Fotolia_34026589_Subscription_XXL-1

دردهای کمر و زانو در خانمهای حامله ای که قبل از بارداری ورزش نمی‌کنند، چند برابر کسانی است که به طور منظم ورزش می‌کرده‌اند.به یاری ورزش های بدون خطر و فیزیوتراپی می‌توان به میزان زیادی دردهای ناحیه کمر، ستون مهره و زانو راکم کرد

با توجه به اینکه خانم‌های باردار به ویژه در ماه های پایانی بارداری حدود 10 کیلو افزایش وزن را تحمل می‌کنند. این افزایش وزن عمدتاً در یک نقطه بدن متمرکز است، اکثر خانم های باردار به دردهای ناشی از کمر درد و زانو درد دچار می‌شوند که به کمک ورزش هایی که به تقویت عضلات کمر و چهار سر ران کمک می‌کند و نیز فیزیوتراپی در این نواحی می‌توان این دردها را تا حد زیادی کاهش داد.

همچنین می‌توان با استراحت و آموزش های صحیح در زمینه های نشستن از دردهای فوق تا حدی کاست.

یکی از محورهای سمینار بیماری های روماتیسمی و حاملگی به غیر از مشکلات بیماران روماتیسمی در زمینه بارداری، شکایتهای زنان باردار از مشکلات اسکلتی و مفصلی است که با وجود مبتلا نبودن به بیماری های روماتیسمی در طی دوران بارداری دچار مشکلاتی از قبیل کمر درد، زانو درد و درد در ناحیه ستون فقرات می شوند.

زنان مبتلا به بیماری های روماتیسمی که دارو مصرف می کنند، ضروری است، ماه ها پیش از اقدام به بارداری زیر نظر پزشک نسبت به قطع و جایگزینی برخی از داروهای خود اقدام کنند تا خون از آثار این داروها پاک شود.

تحقیقات نشان می‌دهد در صورت آنکه بیماران دچار بیماریهای روماتیسمی از قبیل لوپوس و آرتریت روماتوئید که دارو مصرف می‌کنند، قصد بارداری داشته باشند، لازم است از چند ماه قبل از بارداری با پزشک معالج خود مشورت کنند تا ضمن تنظیم رژیم درمانی از عوارض احتمالی برای جنین و مادر پیشگیری شود.

بیماری لوپوس با بارداری شعله ور می‌شود، ولی حدود  40 درصد بیماران آرتریت روماتوئید در دوران بارداری بیماریشان خاموش می‌شود که وظیفه پزشک تنظیم رژیم درمانی در این بیماران است.

بیماران به هیچ وجه نباید بدون مشورت با پزشک معالج خود اقدام به بارداری یا به طور خودسرانه نسبت به قطع و یا تغییر دارو اقدام کنند.

مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان قطب روماتولوژی ایران با همکاری استادان روماتولوژی کشور همه ساله و همزمان با برپایی کنگره سالیانه این مرکز نسبت به انتشار یک کتاب با عنوان بیماری های مختلف روماتولوژی اقدام می کند که این کتاب به عنوان کتاب مرجع برای دستیاران  فوق تخصصی این رشته تلقی می‌شود و امسال موضوع این کتاب به بیماری های روماتیسمی و حاملگی اختصاص دارد.

منبع- مجله شهرزاد