foot-massage-002
ماساژ تاثیرات جسمی زیادی با خود به همراه دارد ماساژ کف پا یکی از بهترین روش ها برای کاهش استرس، اضطراب، افزایش تمرکز و به جریان افتادن دیدگاه‌های مثبت ذهنی می باشد پس برای حفظ سلامت بدن از تکنیک‌های ماساژ درمانی کمک بگیرید آسم، تنگی و حساسیت تنفسی با کمک ماساژ برطرف خواهند شد همچنین عملکرد مغز و حس بینایی، بویایی و شنوایی بهتر خواهد شد .

ماساژ را می توان یک واکنش طبیعی و غریزی نسبت به درد دانست که با فشار و مالش انگشتان دست بر نواحی مختلف بدن صورت میگیرد که به عنوان یک نوع روش درمانی نیز شناخته می شود. همانطور که می دانید پا یکی از اعضای مهم بدن می باشد که با تمامی نقاط بدن در ارتباط است، از این رو می توان با ماساژ در این ناحیه گردش خون را را افزایش داد و جذب مواد مغذی و دفع مواد زائد را سرعت بخشید. در ادامه مطلب می خواهیم به فواید ماساژ برای سلامت بدن بپردازیم

از سوی دیگر با ماساژ، سیستم عصبی که مسبب ترشح هورمون‌ها، آنزیم‌ها، مسکن‌های طبیعی و هورمون شادی‌بخش است، عملکرد مطلوب‌تری پیدا می‌کند و موجب کاهش استرس، اضطراب، افزایش تمرکز و به جریان افتادن دیدگاه‌های مثبت ذهنی می‌شود.
با ماساژ کف پا ، از مصرف مسکن‌ها بکاهید

با فراگیری و یادگیری اصولی و مطالعه‌ی کتب آموزشی مربوط به ماساژ درمانی، می‌توانید تا برخی نیازهای ابتدایی خود را برای تسکین و بهبود درد در خانه و محل کار برطرف کرده و بر این اساس کمتر از داروهای مسکن و آرام‌بخش‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال هنگام سردرد، تنگی نفس، گرفتگی‌های عضلانی، دردهای مفصلی، استرس و اضطراب و… می‌توانید از تکنیک‌های ماساژ درمانی استفاده کنید. بازتاب درمانی از طریق ماساژ کف پا، نیاز به کسب مهارت‌های کافی داشته و هر کسی نمی‌تواند بدون آموزش از این روش به اثر‌بخشی مطلوب دست یابد.
کدام اندام به کدام قسمت کف پا ربط دارد

بازتاب ماساژ پای چپ مربوط به اندام‌های سمت چپ و پای راست مربوط به اعضای سمت راست بدن است. برای بازتاب کف پا، نقشه‌های مختلفی از اندام در کف پا طراحی شده و بر اساس آن بازتاب درمانی انجام می‌شود. یکی از این نقشه‌ها، فشار یا ماساژ انگشتان پاست که می‌تواند روی پایانه‌های عصبی سر، گردن و پیشانی اثر مطلوبی گذارد و درمانگران برای تسکین درد در این نواحی با کمک سر انگشت شست دست و سبابه به طوری که فشار محکم و عمیق بوده، اما آزاردهنده نباشد به ماساژ این نواحی می‌پردازند. ضمن این‌که عملکرد مغز و حس بینایی، بویایی و شنوایی نیز با ماساژ این قسمت‌ها تقویت می‌شود.

کمی پایین‌تر از انگشتان پا، درست در سینه‌ی پا که گوشتی‌ترین قسمت کف پاست، نقاطی وجود دارد که فشار و ماساژ آن به بهبود عملکرد قلب، ریه و تنفس کمک می‌کند و برای افرادی که از درد قلب رنج می‌برند و بیماران با مشکلات تنفسی مانند آسم، تنگی و حساسیت تنفسی مطلوب است.

کمی پایین‌تر از این ناحیه نقاط مربوط به کلیه‌ها، معده و کبد قرار دارد که ماساژ آن به سم‌زدایی بدن و هضم بهتر غذا کمک می‌کند.

در کف هر دو پا، بالاتر از پاشنه‌ی پا نقطه‌ای وجود دارد که به مثانه و روده مربوط می‌شود. با دریافت ماساژ در این نقطه، علاوه بر بهبود عملکرد مثانه می‌توان به رفع یبوست و افزایش تحرک روده‌ی کوچک و بزرگ کمک کرد.

روی پاشنه‌ی پا کمربندی بسیار باریک وجود دارد که به اعصاب سیاتیک بدن متصل است و بیشترین تاثیر را روی سیاتیک دارد. این عصب که از کمر تا ساق پا کشیده شده است هنگام شروع اسپاسم (گرفتگی) علاوه بر درد شدید موجب بروز اختلال در حرکت می‌شود. با ماساژ این نقطه می‌توان به التیام گرفتگی و تسکین درد سیاتیک کمک کرد.

در طرف بیرونی کف پا، نقاط مربوط به بازوها و شانه قرار دارد. افرادی که طی روز فعالیت‌های بدنی سنگین دارند و نیاز به کسب قدرت و توان در بازوهای‌شان داشته یا مدام پشت میز می‌نشینند و از دست‌های‌شان کار بیشتری می‌کشند، با ماساژ این ناحیه می‌توانند به عملکرد و تسکین بهتری دست یابند.

در قسمت داخلی در طول قوس کف پا، پایانه‌های عصبی ستون فقرات قرار دارد و درست در مرکز پاشنه‌ی پا نقاط مربوط به قسمت‌های پایین کمر، یعنی بیضه‌ها و تخمدان‌ها قرار گرفته که اجرای این تکنیک می‌تواند به بهبود عملکرد اندام‌های جنسی و تناسلی و تقویت آن بینجامد.
اضطراب و دلشوره را از مسیر پاها تخلیه کنید

حکمای طب سنتی پیاده‌روی را یکی از مسیرهای دفع مواد بیماری‌زا برشمرده‌اند و بالطبع افرادی که به دلایل مختلف دچار اضطراب و دلشوره هستند، می‌توانند با یک پیاده‌روی منظم روزانه و همچنین پیاده‌روی در زمان ایجاد استرس به تخلیه‌ی اضطراب کمک کنند. البته اگر دقت کنید، می‌بینید یکی از کارهایی که در زمان اضطراب به طور ناخودآگاه اتفاق می‌افتد، میل به تکان دادن پاها یا میل به قدم زدن است.
سنگ پا را گم نکنید

بر اساس نظر حکمای طب ایرانی برای حفظ سلامت می‌توان با استفاده از سنگ پای متناسب با پوست، در حمام اقدام به تحریک کف پا کرد و از آثار مطلوب آن بهره برد. استفاده از سنگ پا در حمام به ویژه در پیشگیری از بیماری‌های سر از جمله تمام انواع سردرد موثر دانسته شده است.

همچنین استفاده از کفش مناسب، مالیدن مرتب عضلات ساق و کف پا، تمیز نگه داشتن و توجه به حرارت پاها (گرم نگه داشتن آن‌ها در سرما و پرهیز از سرد شدن) نقش بسزایی در سلامت اندام‌های مختلف بدن دارد و در این باره بسیار توصیه شده است.
ماساژ نامناسب عوارض دارد

از نظر طب سنتی ایرانی، بازتاب درمانی یا غمز با انتقال مواد عامل بیماری از عضو درگیر موجب تسکین و درمان می‌شود، اما همین عملکرد اگر بدون آمادگی لازم و بدون شناخت صحیح انجام شود، می‌تواند به عارضه منجر شود، یعنی همان‌گونه که ماساژ می‌تواند موجب تسکین بیماری شود، به همان میزان نیز می‌تواند باعث تشدید علائم و عوارض بیماری شود. در نتیجه در موارد بیماری‌های جدی‌تر باید به درمانگرانی مراجعه شود که علاوه بر آگاهی به ظرایف بازتاب درمانی، از عوامل ایجاد‌کننده‌ی بیماری‌های مختلف، مسیر جابه‌جایی مواد در بدن و اصول مطرح در طب ایرانی نیز اطلاع کافی داشته باشند.

به عبارتی اگر کسی با آگاهی به تمام موارد گفته شده، به این عمل اقدام کند، می‌تواند عامل تسکین بیماری در افراد مختلف از پیر، جوان، کودک، زن و مرد شود که با توجه به ظرایف مورد نیاز در بازتاب درمانی، انجام این روش در بیماری‌ها و مشکلات جدی به شکل خود درمانی توصیه نمی‌شود.

نیک و نو