77293911

دویدن، یکی از فعالیت های تاثیر گذاری است  که در میان علاقمندان  تناسب اندام، عاشقان بسیاری دارد. اما دویدن زیاد، بعضی وقتها می‌تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد!

تمرین بیش از اندازه، زمانی رخ خواهد داد که شما از محدودیت‌هایتان فراتر می روید، شاید بخاطر اینکه می‌خواهید سریع‌تر خوش اندام شوید. اما توجه داشته باشید که باید با رعایت اعتدال و توجه به عواملی همچون تناوب، مسافت و شدت، بدوید.

عواملی که بر کیفیت دویدن موثرند

برای تعیین کیفیت دویدن، سه عامل اساسی وجود دارد: تناوب، مسافت و شدت.

تناوب، تعداد روزها و مسافتی است که هربار می‌دوید. شدت هم به سرعت شما بر می‌گردد. اگر پنج بار در هفته، بدون توجه به سرعتتان، مسافتی را بدوید که فراتر از حد و مرز توانایی شماست، آنگاه دچار درد عضلات شده و ممکن است آسیب ببینید.

اعتدال یک کلید است

عوامل خارجی دیگری که می‌توانند بر دویدن شما تاثیر بگذارد، عواملی مانند اندام، زمان، هدف و تجربه‌ی شما. بهتر است که برنامه‌ی دویدنتان را با توجه به نیازهایتان متناسب کنید.

بعنوان مثال اگر هدف نهایی شما کاهش اضافه وزنتان است، می‌توانید اینطور برنامه ریزی کنید که پنج بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه و با سرعت عادی بدوید، یا اینکه به دویدن یک ساعته، سه یا چهار بار در هفته تغییر برنامه دهید.

تنظیم برنامه‌ی ورزشی‌تان بر اساس نیازهایی که دارید یک اصل مهم است. پس از دویدن، باید زمان مناسبی به عضلاتتان بدهید تا خود را احیا کنند. اگر طبق برنامه‌تان باید سخت بدوید، و احساس می‌کنید که برای روز آینده خیلی خسته هستید و آمادگی ندارید، به عضلاتتان استراحت دهید یا اینکه بجای دویدن همیشگی، آهسته بدوید.

به تدریج زیاد کنید: دویدنتان را بشمارید

اگر می‌خواهید تناسب اندامتان حفظ شود و برنامه‌تان هم اجازه می‌دهد که پنج روز در هفته بدوید، احتمالا باید برنامه‌های دیگری برای روزهایتان در نظر بگیرید. زیرا هر روز دویدن، باعث از بین رفتن انرژیتان شده و در روز‌های دیگر خسته و بی‌حال خواهید بود.

اگر می‌توانید در برنامه‌تان فقط ۳۰ دقیقه در روز جا باز کنید، آن‌ وقت به آرامی شروع کنید و سپس به شدت تمرینتان بیفزایید. به جای اینکه یکباره از ابتدا محدودیت‌هایتان را تحت فشار قرار دهید و خطر آسیب دیدن و خستگی را زیاد کنید، به بدنتان اجازه دهید تا با روتین ورزشتان خودش را تطبیق دهد. بدین ترتیب چربی سوزی را حس خواهید کرد.

احتمال آسیب دیدگی

دویدن به مدت پنج روز در هفته با فاصله‌ی طولانی و سرعت زیاد می‌تواند به سرعت به شما آسیب برساند. به همین دلیل مهم است اول به هدفتان نگاه کنید و ببینید که دویدن، به چه ترتیب می‌تواند شما را به هدفتان برساند.

مثلا در حالی‌ که کاهش وزن ممکن است نیازمند این باشد که روزانه بدوید، تمرکز بر روی آن سناریو باید زیاد باشد. به تدریج با دویدن، سرعت را افزایش دهید، و در اولین جلسات هم خودتان را وزن نکنید. به خاطر داشته باشید که شما دچار اضافه وزن هستید و حمل همین وزن اضافه ممکن است باعث کشیدگی عضلاتتان شود، زیرا آنها تحمل این وزن اضافه را در ابتدا ندارند.

منبع-http://fitnessmagazine.ir