوهیدرات برای این ورزشکاران ضروری است. بعضی از قایقرانان حتی نیاز دارند، وعده های غذائی حجیم و چندین میان وعده مغذی هم مصرف کنند. همچنین مصرف غذاها و نوشیدنی های انرژی زا در این گروه از این ورزشکاران می تواند بسیار سودمند باشد. برای مثال مصرف آب میوه، شیر، مربا، آبنباب انرژی مورد نیاز را به سرعت برای انجام فعالیت های ورزشی تأمین می کنند. چربی بدن قایقرانان باید به گونه ای باشند که ممانعتی در فعالیت ورزشی آنها نداشته باشد، زیرا وزن زیاد می تواند کندی حرکت قایق گردد. لذا مصرف غذاهای چرب و شیرین و شیرینی جات در قایقرانان باید محدودتر شود و باید از موادغذائی با رانیسیته موادمغذی بالاتر، استفاده گردد، به این معنی که بیشتر از پایه هرم غذائی، موادغذائی برگزیده شود و نه از رأس هرم. قایقرانان ممکن است، در معرض کمبود آهن قرار گیرند، به ویژه زنان و نوجوانان پسر قایقران باید در مورد تأمین آهن مورد نیاز بدن خود، دقت نمایند که در این مورد چکاپ منظم وضعیت آهن توصیه می شود. قایقرانان باید منابع غنی آهن مثل گوشت قرمز کم چرب، مرغ، غلات غنی شده، حبوبات و سبزیجات سبز را در رژیم غذائی خود به طور منظم استفاده نمایند تا وضعیت آهن بدنشان در حد متعادل باقی بماند.

تغذیه در مسابقات قایقرانی

قایقرانان باید برای هر مسابقه، مایعات و منابع انرژی لازم را مصرف نمایند و آخرین وعده غذائی قبل از مسابقه آنها باید به نحوی باشد که آنان احساس راحتی داشته باشند. چند روز مانده به مسابقات باید زمان استراحت قایقرانان بیشتر شود و عموماً ۲ تا ۳ ساعت قبل از مسابقه از یک وعده کربوهیدرات دار مثل غلات صبحانه ای، نان، بیسکویت، ساندویچ، ماست، میوه، ماکارانی با سس کم چرب یا برنج پخته استفاده شود. وعده قبل از مسابقه را باید در حد کافی مصرف نمود، زیرا معده در طول مسابقه می تواند عملکرد بدنی را کاهش دهد. انتخاب مایعات و نوشیدنی های قبل و در حین مسابقه توصیه می شود. قایقرانان باید موادغذائی کم حجم، ولی پرانرژی برای طول مسابقات همراه داشته باشند که از آن جمله می توان به آب میوه، میوه خشک، آبنبات، نوشابه های ورزشی و شکلات ورزشی اشاره کرد.

بهترین راه تخمین میزان مایعات از دست رفته توسط قایقرانان، آن است که خود را قبل و بعد از تمرین یا مسابقه وزن کند و به ازاء هر کیلوگرم کاهش وزن، المیز مایعات استفاده نماید. در کل توجه به ۵ راهنمای اصلی در مورد مصرف مایعات توسط قایقرانان حائز اهمیت است:

نوشیدن مایعات با تمام وعده ها و میان وعده های غذائی در طی روز و مصرف ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلی لیتر مایعات قبل از تمرین یا مسابقات.

همراه داشتن یک بطری مایعات در طول تمرین یا مسابقات و مصرف آن در داخل قایق.

مصرف مایعات هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حین ورزش قایقرانی.

مصرف مایعات کافی بعد از ورزش قایقرانی.

مصرف مایعات در ورزشکاران کم وزن توصیه می شود.

 

27-2

قایقران با وجود اینکه در یک محیط آبی فعالیت می کنند، ولیکن میزان تعریق آنها بالا است، که برای این منظور باید مایعات کافی مصرف نمایند، حتی در آب و هوائی سرد هم این تعریق صورت می گیرد که برای گرفتن راهنمائی های بیشتر می توان از جدول زیر استفاده نمود.