13-1

یائسگی مسئله ای است که دیر یا زود به سراغ خانم ها می آید ، بیشتر افراد در سنین پنجاه سالگی به بعد دچار این موضوع می شوند. یکی از روش های کاهش علائم یائسگی تغییر دادن رژیم غذایی است. در این مطلب در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

یک جراح و متخصص زنان با بیان اینکه تغییر در شیوه زندگی و داشتن یک رژیم غذایی مناسب علائم یائسگی را کم و کیفیت زندگی فرد را افزایش می‌دهد، گفت: زنانی که برای درمان علائم یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند.

دکتر اعظم السادات موسوی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه سن یائسگی معمولا از 45 سالگی شروع می‌شود، افزود: علائم یائسگی ناشی از کاهش استروژن است و عوارضی چون افزایش فشار خون، پوکی استخوان، تغییر خلق و عواطف فرد، احساس ضعف در روز و در نهایت اختلال در قاعدگی را در پی دارد.

موسوی گفت: پزشک متخصص با یک آزمایش هورمونی خون ساده با تعیین دو هورمون FSH و استرادیول در خون، بررسی دیواره های واژن و همچنین الگوی قاعدگی به همراه سایرعلائم و آزمایشات می‌تواند تشخیص قطعی یائسگی را بدهد.

این جراح و متخصص زنان و زایمان با بیان این مطلب که با کاهش سطح استروژن خطر پوکی استخوان افزایش پیدا می‌کند، گفت: برخی زنان به دلیل شکستگی‌های ستون مهره‌ها، لگن یا عفونت‌های خطرناک از کار افتاده می‌شوند و بقیه زندگی خود را در بستر می‌گذرانند.

وی با اشاره به اینکه یائسگی یک رخداد طبیعی است و قابل پیشگیری نیست، اظهارکرد: تغییر در شیوه زندگی به ویژه داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند بعضی علائم یائسگی را کم یا حذف کند و کیفیت زندگی فرد را همچنان که مسن‌تر می‌شود، افزایش دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: خودداری از مصرف سیگار، کاهش مصرف کافئین، ورزش‌هایی مانند پیاده روی، ایروبیک کم فشار می‌تواند در کاهش علائم کمک کننده باشد.

موسوی افزود: در این دوران تغذیه سالم همراه با ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم مثل منیزیم، پتاسیم و ضروری است. همچنین زنانی که دچار کم خونی هستند برای کاهش عوارض ناشی از آن، منابع غذایی حاوی آهن شامل جگر، گوشت، کشمش و حبوبات را مصرف کنند.

وی با اشاره به اینکه مصرف داروهای مکمل توصیه می شود اما مقدار آن باید توسط پزشک تعیین شود، اظهارکرد: متاسفانه بسیاری از زنان ایرانی با کمبود ویتامین D مواجه هستند بنابراین مصرف مکمل‌های کلسیم ضروری است.

این جراح و متخصص زنان و زایمان در پایان با تاکید بر این مطلب که هورمون درمانی روش مناسبی برای یائسگی نیست، گفت: زنانی که برای درمان علائم یائسگی تحت هورمون درمانی قرار می گیرند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند.