وزیر بهداشت از طی مراحل نهایی پنج داروی نوترکیب ایرانی جدید در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 87 خبر داد و گفت: در حال حاضر پرونده داروی نوترکیب در وزارت بهداشت مراحل نهایی خود را طی می کند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازمهر، دکتر کامران باقری لنکرانی امروز در حاشیه رونمایی داروی گاما ایمونکس در پاسخ به سئوال مهر افزود: غیر این پنج دارو، داروهای دیگری نیز وجود دارند که پرونده بررسی آنها در مراحل ابتدایی قرار دارند و امیدواریم بتوانند مراحل اعتبار بخشی خود را در وزارت بهداشت بگذرانند چرا که وزارت بهداشت در این زمینه بسیار سخت گیرانه عمل می کند.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه تحقیقاتی وزارت بهداشت به تازگی از سوی سازمان بهداشت جهانی تأییدیه دریافت کرده است و یکی از آزمایشگاههای معتبر در منطقه است و در حد استانداردهای بین المللی فعالیت می کند.

وزیر بهداشت یادآور شد: داروی گاما ایمونکس هم در آزمایشگاه تحقیقاتی وزارت بهداشت تأییدیه دریافت کرده است و هم به یکی از کشورهای اروپایی برای تأیید فرستاده شد و در هر دو آزمایش اطمینان بخش بودن دارو به اثبات رسید.

وی در پاسخ به خبرنگار دیگری در خصوص صادرات این دارو گفت: این دارو برای ادامه کار باید صادر شود زیرا مصرف داخلی چندانی ندارد.

لنکرانی اضافه کرد: قیمت دارو برای نمونه خارجی آن با یارانه هر ویال 70 هزار تومان داده می شود و قیمت آن در بازار جهانی 120 دلار است و مصرف کننده برای داروی خارجی 54 هزار تومان می پردازد.

وی تولید داروی گاما ایمونکس توسط پژوهشگران ایرانی را نشان دهنده رسیدن کشور به مرحله بومی شدن دانش زیست فناوری و بیوتکنولوژی دانست و گفت: تولید محصولی همچون گاما اینترفرون نشان می دهد که دانشمندان به خوبی راه و رسم تحقیق و تبدیل آن به محصول در عرصه زیست فناوری را یافته اند و این افتخار بزرگی برای کشور است.

وزیر بهداشت تأکید کرد: تولید گاما اینترفرون در کشور به تولید بومی رسیده است و حاصل یک کار تحقیقاتی چند ساله میان مراکز دانشگاهی و صنعت است. تولید این دارو همکاری مشترکی میان دانشگاه و صنعت است و خوشبختانه در کنار این دارو به این اطمینان رسیده ایم که ظرفیت سازی بزرگی در کشور شکل گرفته است.

لنکرانی خاطرنشان کرد: این دارو در حال حاضر در دو کشور دیگر غیر از جمهوری اسلامی ایران تولید می شود و ما سومین کشور دنیا هستیم که این دارو را در مقیاس صنعتی و با دانش بومی می توانیم تولید کنیم.

وی افزود: زمانی که یک داروی نوترکیب وارد بازار دارویی کشور می شود هم تولید دارو و هم کنترل کیفیت آن دارو اهمیت دارد. اطمینان از اینکه با روشهای آزمایشگاهی مطمئن شویم که مولکول همانی است که در ترکیب اولیه شناخته شده است و پس از آن با مطالعات بالینی بتوانیم اثرگذاری آن را مشخص کنیم. همه این مجموعه رخ داد که این دارو بتواند وارد بازار شود و ورود آن سرآغاز ورود تعداد بیشتری از داروهای نوترکیب در کشور خواهد بود.

لنکرانی ابراز امیدواری کرد دانشمندان کشور بتوانند فراتر از موضوع مهندسی معکوس به نوآوری در تولید محصولات جدید دست یابند و اظهار داشت: در این زمینه چند مرکز تحقیقاتی در بحث مونوکلونال آنتی بادی در حال فعالیت هستند که امیدواریم در آینده نزدیک به نتیجه برسد.